Ludzie
Znany polski raper na szczycie ONZ w Wiedniu. Wygłosił przemówienie ws. legalizacji marihuany w Polsce
Znany polski raper młodego pokolenia Mata wraz ze swoją Fundacją 420 walczy o złagodzenie polityki antynarkotykowej w Polsce. Z tego powodu udał się do Wiednia, gdzie uczestniczył w sesji ONZ-owskiej Komisji ds. Środków Odurzających.
Mata to jeden z czołowych raperów młodego pokolenia. Artysta w 2022 roku wspólnie z Young Leosią wybrał się na Jamajkę, gdzie powstał ich utwór „Cicho”. Premiera piosenki odbyła się 20 kwietnia, czyli w dzień marihuany, a muzycy oprócz nowego hitu zaprezentowali nowy projekt – Fundacja 420 ma na celu zgromadzenie artystów, którzy wspierają walkę o depenalizacji marihuany w Polsce.
Głośno o Macie w styczniu 2022 roku z powodu jego zatrzymania przez policję za 1,5 grama marihuany. Kilka tygodniu po tym zajściu, artysta podczas wystąpienia na gali Bestsellerów Emipku, zapowiadał, że będzie walczył o depenalizację marihuany w Polsce.
Celem stworzenia Fundacji420 jest walka ze starymi stereotypami na temat konopi, promocja pozytywnego wpływu wynikająca ze zmiany prawa, edukacja społeczeństwa oraz zapewnienie rozrywki miłośnikom konopi. Założyciele Fundacji chcą stworzyć społeczność, która będzie te skostniałe schematy obalać. Jednym ze źródeł dochodów Fundacji420 ma być twórczość muzyczna.
W swoje działania Organizacja zamierza angażować m.in. artystów, naukowców czy prawników. Fani marihuany mogą wspierać Fundację poprzez streaming muzyczny, czyli odtwarzanie utworów, jakie powstają w ramach działań utworzonej instytucji.
Mata odwiedził Wiedeń, gdzie wziął udział w corocznym posiedzeniu plenarnym Komisji ds. Środków Odurzających. Wraz z kolegą, który towarzyszył mu w tej misji, postanowili zapoznać się z praktykami światowych organizacji działających na rzecz depenalizacji i skonfrontować się z przedstawicielami krajów, którym udało się wdrożyć bardziej progresywną politykę narkotykową niż w Polsce.
Ich wizyta w ONZ miała na celu zdobycie wiedzy i doświadczenia, aby móc przekazywać ją dalej w swojej pracy artystycznej oraz w swoim zaangażowaniu społecznym. W trakcie pobytu w Wiedniu, Mata miał okazję spotkać się z przedstawicielami różnych krajów, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach w dziedzinie polityki narkotykowej.
Mata wyraził zaniepokojenie sytuacją w Polsce, gdzie polityka narkotykowa jest nadal bardzo represyjna i prowadzi do niepotrzebnego karania ludzi za posiadanie niewielkich ilości. Z kolei w innych krajach, wdrożono bardziej liberalne podejście.
Spotkania z przedstawicielami różnych krajów (m.in. Portugalii i Urugwaju) i organizacji pozwoliły na uzyskanie nowych spojrzeń na problem narkotyków oraz na zrozumienie różnych perspektyw i podejść do tej kwestii.
Witam wszystkich, nazywam się Michał Matczak. Obaj przyjechaliśmy z Polski. W zeszłym roku zostałem aresztowany za niewielką ilość marihuany. Uważam, że nie miało to na mnie żadnego pozytywnego wpływu. To nie jest tylko moja sprawa, dlatego, że w Polsce około 30 tysięcy młodych ludzi jest aresztowanych co roku za posiadanie marihuany – mówi Mata podczas jednego z paneli.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.
Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.
Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl