biznes & prawo
Konopne cegły, jak klocki lego - czy budowa domu może stać się dziecinnie prosta?
Beton konopny to materiał, który silnie wpisuje się w dzisiejszy trend zasobów odnawialnych. Jak się okazuje, pioniersko przygotowane bloki z tego materiału, mogą zapoczątkować przewrót w budownictwie.
Każdy, kto kiedykolwiek miał przyjemność budować z klocków Lego wie, że zabawa tymi kolorowymi wielościanami sprawia mnóstwo frajdy. A gdyby tak wcielić taką możliwość konstruowania w prawdziwe życie?
Produkt firmy Just BioFiber z siedzibą w Airdrie w stanie Alta (Kanada) nie wygląda na kolejną zwykłą cegłę w ścianie. Zielone wypustki na blokach z betonu konopnego sprawiają, że ten materiał budowlany do złudzenia przypomina słynne klocki Lego, tyle, że gigantyczne!
"Konopne cegły Lego" są trwałe, odporne na ciepło i wilgoć oraz nie zawierają węgla, źródło: Just BioFiber, facebook
Produkt jest zrównoważony, nie zawiera węgla i jest szybszy niż przy użyciu betonu - powiedział na łamach CBC, dyrektor generalny Just BioFiber, Terry Radford.
źródło: Just BioFiber, facebook
Cegła stworzona przez firmę to połączenie betonu konopnego z wapnem i wodą. Celem takiej idei było wyprodukowanie elementu konstrukcyjnego, który może zmienić sposób, w jaki budujemy domy. Radfort twierdzi, że jest on przyjazdy zarówno dla środowiska, jak i dla użytkownika - podaje CBC. Dyrektor firmy podkreślił również, że głównym inicjatorem pomysłu jest jego brat, który zakochał się w betonie konopnym, ze względu na jego wspaniałe właściwości. Wśród głównych zalet budynków z materiałów konopnych można wymienić: świetną jakość powietrza w pomieszczeniach, uregulowaną wilgotność oraz zapewnienie ciepła - zimą i chłodu - latem.
źródło: Just BioFiber, facebook
Materiały budowlane z betonu konopnego mają niski współczynnik przewodnictwa cieplnego i duża zdolność do akumulacji termicznej. Co za tym idzie, takie mury nie przepuszczają temperatury z zewnątrz do wewnątrz i na odwrót. Ponadto konopne tworzywo bezkonkurencyjnie reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń, więc wilgoć nie skrapla się na ścianach. Warto również zaznaczyć, że konopie wychwytują dwutlenek węgla w razie jego wzrostu, w dodatku cztery razy szybciej niż drzewa. W rzeczywistości usuwamy węgiel z atmosfery i magazynujemy go wewnątrz tych materiałów budowlanych - mówi Radford. Bloki konopne firmy Just BioFiber są również ognioodporne.
Jaki jest haczyk? Nie możesz ich używać poniżej poziomu (pod ziemią). Firma oferuje alternatywę do zastosowań poniżej poziomu gruntu - informuje CBC.
Radford wyjaśnia w rozmowie z CBC, że razem z zespołem opracowali proces produkcyjny, dzięki któremu bloki konopne mogą być gotowe w ciągu czterech dni. W przeszłości cegły z betonu konopnego wymagały więcej czasu, żeby wyschnąć. Sama budowa takiego domu również jest szybsza.
źródło: Just BioFiber, youtube
Jesteśmy prawie tacy sami jak izolowane formy betonowe, ale jesteśmy znacznie szybsi. Mamy około połowę czasu budowy izolowanej formy betonowej, ponieważ nie ma stali, prętów zbrojeniowych ani betonu, więc nie musisz czekać, aż to się skonfiguruje - mówi CBC Radford.
Co istotne, cena produktu jest niższa w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.
Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.
Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl