aktualności

HHC jest dla THC tym, czym margaryna dla masła - najnowszy kannabinoid na rynku

2022-01-25 08:00:00 Inga

Kiedy w Stanach Zjednoczonych przepisy zakazały stosowania THC, jego interesującym zamiennikiem stał się heksahydrokannabinol. Różnica między HHC a THC jest subtelna, ale geometria cząsteczki się zmienia. Kiedy THC się rozpada, zyskuje dodatkowe podwójne wiązania. W przypadku HHC wszystkie wiązania podwójne zostały zerwane i zastąpione wodorem. 

Hexahydrocannabinol, źródło: pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
Hexahydrocannabinol, źródło: pubchem.ncbi.nlm.nih.gov

Od kilkunastu lat zmienia się postrzeganie konopi, badania potwierdzają jej korzystne właściwości zdrowotne, a prawo narkotykowe w wielu krajach już nie jest tak restrykcyjne. Konopie są „odczarowywane”. Coraz częściej odkrywane są różne rodzaje kannabinoidów, a my niemal codziennie mamy do powiedzenia coś nowego na temat konopi.

źródło: en.wikipedia.org

O co chodzi w tym związku "naśladującym" THC?

Według wielu źródeł HHC jest naturalnie występującym w konopiach fitokannabinoidem, który rzadko bywał identyfikowany jako śladowy składnik konopi rekreacyjnej. Tak naprawdę naturalny HHC występuje w bardzo małych ilościach, a HHC występujący w produktach jest wytwarzany syntetycznie, poprzez uwodornienie ekstraktów z konopi. 

Heksahydrokannabinol w 1994 roku odkrył Roger Adams - amerykański chemik organiczny z University of Illinois. Naukowiec stworzył związek w procesie uwodornienia, mieszając cząsteczki wodoru z delta-9-THC. Jeszcze do niedawna to połączenie pozostawało w cieniu. Dzisiaj sprzedawcy konopi oferują ten produkt konsumentom jako substytut THC. 

Czy HHC jest równie silny jak THC? 

Badania pokazują, że heksahydrokannabinol jest co najmniej 69% tak silny jak delta-9-THC. To by oznaczało, że jest silnym wariantem THC. Inne badania dowodzą, że HHC nie jest tak silny jak delta-8. Jeszcze inne źródła podają, że HHC musi być spożywany w dużych dawkach, aby wytworzyć pozory wysokiego stężenia, podobnego do zwykłych związków THC. Co zwróciło uwagę naukowców? W przeciwieństwie do THC i CBD, które nie są w pełni biodostępne, uważa się, że HHC metabolizuje się w naszych organizmach wydajniej, co pozwala organizmowi w pełni go wykorzystać.

Z uwagi, na tyle rozbieżności, najlepiej poczekać, aż przeprowadzone zostaną dokładniejsze badania. Cząsteczki HHC wpływają na receptory kannabinoidowe, ale mają na to wyjątkowy sposób. Być może brak równych proporcji HHC jest powodem różnic w każdym produkcie. 

Czy HHC jest legalne?

W tej chwili można legalnie sprzedawać, kupować i używać HHC. Chociaż jeszcze nie ma zasad regulujących jego produkcję i dystrybucję. Prawie wszystkie produkty z HHC na rynku zawierają wytworzoną w laboratorium formę HHC, która na mocy ustawy Farm Bill z 2018 r. jest legalna, o ile zawiera 0,3% lub mniej THC delta-9 .

Teoretycznie HHC w przemyśle wytwarzany jest z CBD i tak naprawdę nie zawiera THC. Jednak niektórzy eksperci uważają, że HHC narusza federalną ustawę analogową, według, której każda substancja podobna do któregoś leku z Wykazu I lub II będzie traktowana jako lek z Wykazu I. Zgodnie z tym założeniem, jeśli HHC naśladuje THC -  powinien być traktowany jako nielegalna substancja z Wykazu I.

Nie ma dowodów na to, że spożywanie HHC jest szkodliwe. Jednak jest to nowy kannabinoid i przeprowadzono niewiele badań nad jego dawkowaniem i długoterminowymi skutkami. Co więcej, ten kannabinoid nie jest jeszcze tak regulowany jak THC i CBD.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ