zdrowie

Czy wiesz, że konopie działają inaczej - na kobietę i na mężczyznę?

2022-01-06 10:30:00 Tomasz Różański

U ludzi, podobnie jak u zwierząt, samce i samice różnią się od siebie pod względem genetycznych i hormonalnych zachowań; przetwarzają informacje w różny sposób, inaczej postrzegają doświadczenia i emocje, wykazują różne postawy, umiejętności językowe i społeczne oraz wykazują różnice w anatomii i organizacji mózgu związane z płcią.

pexels
pexels

Oprócz różnic między płciami, zaobserwowanych w skutkach wywołanych przez kannabinoidy, związanych z nadużywaniem i uzależnieniem od konopi indyjskich, wykazano, że kannabinoidy wywierają wpływ zależny od płci również w innych aspektach fizjologicznych i behawioralnych, takich jak przyjmowanie pokarmu i równowaga energetyczna (bardziej widoczne u mężczyzn), lub lęk i depresja (bardziej widoczne u kobiet).

Badania zidentyfikowały czynniki, które mogą stanowić neurobiologiczną podstawę dla różnic płci w działaniu kannabinoidów, wśród których kluczową rolę wydają się odgrywać hormony gonad. Jednak farmakodynamika i farmakokinetyka kannabinoidów może być również ważna, ponieważ różnice między płciami w działaniu kannabinoidów mogą wynikać, przynajmniej częściowo, z różnic w rozmieszczeniu masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej między mężczyznami i kobietami.

Płeć jest obecnie uznawana za główny czynnik modulowania farmakologicznych skutków nadużywania marihuany, a różnice między płciami odnotowano w różnych fazach cyklu uzależnienia zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Ostatnio wykryto istotne różnice w zależności od płci we wskaźnikach rozpoczynania palenia marihuany oraz w częstotliwości jej używania.

Kilka badań na zwierzętach, w szczególności badania nad samodzielnym podawaniem, potwierdziły kluczową rolę odgrywaną przez hormony płciowe i gonadalne w określaniu większej wrażliwości na nagradzające właściwości marihuany i podatność na uzależnienie od konopi u kobiet niż u mężczyzn. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety wykazują również wyższy wskaźnik nawrotów zażywania narkotyków niż mężczyźni, prawdopodobnie z powodu różnych doświadczeń związanych z odstawieniem i zwiększonej reaktywności na sygnały wewnętrzne (emocjonalne) i zewnętrzne (związane z narkotykami). 

Różnice oddziaływania konopi indyjskich w zależności od płci, zaobserwowano też w stosunku do sexualności.

Jeżeli u kobiet efekty są pozytywne, to u mężczyzn zaobserwowano negatywny wpływ na motywację seksualną i funkcjonowanie erekcji. Dane pochodzące od ludzi i innych gatunków są zbieżne, jeśli chodzi o efemeryczny charakter spadku testosteronu wywołanego THC. Jest jednak jasne, że hamowanie męskich zachowań seksualnych wywołane przez THC jest niezależne od równoczesnych spadków poziomu testosteronu. Badania ujawniają również hamowanie uwalniania gonadotropin przez THC u różnych gatunków. Najnowsze dowody sugerują, że skutki te są spowodowane głównie dysfunkcją podwzgórza.

Różnice między płciami w reakcjach na kannabinoidy stwierdzono w badaniach przedklinicznych. Udowodniono, że u mężczyzn bardziej wrażliwe na działanie kannabinoidów są receptory CB1. U kobiet natomiast kannabinoidy wywołują stosunkowo silniejsze reakcje w zakresie psychicznym. 

Wiedza, że ​​działanie kannabinoidów jest różnie regulowane między płciami i że większość tych różnic zależy od zmian w cyklu rujowym, przygotowuje grunt pod przyszłe badania mające na celu wyjaśnienie związków między endokannabinoidami a środowiskiem hormonalnym. Szczegółowe różnice wpływu układu ECS w zależności od płci opisuje badanie z 2006 roku. 

Udowodniono, że THC ma bezpośredni wpływ na płodność kobiet. 

Pierwszym warunkiem prawidłowego rozrodu kobiet jest sprawna oś podwzgórze-przysadka-jajnik (HPO). Impulsy hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH) z podwzgórza stymulują przysadkę do uwalniania hormonu folikulotropowego (FSH), głównie w fazie folikularnej, oraz hormonu luteinizującego (LH), głównie w fazie lutealnej. Sterydy płciowe są następnie produkowane na poziomie jajnika. Stymulacja FSH wytwarza estrogeny, a stymulacja LH wytwarza androgeny i progesteron. Tylko wtedy, gdy te trzy struktury działają w normalny, cykliczny wzorzec, pęcherzyk jajnikowy może być wywołany do dojrzewania i owulacji. Po owulacji nowo powstałe ciałko żółte wymaga stymulacji LH do produkcji progesteronu, który wspiera endometrium w celu implantacji zarodka. Stwierdzono, że duże ilości THC hamują owulację oraz mogą zakłócać skomplikowaną równowagę sygnalizacji HPO na każdym poziomie.

Wykazano, że kilka aspektów układu endokannabinoidowego odgrywa rolę w męskich funkcjach rozrodczych. 

Podobnie jak kobiety, mężczyźni również potrzebują funkcjonalnej osi HPO do produkcji plemników i sterydów płciowych. Podwzgórze GnRH prowadzi do produkcji FSH i LH w jądrach. To utrzymuje spermatogenezę w komórkach Sertoliego i produkcję testosteronu w komórkach Leydiga. Receptory CB1 są obecne w przedniej części  przysadki mózgowej, komórkach Sertoliego i komórkach Leydiga, podczas gdy receptory CB2 są obecne w komórkach Sertoliego.

Kilka badań wykazało, że zakłócenie układu endokannabinoidowego zmienia wydzielanie hormonów przedniego płata przysadki i zmniejsza produkcję testosteronu. Plemniki zawierają zarówno receptory CB1 i CB2, i są narażone na wpływ endokannabinoidów w najądrza. Plemniki również wydają się być podatne na uszkodzenia spowodowane ekspozycją na THC. Spadek żywotności plemników u mężczyzn zażywających marihuanę wyniósł od 35% do 56%. 

Łagodzenie bólu zależne od płci.

Profesor psychologii Rebecca Craft wykazała, że ​​dzięki poziomowi estrogenu samice szczurów są co najmniej o 30 procent bardziej wrażliwe niż samce na łagodzące ból właściwości THC – kluczowego, aktywnego składnika konopi. Kobiety również szybciej rozwijają tolerancję na THC. 

Naukowcy coraz częściej zaczynają rozróżniać męski i żeński układ endokannabinoidowy i różnice w funkcjonowaniu kannabinoidów w zgoła odmiennych środowiskach hormonalnych.

I tutaj mamy odpowiedź na częste pytanie, czemu u kobiet i mężczyzn możemy zaobserwować różne efekty suplementacji CBD. 

    

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ