zdrowie

Święto czystego powietrza - to dziś 14 listopada!

2022-11-14 07:30:00 artykuł partnerski

Dziś , czyli 14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony kilkanaście lat temu przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej. W roku 2019 po raz pierwszy obchodziliśmy też po raz pierwszy Europejski Dzień Czystego Powietrza zainicjowany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauki Społecznościowej (ECSA) oraz grupę roboczą „Nauka społecznościowa dla czystego powietrza” działającą w Holandii. 7 września zaś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza ustanowiony przez ONZ.

Czym oddychasz?
Czym oddychasz?

📢Media nieustannie bombardują nas informacjami dotyczącymi problemów poszczególnych krajów z zanieczyszczeniami powietrza. W prasie, telewizji, radiu i internecie najczęściej przytaczane są przykłady konkretnych państw i konsekwencji, jakie niosą ze sobą emisje zanieczyszczeń na danym terenie. Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic.

W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza.

Każdy z nas codziennie podejmuje wybory, które przekładają się na jakość powietrza w naszej okolicy, a często również na stan powietrza, którym oddychają ludzie na drugim końcu świata. Codziennie decydujemy o tym, z jakiego środka transportu skorzystamy, w jaki sposób ogrzejemy nasze domy czy jaką ilość zanieczyszczeń „wprowadzimy” do środowiska poprzez wybory konsumenckie – wyprodukowanie każdej kupionej przez nas rzeczy niesie ze sobą koszty środowiskowe.

📢 Co zatem wisi w powietrzu?

Pyły zawieszone są małymi cząstkami stałymi fruwającymi („zawieszonymi”) w powietrzu. Dostają się do powietrza głównie poprzez proces spalania paliw stałych (np. węgla) oraz w wyniku transportu.

Pyły zawieszone są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ mogą zawierać w sobie różne szkodliwe substancje, jak np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny czy metale ciężkie.

Polska jest najbardziej zanieczyszczonym pod względem występowania pyłów zawieszonych w powietrzu krajem w Europie.

Głównym źródłem pyłów zawieszonych jest spalanie paliw w piecach i kotłach domowych opalanych węglem i drewnem. Niestety, często w piecach palone jest paliwo złej jakości, np. muł węglowy, nierzadko lądują w nich także różnego rodzaju odpady. Wiele polskich domów jest również w niewystarczającym stopniu ocieplonych, co przyczynia się do zużywania dużej ilości opału.

🔴 Szczególnie końcówka tego roku i początek przyszłego roku do wiosny będzie bardzo ciężkim okresem, w którym powietrze ulegnie drastycznemu pogorszeniu, o czym każdy z nas już wie, ze względu na sytuację jaka obecnie ma miejsce. To wszystko przełoży się na stan zdrowia dróg oddechowych. Fruwające w powietrzu pyły dzielą się na większe pyły PM 10 (pyły o średnicy 10 mikrometrów, ok. 1/5 grubości ludzkiego włosa) oraz mniejsze pyły PM 2,5 (pyły o średnicy 2,5 mikrometrów).

🔴 Pyły PM 10 dostają się do naszego organizmu przez nos i mogą osiadać w płucach, zatykając pęcherzyki płucne i prowadząc do różnego rodzaju chorób. Jednak znacznie bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia są mniejsze pyły PM 2,5 – z powodu swoich niewielkich rozmiarów mogą przenikać do płuc, a nawet wraz z krwią dostawać się do innych organów w naszym ciele.

🔴Mniejsze pyły PM 2,5 są również bardzo leciutkie, co sprawia, że wolniej opadają i dłużej utrzymują się w powietrzu. Większe pyły zawieszone opadają stosunkowo szybko, jednak małe pyły PM 2,5 mogą utrzymywać się w powietrzu od 10 do 30 dni. Zdarza się również, że cząstki pyłów zawieszonych przemieszczają się na bardzo duże odległości – poza granice miast, a czasem nawet krajów.

Dla przykładu pyły PM 10 mogą być transportowane razem z wiatrem na odległość do 1000 km. Dla porównania całkowita długość Wisły to 1047 km, więc przy dobrym wietrze pyły PM 10 mogłyby pokonać całą trasę, przez którą przepływa Wisła. Mniejsze pyły PM 2,5 potrafią latać na jeszcze większe odległości, rekordziści mogą pokonać nawet do 2500 kilometrów. Oznacza to, że pył PM 2,5 wyprodukowany w Łodzi może dotrzeć do Barcelony (odwiedzając pod drodze Niemcy i Francję).

 

Obecność pyłów zawieszonych w powietrzu utrudnia życie nie tylko ludziom i zwierzętom, ale również roślinom. Osadzające się na liściach pyły utrudniają dostęp światła do liści, mogą także zatykać aparaty szparkowe (to aparaty, dzięki którym rośliny oddychają), utrudniając w ten sposób fotosyntezę. Im więcej mamy w powietrzu zanieczyszczeń, tym mniej wydajnie rośliny są w stanie je oczyszczać. Opadające pyły zawieszone osiadają również na budynkach, niszcząc ich elewacje.

Szczególnie teraz, w tym trudnym czasie, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza sporo przekroczy dopuszczalne normy, polecamy Wam sesje tlenoterapii w komorze Normobarycznej. Wierzcie nam, że jest to jedno z niewielu miejsc, w których odetchniecie czystym powietrzem, z podwyższoną zawartością tlenu dodatkowo wzbogaconym o wodór i dwutlenek węgla w podwyższonym ciśnieniu 0,5 atm. Detoks, wzmocnienie organizmu, zwielokrotnienie poziomu komórek macierzystych, zwiększenie dostępu tlenu do każdej komórki ciała, poprawa przepływu i dostarczenia składników odżywczych do tkanek, zwiększenie wydolności fizycznej, psychicznej, koncentracji oraz zapamiętywania, a przede wszystkim ochrona układu oddechowego przed zanieczyszczeniami z atmosfery ziemskiej, to podstawowe aspekty i korzyści płynące z regularnych sesji w komorze normobarycznej - mówi Jakub Borusiak przedstawiciel rodzinnej firmy, która prowadzi Normobarie Zielony Zakątek w Rychnowie pod Kaliszem. 

Sesje tlenoterapii w Normobarii Zielony Zakątek możliwe są od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 20:00. Wejścia do komory odbywają się co 2h, konieczna jest wcześniejsza, telefoniczna lub internetowa rezerwacja miejsc. Natomiast jeśli chodzi o sesje nocne można skorzystać z nich 7 dni w tygodniu w godzinach od 20:00 do 8:00 dnia następnego. Również podobnie jak w przypadku sesji dziennych konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

🍀 Już dziś zrób coś dla siebie i swojej rodziny, aby dotlenić i oczyścić swój organizm w okresie wzmożonej emisji szkodliwych pyłów i gazów.

O Normobarii Zielony Zakątek możecie przeczytać także w tych artykułach:
Największa komora Normobaryczna w Polsce działa pod Kaliszem! Dlaczego warto skorzystać z jej właściwości zdrowotnych?
Normobaria to bezpieczny i bezinwazyjny sposób dotleniania organizmu przy wykorzystaniu efektu BOHRA
 

Normobaria Zielony Zakątek

www.normobaria-bg.pl
Rychnów Kolonia 9B, 62-814 Blizanów

+48 500 302 642
kontakt@normobaria-bg.pl

www.facebook.com/normobariazielonyzakatek

Recepcja czynna od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ