To jest szkic
Treść czeka na akceptację redakcji
Treść jest niepubliczna - widoczna jest tylko pod tym adresem URL
warto wiedzieć
Najnowsze odkrycie - udomowienie konopi było ściśle związane z ich tekstylnym i leczniczym zastosowaniem
Konopie zostały udomowione 12,000 lat temu w tym samym czasie co pszenica. Na podstawie analizy stu gatunków ustalono, że dzięki temu konopie przetrwały na naszej planecie. Jak potwierdzają najnowsze badania, konopie to roślina o wielu twarzach od czasów prehistorycznych.
Jak dowodzą najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Laussane w Szwajcarii związek człowieka z konopiami sięga 12 000 lat. Podobnie jak w przypadku pszenicy i innych zbóż, ich udomowienie było procesem stopniowym, na który składały się wysiłki włókienników oraz rozwój tradycyjnej wiedzy medycznej w Azji Wschodniej.
Badanie, opublikowane w lipcu 2021 roku Science Advances potwierdza hipotezę doktora Luca Fumagalli z Wydziału Ekologii i Ewolucji UNIL, że udomowienie konopi było ściśle związane z ich zastosowaniem leczniczym i tekstylnym. Ludzie neolitu używali rośliny do leczenia dolegliwości nerwobólowych, ze względu na jej właściwości przeciwbólowe.
Badacze dysponowali próbką o niespotykanej dotąd wielkości, dzięki czemu zsekwencjonowali kompletne genomy ponad 100 okazów konopi, pobranych z różnych części Azji. Dzięki temu, okazało się, że pierwszy kontakt z konopiami miał miejsce nie w centrum kontynentu, ale w jego najbardziej wysuniętym na wschód regionie.
Różnorodność gatunków uwzględnionych w próbie wykazała, że niektóre tradycyjne i dzikie szczepy chińskie tworzą nieznaną wcześniej linię genetyczną. Według Fumagalli, gatunek ten został udomowiony w tym samym czasie co pszenica i jęczmień. To właśnie w ten sposób rozprzestrzenił się on na inne części Azji.
"Ewolucja genomu konopi sugeruje również, że nasi przodkowie uprawiali roślinę do wszechstronnego użytku".
Zespół Fumagalli sugeruje, że gdyby nie wielorakie zastosowania, do jakich wykorzystywany był w czasach prehistorycznych ten gatunek - konopie mógłby nie przetrwać. Autorzy badania twierdzą jednak, że niektóre z funkcji, jakie pełniły konopie zostały z czasem utracone. Poprzez sztuczną selekcję zmodyfikowano składniki strukturalne związane z syntezą THC i CBD.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.
Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.
Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl