aktualności

„Program konopny” IWNiRZ szansą dla rolników?

2022-12-18 11:30:00 red za IWNiRZ – PIB w Poznaniu

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu (IWNiRZ-PIB), nadzorowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach projektu „Program Konopny”, proponuje rolnikom możliwość uprawy polskich odmian konopi włóknistych na cele nasienne w oparciu o zawartą z Instytutem umową kontraktacyjną.

konopie uprawiane na polskich polach
konopie uprawiane na polskich polach

Instytut posiada w ofercie cztery odmiany - Białobrzeskie, Tygra, Henola i Rajan. Wszystkie cztery odmiany zostały wyhodowane w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich PIB.

- Celem Programu Konopnego jest m.in. produkcja na dużą skalę kwalifikowanego i elitarnego materiału siewnego konopi przemysłowych odmian należących do IWNiRZ -PIB w Poznaniu, które są sprzedawane w Polsce, Europie i na innych kontynentach. Działalność naszego Instytutu, na przestrzeni minionych lat, wypromowała polskie odmiany konopi przemysłowych na światowych rynkach. Ostatnie lata to renesans konopi przemysłowych, których areał z roku na rok wzrasta. Warto podkreślić, że ważnym celem „Programu Konopnego” jest również wspieranie inicjatyw lokalnych, które pozwolą na stworzenie infrastruktury przetwórczej w naszym kraju i pojawienie się Polski na szczycie statystyk upraw i przetwórstwa konopi przemysłowych w Europie – czytamy na profilu facebookowym Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - PIB w Poznaniu - Ze swojej strony, jako Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, zapewniamy m.in. wysokiej jakości nasiona odmian konopi włóknistych, należących do Instytutu, pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych, wsparcie agrotechniczne w całym okresie uprawy, opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNiRZ - PIB, zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen, wysoką rentowność, oraz możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń i spotkań indywidualnych – czytamy dalej.

„Program Konopny” jest prowadzony w ramach struktury naszego Działu Transferu Technologii i Kontrolingu IWNiRZ – PIB w Poznaniu.

Szczegóły programu dostępne są na stronie www.programkonopny.pl.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ