Ludzie

Profesor Raphael Mechoulam, który wyizolował THC z marihuany obchodziłby 93 urodziny

2023-11-04 13:32:40 red.

Rok temu,  w wieku 92 lat zmarł prof. Raphael Mechoulam, inicjator izraelskich badań nad konopiami indyjskimi. 5 listopada obchodziłby swoje kolejne urodziny. 

Tzahy, en.wikimedia.org
Tzahy, en.wikimedia.org

Urodzony w Bułgarii naukowiec zostanie zapamiętany za swój wkład w dziedzinę medycznej marihuany.

Kiedy chemik organiczny z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, prof. Raphael Mechoulam, badał konopie indyjskie (marihuanę) w latach 60. XX wieku, uważano je za psychoaktywny środek, nie mający właściwości medycznych. 

 

Marihuana tak zaintrygowała urodzonego w Bułgarii badacza, że ​​spędził swoje życie akademickie na studiowaniu jej i stał się czołowym ekspertem w dziedzinie medycznej marihuany.

On i jego zespół badawczy wyizolowali 9-tetrahydrokannabinol (THC), psychoaktywną substancję chemiczną występującą w marihuanie, substancję czynną, która oferuje szereg korzyści leczniczych, w tym uśmierzanie bólu.


Polecamy nasz artykuł:

Medycyna zawdzięcza mu przełomowe odkrycia - Raphael Mechoulam świętuje dziś 91 urodziny


 

Urodził się w Sofii w Bułgarii w listopadzie 1930 roku jako syn lekarza i dyrektora szpitala oraz matki z zamożnej rodziny żydowskiej. Jego ojciec został zabrany przez nazistów do obozu koncentracyjnego, a po przejęciu przez komunistów części Bułgarii, on i jego rodzina wyemigrowali do Izraela w 1949 roku, kiedy to Mechoulam uzyskał dyplom z inżynierii chemicznej.

Po swojej aliji uzyskał tytuł magistra biochemii na HU, a następnie pracę magisterską z chemii sterydów, aby uzyskać doktorat w Instytucie Nauki Weizmanna w Rehovot. Po dwóch latach studiów podoktoranckich w Instytucie Rockefellera na Manhattanie wrócił na pięć lat do Instytutu Weizmanna, a następnie powrócił do HU, gdzie w 1972 roku został profesorem, a trzy lata później profesorem chemii medycznej Lionela Jacobsona. Mianowany przez HU rektorem, a następnie prorektorem, stanowiska te pełnił łącznie przez sześć lat.

W 1994 roku został wybrany członkiem Izraelskiej Akademii Nauk i Nauk Humanistycznych i był jednym z członków założycieli Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami i Międzynarodowego Stowarzyszenia Leków Kannabinoidowych.

Jego 90. urodziny upamiętniono podczas czterodniowego sympozjum podczas 31. Międzynarodowego Sympozjum Badań nad Kannabinoidami, które Mechoulam pomógł ustanowić. Po raz pierwszy odbył się w Jerozolimie.

Mechoulam otrzymał wiele znaczących wyróżnień i nagród. Dwadzieścia trzy lata temu otrzymał Nagrodę Izraela w dziedzinie nauk ścisłych – chemia, a ostatnio Nagrodę Harveya przyznawaną przez Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ