uroda & moda

Odzież konopna i lniano-konopna. Dlaczego warto mieć w swojej szafie?

2022-11-30 15:01:06 red.

Naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu opracowali funkcjonalną odzież konopną i lniano-konopną. Jakie są jej właściwości i dla kogo jest zalecana?

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

To projekt w ramach programu pt.: „Odbudowa i zrównoważony rozwój produkcji oraz przetwórstwa naturalnych surowców włóknistych dla potrzeb rolnictwa i gospodarki” finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu opracowali funkcjonalną odzież konopną i lniano-konopną dedykowaną dla osób z wysoką wrażliwością skóry.

Funkcjonalność odzieży polega na wzmocnieniu naturalnych bioaktywnych właściwości włókien lnu i konopi poprzez wprowadzenie na ich powierzchnię ekstraktów z ziół o właściwościach pielęgnacyjnych i regenerujących skórę.
 
Wybarwienie naturalnymi barwnikami wyekstrahowanymi z zielarskich roślin barwierskich oprócz wartości estetycznych zapewnia dodatkowe prozdrowotne oddziaływanie.
 
Testy użytkowania odzieży funkcjonalnej, prowadzone z udziałem ochotniczek, potwierdzają, że jej noszenie prowadzi do poprawy nawilżenia skóry oraz wpływa regenerująco i wzmacniająco na strukturę skóry.
 
Znakiem rozpoznawczym konopnych ubrań jest ich trwałość – nie niszczą się w praniu, są o wiele bardziej żywotne, zaś ich kolory praktycznie się nie spierają.

Tkanina konopna - jakie ma właściwości?

Po przetworzeniu łodyg konopnych na włókna a potem na przędzę otrzymać można tkaninę konopną, która ma fakturę podobną do bawełny, ale w dotyku przypomina bardziej płótno.

Co ważne tkanina konopna nie jest podatna na kurczenie się i jest wysoce odporna na ścieranie. Ponieważ włókna konopne są stosunkowo długie i mocne, tkanina konopna jest bardzo miękka, ale również bardzo trwała. Według niektórych danych tkanina konopna jest trzy razy mocniejsza niż bawełniana.

Tkanina konopna ma właściwości antybakteryjne i jest odporna na promieniowanie UV.

Tkanina konopna charakteryzuje się też tym, że bardzo dobrze "oddycha" i skutecznie ułatwia odprowadzanie wilgoci ze skóry do atmosfery - jest idealna dla gorącego klimatu. Tkanin konopną jest też bardzo łatwo farbować i jest ona bardzo odporna na pleśń, grzyby i potencjalnie szkodliwe mikroby.

Co ciekawe tkanina konopna mięknie z każdym praniem, a jej włókna nie ulegają degradacji nawet po kilkudziesięciu praniach. Tkanina konopna jest nie tylko jest w 100% organiczna ale także może być produkowana w sposób zrównoważony. Więcej o tkaninie konopnej pisaliśmy: https://erakonopi.pl/wlokno-konopne-jak-powstaje-i-dlaczego-jest-tak-cenne,472

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ