aktualności

Sejm zagłosował za zmianami wprowadzonymi przez Senat - w Polsce będzie można uprawiać konopie wykorzystywane do sporządzania surowców farmaceutycznych

2022-03-26 10:08:03 Inga

Poprawki do ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii, wprowadzone przez Senat, zostały przyjęte przez Sejm na ostatnim czwartkowym posiedzeniu. Ustawy dotyczą przede wszystkim umożliwienia polskim rolnikom uprawy konopi innych niż włókniste, które następnie będą wykorzystywane do sporządzania leków. 

pl.wikipedia.org
pl.wikipedia.org

Na początku marca, komisja zdrowia i komisja rolnictwa, wprowadziły poprawki do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

24 marca, podczas kolejnego posiedzenia Sejm, przyjął wszystkie cztery poprawki wprowadzone przez Senat do tej nowelizacji. 

Jedną ze zmian było wydłużenie wejście przepisów w życie z 14 dni (pierwotna wersja) do 30. Kolejne zarządzenie dotyczyło uściślenia zapisów dotyczących oświadczeń o niekaralności osób zatrudnionych przy uprawie konopi. W ostatecznej wersji ustawy, oprócz zaświadczenia o niekaralności przyszłych pracowników, we wniosku o uzyskanie pozwolenia na uprawę, będzie wymagane oświadczenia, że te osoby nie były wcześniej karane za wykroczenia z art. 65 ustawy, czyli nie były karane za uprawę maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych.

Pozostałe dwie poprawki gwarantują koherentność przepisów, zgodnie z zasadą techniki prawodawczej, z równolegle prowadzoną aktualizacją dotyczącą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw.

Na uprawę i zbiór konopi, będzie trzeba uzyskać zezwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Przed wydaniem zezwolenia, GIF będzie się konsultował z komendą wojewódzką policji.

Ponadto, taka uprawa musi zostać objęta systemem sygnalizacji nieuprawnionego dostępu i nadzorem wideo. Dodatkowo rośliny mają być objęte technologią zdalnego (radiowego) nadzoru obiektów RFID (Radio-frequency identification).

Do prowadzenia uprawy będzie potrzebna również specjalna infrastruktura, m.in. duży budynek o wymiarach określonych w warunkach uprawy, wyposażony w system oświetleniowy, wentylacyjny oraz system melioracyjny, suszarnię, monitoring, czy też miejsce do magazynowania towaru.

Zgodnie z ustawą, poziom psychoaktywnego THC w surowcu roślinnym będzie wynosił 0,3 proc., a nie tak jak do tej pory 0,2 proc.

 

Taka modyfikacja przepisów w znacznym stopniu ułatwi producentom konopnym prowadzenie upraw, a co za tym idzie - powiększy się skala działalności. Chociaż tak naprawdę, podniesienie poziomu THC do 0,3 proc. determinuje przyjęta już przez Unię Europejską Wspólna Polityka Rolna, która ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ