ekologia & zrównoważony rozwój

Hempcrete czyli beton konopny. Czy nadchodzi rewolucja w budownictwie?

2021-02-09 20:22:43 redakcja

W budownictwie wiele się dzieje. Praktycznie każdego roku pojawiają się nowe technologie, które otwierają zupełnie nowe możliwości i horyzonty. Najczęściej wiążą się one z nowoczesną techniką. Tymczasem rośliny znane od tysiącleci mogą znaleźć zastosowanie na placu budowy i stać się nowością. Tak właśnie dzieje się od kilku lat z… konopiami.

hempcrete
hempcrete

Od niedawna obserwujemy w kilku krajach europejskich i za oceanem nowy trend: HEMPCRETE, czyli beton konopny. ( Nazwa pochodzi od angielskiego HEMP czyli konopie i CONCRETE, czyli beton). Definicja betonu konopnego jest równie prosta jak jego skład: Według Wikipedii:

Beton konopiany to lekki materiał budowlany będący mieszaniną łodyg konopi oraz spoiwa (wapna, piasku i cementu), używany do konstrukcji i izolacji. Sprzedawany pod nazwami handlowymi Hemcrete, Canobiote, Canosmose, i Isochanvre. Ma dobre cieplne i akustyczne właściwości izolacyjne. Uznawany za materiał odnawialny i ognioodporny. Gęstość wynosi około 15% gęstości tradycyjnego betonu.

Beton konopny może być stosowany w postaci cegieł oraz wylewany w tymczasowym szalunku. Jest to budownictwo ekologiczne, które jest przyjazne dla środowiska. Ceny tego materiału są niższe niż standardowych materiałów budowlanych.

Tyle teoria. Trendy ekologiczne, chęć oszczędzania powodują, że inwestorzy coraz częściej szukają materiałów które są tańsze i w tym samym czasie przyjazne dla środowiska. Duże znaczenie ma też prostota: beton konopny to po prostu mieszanka "sieczki" konopnej, wapna i wody.

Beton konopny pojawił się na scenie budowlanej całkiem niedawno, bo w latach 80. Początkowo przy renowacji starych budynków we Francji używano naturalnych substancji do wypełniania ubytków w ścianach. Ktoś wpadł na pomysł użycia tzw paździeży konopnej zmieszanej z wapnem. Jednym z pierwszych budynków wykonanych z takiej mieszanki jest dom nieopodal Tours we Francji, którego architektem był Yves Kühn. Ten pierwszy budynek konopny zyskał liczne nagrody. Nic dziwnego zatem, że Francja przoduje obecnie w stosowaniu technologii betonu konopnego. Warto odwiedzić stronę organizacji budowy domów konopnych: https://www.construire-en-chanvre.fr/missions

Trend betonu konopnego rozwijał się tez silnie w Irlandii: dziś istnieje tam organizacja Międzynarodowe Stowarzyszenie Budownictwa Konopi, która jest największym stowarzyszeniem międzynarodowym w tym sektorze. Członkami i partnerami stowarzyszenia są architekci, budowniczowie, konsultanci, projektanci, European Industrial Hemp Association, Hemp Industries Association oraz producenci. Strona organizacji: https://internationalhempbuilding.org/

Takich organizacji pojawia się coraz więcej, zapewne niebawem również w Polsce pojawi się ktoś, kto będzie chciał zjednoczyć na razie rozproszone środowisko w naszym kraju.

Beton konopny to materiał budowlany, który może pochłaniać dwutlenek węgla, co jest rzadkością w budownictwie. Ponadto ma nawet tak zwany ujemny ślad węglowy. Jest również stosunkowo tani w porównaniu ze standardowymi materiałami, będąc jednocześnie, ognioodporny i odnawialny. Beton konopny znakomicie izoluje nasz budynek przed wpływem temperatury, a właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne konopii to olbrzymi plus.

Szukacie polskojęzycznych źródeł wiedzy na temat betonu konopnego? Oto kilka adresów pod którymi warto zacząć szukać:

http://budynkizkonopi.pl/

https://domyznatury.com/product/beton-konopny/

https://hempiflax.com/product/blok-konopny-do-budowy-i-izolacji-budynkow/

http://www.podlaskiekonopie.pl/budownictwo.html

A czy wspomnieliśmy, że beton konopny jest również niepalny? Czy już niebawem ten naturalny materiał budowlany zacznie się pojawiać na palcach budowy w naszej okolicy? 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ