warto wiedzieć

Policja będzie sprawdzać obecność THC u kierowców za pomocą nowej metody naukowców z Harvardu?

2022-01-22 08:30:00 Inga

Według naukowców z Harvardu, legalizacja konopi, a co za tym idzie wzrost liczby jej użytkowników, stworzyły pilną potrzebę opracowania przenośnej procedury obrazowania mózgu. Dzięki niej będzie można odróżnić upośledzenie THC od łagodnego zatrucia. Naukowcy podkreślają, że "testery oddechu" nie sprawdzają się w wykrywaniu zaburzeń spowodowanych używaniem marihuany.

pexels.com
pexels.com

Naukowcy z Massachusetts General Hospital (pierwszy i największy szpital uniwersytecki Harvard Medical School) odkryli, że nieinwazyjna procedura obrazowania mózgu jest obiektywną i rzetelną metodą na rozpoznanie osób, których sprawność została osłabiona przez psychoaktywny składnik konopi THC.

Technika stworzona przez harvardzki zespół wykorzystuje technologię obrazowania, nazywaną funkcjonalną spektroskopią w bliskiej podczerwieni  (fNIRS) do pomiaru wzorców aktywacji mózgu, które "idą w parze" z upośledzeniem spowodowanym zatruciem THC. Naukowcy twierdzą, że to odkrycie może znaczącą poprawić bezpieczeństwo na drogach i w miejscu pracy.

Naszym celem było ustalenie, czy upośledzenie spowodowane użyciem marihuany można wykryć na podstawie aktywności mózgu na poziomie indywidualnym - relacjonuje Jodi Gilman, profesor nadzwyczajny psychiatrii w Harvard Medical School, główna autorka projektu. Jest to krytyczna kwestia, ponieważ podejście typu „alkomat” nie będzie działało w przypadku wykrycia upośledzenia konopi indyjskich, co bardzo utrudnia obiektywną ocenę (podczas postoju) upośledzenia powodowanego przez THC .

Wcześniejsze wyniki badań pokazały, że THC zaburza zdolności poznawcze i psychomotoryczne - niezbędne do bezpiecznej jazdy. Dla naukowców zawiłą kwestią jest fakt, że stężenie THC w organizmie nie jest adekwatne do stopnia upośledzeniu funkcji. Są liczne przypadki osób, które często używają marihuany i mają wysoki poziom THC w organizmie, a nie są osłabione. Inna kwestia - metabolity THC mogą pozostawać w krwiobiegu przez tygodnie po ostatnim użyciu konopi, znacznie dłużej niż okres zatrucia. Naukowcy chcąc wyjść naprzeciw wymienionym dylematom, stworzyli nowoczesną metodę określania upośledzenia spowodowanego zatruciem konopiami.

Potrzebujemy metody, która nie będzie karać użytkowników medycznej marihuany lub innych osób z niewystarczającą ilością marihuany w swoim systemie, aby pogorszyć ich wydajność — powiedziała Jodi Gilman.

 

Badanie

Badaniu poddano 169 osób. Wszystkie otrzymały doustnie THC albo placebo, a następnie przeszły procedurę obrazowania mózgu (fNIRS). Osoby, które zgłaszały zatrucie THC, wykazywały zwiększone stężenie utlenowanej hemoglobiny (oksyhemoglobina) w przeciwieństwie do tych, które zgłaszały niskie zatrucie lub jego brak.

Zdaniem współautorki badań Eden Evins, identyfikacja ostrego upośledzenia, spowodowanego zatruciem THC za pomocą przenośnego obrazowania mózgu, może być ważnym narzędziem w rękach funkcjonariuszy policji w terenie.

W badaniach została zawarta wizja niedrogich, lekkich, zasilanych bateryjnie urządzeń fNIRS, które umożliwiają przechowywanie danych na nadających się do noszenia jednostkach rejestrujących lub bezprzewodowe przesyłanie danych do laptopa. Technologię fNIRS można także włączyć do opaski na głowę lub czapki.

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut ds. Narkomanii.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ