warto wiedzieć

Czym różni się legalizacja od depenalizacji i dekryminalizacji marihuany ?

2021-04-15 15:30:00 adw. Daria Rychlik

Słyszysz marihuana - myślisz legalizacja? Jednak czy legalizacja marihuany oznacza, że została ona zdepenalizowana lub zdekryminalizowana? Warto rozwikłać tę zagadkę i przyjrzeć się dokładniej znaczeniu i wzajemnej zależność tych terminów. Co może być przydatne, szczególnie teraz, w kontekście szykującej się w naszym kraju rewolucji prawnej związanej z konopiami.

fot pexels/erik mclean
fot pexels/erik mclean

Co tak naprawdę oznacza legalizacja marihuany?

Legalizacja marihuany oznacza, że na mocy powszechnie obowiązującego prawa w danym kraju, korzystanie, posiadanie lub uprawa marihuany nie są karane.

Oczywiście w każdym kraju znajdziemy szczegółowe regulacje dotyczące ilości posiadanej marihuany na własny użytek i rodzajów roślin jakie można uprawiać.

Legalizacja marihuany oznacza również możliwość jej legalnego zakupu. w punktach sprzedaży kontrolowanych przez państwo. Państwo zarabia na obrocie marihuaną, jest ona dostępna w punktach sprzedaży lub specjalnych punktach dla osób pełnoletnich. Dzięki kontroli jakość, kontrolowany jest skład marihuany, w tym zawartość ilościowa THC i CBD.

Przepisy poszczególnych krajów określają precyzyjnie jakie rośliny, w jakiej postaci i o jakim składzie mogą być uprawiane i wprowadzane do obrotu legalnie.

Marihuana w Polsce jest nielegalna. W Polsce przepisy dot. marihuany reguluje Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zgodnie z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - ten kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku posiadania większej ilości marihuany ta odpowiedzialność zwiększa się już do 10 lat. Odpowiedzialnością karną zagrożona jest także na podstawie art. 63 ustawy uprawa marihuany oraz na podstawie art. 59 ustawy sprzedaż i wprowadzanie jej do obrotu.

Należy pamiętać, że przestępstwo posiadania narkotyków w Polsce można popełnić jedynie umyślnie. Dlatego warunkiem odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyku, jest wiedza o posiadaniu substancji nielegalnej. Przestępstwo to można popełnić umyślnie z zamiarem bezpośrednim i ewentualnym, na przykład sprawca, nie mając pewności co do rodzaju posiadanych środków, przyjmuje, że może to być środek odurzający, więc liczy się z możliwością popełnienia przestępstwa i na to się godzi 

Co oznacza depenalizacja posiadania marihuany?

Depenalizacja oznacza rezygnację z karalności konkretnie określonego w przepisach prawa czynu - zachowania uznawanego wcześniej za przestepstwo. W przypadku marihuany, depenalizacja oznacza rezygnację z karalności czynu, polegającego na posiadaniu marihuany w ściśle określonej przepisami prawa ilości na własny użytek, czyli czynu wcześniej podlegającego karze. Jednocześnie dalej uznając za przestępstwo zagrożone karą wprowadzanie jej do obrotu.

Co oznacza dekryminalizacja marihuany?

Dekryminalizacja czyli depenalizacja częściowa marihuany oznacza, że posiadanie określonej ilości marihuany do użytku własnego nie jest przestępstwem. Niemniej zgodnie z obowiązującym w danym kraju prawem, może stanowić wykroczenie i w tym zakresie podlegać karze w przypadku posiadania marihuany w ilości większej niż przewiduje prawo do użytku własnego.

Tym samym karalność w przypadku dekryminalizacji nie jest wyłączona. Przeciwnie za posiadanie marihuany w większych ilościach- w zależności od przepisów prawa - obowiązujących w danym kraju, może zostać nałożona grzywna lub inna kara.

Na przykład w Holandii, choć produkty konopne są jawnie sprzedawane tylko w „coffee shopach”, marihuana nie jest legalna, chociaż posiadanie do 5 gramów dla własnego użytku jest zdekryminalizowane. Mimo to, policja ma prawo do konfiskaty narkotyku, gdyż inne formy sprzedaży i transportu nie są dozwolone.

A co z medyczną marihuaną?

Większość państw europejskich w ostatnich latach, zalegalizowała medyczną marihuanę do użytku w celach medycznych, choć dostęp do niej jest różny. W Europie wiodącym krajem pod względem dostępności medycznej marihuany są Niemcy, które po raz pierwszy w 1998 r. dopuściły do stosowania produkt pod nazwą Dronabinol. Drugim krajem, w którym od 2013 r. jest obecna medyczna marihuana są Włochy. Jest to także drugi po Niemczech rynek jej zbytu. Polska zalegalizowała stosowanie medycznej marihuany w 2017 r.

Marihuanę medyczną w Polsce, zgodnie z art. 33 a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani,określa się jako ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi i nalewki farmaceutyczne z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste, które mogą stanowić surowiec farmaceutyczny przeznaczony do sporządzania leków recepturowych sprzedawanych na receptę w aptekach.

Gdzie i jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę przeczytasz TUTAJ

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ