ekologia & zrównoważony rozwój

Polka nagrodzona w konkursie "Architecture at Zero" za zeroemisyjne domy z betonu konopnego

2022-05-01 07:30:00 Inga

Dominika Bednarek, studentka czwartego roku architektury na Politechnice Wrocławskiej została nagrodzona w międzynarodowym konkursie "Architecture at Zero". Polka stworzyła projekt w ramach inżynierskiej pracy dyplomowej „Niskoemisyjne osiedle mieszkaniowe dla rodzin pracowników rolnych” i zachwyciła nim jurorów z USA.

pwr.edu.pl
pwr.edu.pl

Konkurs Architecture at Zero jest organizowany od 11 lat i skupia się wokół trudności, z jakimi zmaga się budownictwo w czasach katastrofy klimatycznej. Jego celem jest popularyzacja zrównoważonego rozwoju i ekologicznych rozwiązań w projektach architektonicznych. Konkurs organizowany jest przez kilkanaście stowarzyszeń i organizacji, m.in. Pacific Gas and Electric Company czy American Institiute of Architects California.

Wyzwaniem konkursowym 2021 było stworzenia niedrogich mieszkań dla rodzin robotników rolnych w Visalia w Kalifornii - jednym z najbardziej produktywnych regionów rolniczych na świecie. Osiedlowe budynki miały mieć niską emisję gazów cieplarnianych i samodzielnie wytwarzać energię ze źródeł naturalnych na własny użytek. Od autora projektu wymagano precyzyjności oraz pełnej dokumentacji technicznej ze skrupulatnymi obliczeniami. Twórca był zobowiązany również dostarczyć dokumentację techniczną z opisem rozwiązań bezpiecznych dla środowiska i metod użytych w swojej pracy. Ponadto projektant musiał zmierzyć się z panującym suchym klimatem w Kalifornii, a co za tym idzie - narażeniem infrastruktury i mieszkańców na częste pożary.

Spośród 180 nadesłanych projektów z 35 krajów, to właśnie praca Dominiki Bednarek została doceniona w kategorii projektów studenckich. Osiedle, które zaprojektowała Polka, ogranicza emisję gazów cieplarnianych do minimum oraz jest samowystarczalne, jeśli chodzi o energię, dzięki wprowadzeniu solarów.

Dominika Bednarek podjęła wyzwanie rozplanowania na niewielkim terenie dość dużego osiedla. Miało na nim stanąć aż 105 mieszkań o różnej powierzchni – 50, 70 i 90 mkw. oraz dom wspólnotowy z jadalnią, pralniami i pracowniami komputerowymi, a także kompleks rekreacyjno-sportowy. Studentka zdecydowała, że zabudowa będzie miała formę półotwartych minikwartałów, dzięki czemu wietrzenie będzie łatwiejsze. Strukturę budynków uzupełniła niewielkimi szklarniami.

W centrum kompleksu zagospodarowano miejsce na boisko, siłownię plenerową, plac zabaw oraz przestrzeń integracji mieszkańców. Budynki z mieszkaniami miałyby dwa-trzy piętra oraz pełniącą funkcje techniczne kondygnację podziemną

Jurorom oceniającym projekt spodobała się prostota konstrukcji osiedla i dbałość o dostęp do światła słonecznego. Podkreślali, że projekt dzięki swojej kompozycji nie jest monotonny, a forma budynków, ich rozmieszczenie oraz aranżacja patio zostały dobrze przemyślane. W uzasadnieniu werdyktu zaznaczali także, że nasza studentka „wykazała się zrozumieniem, czym naprawdę jest projektowanie zeroemisyjne” - czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Projekt zawiera rozbudowany system paneli fotowoltaicznych, a szklarnie, południowa elewacja domu wspólnotowego, zadaszenie tarasów i żaluzje pokrywają elastyczne, cienkie i wyjątkowo lekkie perowskity (materiały bezbłędnie pochłaniające światło, umożliwiające przekształcenie energii słonecznej w prąd w ogniwie fotowoltaicznym).

Koncepcja studentki zakłada również wykorzystanie wody deszczowej - wszystkie budynki miałyby być wyposażone w zbiorniki na deszczówkę umieszczone na poziomie -1. Do budowy ścian obiektów zostałyby użyty beton konopny, który ma zdolność pochłaniania nadmiaru dwutlenku węgla z otoczenia. Przeczytaj również w naszym portalu Hempcrete, czyli beton konopny. Czy nadchodzi rewolucja w budownictwie?

Pracę inżynierską Dominika Bednarek napisała pod okiem dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke, profesora uczelni z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska. Obliczenia dotyczące zużycia energii wykonał Andrzej Kaczmarek, absolwent wydziału i jednocześnie zwycięzca poprzedniej edycji tego samego konkursu.

Cały projekt możecie zobaczyć TUTAJ.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ