dieta

Sok ze świeżych ogórków zamiast wody! O co chodzi w tym nowym trendzie?

2021-04-10 07:47:39 Redakcja EraKonopi.pl

Wiemy już wszyscy, że nawodnienie organizmu odgrywa kluczową rolę dla naszego zdrowia, a woda nie tylko transportuje składniki odżywcze do komórek, ale także równoważy poziom elektrolitów w organizmie, dzięki czemu mięśnie mogą prawidłowo funkcjonować. Jak się okazuje w praktyce, regularne nawadnianie jest dla nas wciąż sporym wyzwaniem.

fot. pexels/lukas
fot. pexels/lukas

Istnieje kilka sztuczek, które mają nam przypominać o regularnym nawadnianiu. Jedną z nich jest noszenie przy sobie szklanej butelki z wodą. Do wody najczęściej dodajemy cytrynę, owoce lub miętę, aby lepiej smakowała. Jednak ostatnio, coraz więcej osób, zastępuje wodę sokiem ze świeżych ogórków. Czy to tylko nowy trend, czy uzasadnione działanie?

Przygotowując zielony koktajl, ogórek jest pewnie ostatnim warzywem, które dodajemy do sokowirówki. A to wielka szkoda. Okazuje się, że sok z ogórków nie tylko fantastycznie smakuje i ma działanie orzeźwiające, ale też jest bogaty w składniki odżywcze i bardzo dobrze nawadnia.

Właściwości soku ze świeżych ogórków

Jedzenie lub picie ogórków to jeden z lepszych sposobów na nawodnienie organizmu. Ogórki składają się w 95 procentach z wody, według Nichole Dandrea-Russert, M.S., R.D.N., autorki książki "The Fiber Effect". Ale to nie wszystko, sok z ogórków w przeciwieństwie do zwykłej H2O, zawiera dodatkowo wyjątkowe składniki odżywcze.

"Ogórki zawierają witaminy i minerały, takie jak witamina K1 (filochinon), potas, wapń i magnez", pisze Dandrea-Russert. "Są one również pełne fitoskładników - składników odżywczych, które są specyficzne dla roślin - takich jak karotenoidy, lignany i triterpeny. Te fitonutrienty mogą działać jako przeciwutleniacze w organizmie, wymiatając wolne rodniki, pomagając zmniejszyć stan zapalny i wspierając ogólny stan zdrowia." W nadmiarze, wolne rodniki mogą powodować stres oksydacyjny, który jest głównym czynnikiem rozwoju wielu chorób.

Sok ze świeżych ogórków ma też dodatkową zaletę - ma minimalną zawartość cukru, 100 gramów ogórka zawiera mniej niż 2 gramy cukru. Dla porównania, równoważna ilość jabłka zawiera aż 10 gramów cukru.

Jak zrobić najlepszy sok z ogórków

Najlepiej wyciskać sok z ogórków w sokowirówce, w taki sam sposób, jak z innych owoców lub warzyw.

Można również wykorzystać blender, jednak w tym przypadku otrzymamy raczej gęste smoothie niż sok. Jeśli chcemy żeby nasz sok był bardziej klarowny, możemy przelać ogórkowe smoothie przez sitko, aby usunąć większe kawałki.

Pamiętajmy też o tym, by ogórki bardzo dobrze umyć przed użyciem, najlepiej byłoby, gdyby pochodziły z ekologicznej uprawy. Dobrze jest wykorzystać ogórki w całości, razem ze skórką, dzięki czemu w naszym soku znajdzie się odrobina błonnika i więcej składników odżywczych, zwłaszcza beta karoten.

Kiedy już wiemy jak otrzymać klarowny sok ogórkowy, możesz cieszyć się jego czystym smakiem lub łączyć go z innymi sokami albo ziołami. Sok z ogórków fantastycznie smakuje z cytryną, imbirem oraz miętą. Zamiast listków mięty możemy dodać liście konopi siewnych, a nawet parę kropelek oleju CBD.

Przepis na nasz ulubiony, różowy sok ogórkowy

Składniki:

  • 2 do 3 dużych ogórków ekologicznych
  • 2 organiczne jabłka lub 4 organiczne buraki lub garść organicznych truskawek
  • Organiczna mięta lub liście konopi ( mogą być suszone)

Wskazówki:

  • Wyciskamy sok z ogórków, jabłek i buraków (lub truskawek) w sokowirówce.
  • Wlewamy do dwóch szklanek z lodem.
  • Dodajemy kilka gałązek mięty i sok z cytryny.Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ