aktualności

Czy wiesz, kto jest obecnie liderem upraw konopi w Europie?

2021-11-26 07:30:00 Inga

Czołowym producentem konopi przemysłowych w Europie, a trzecim na świecie jest - Francja. Co więcej, ponad połowa gruntów wydzielonych pod uprawę konopi na kontynencie europejskim - znajduje się właśnie we Francji.

pexels
pexels

W 2020 roku około 1300 francuskich rolników uprawiało konopie na prawie 18 000 hektarów. Francuskie spółdzielnie wyprodukowały z tego 100 000 ton rozwłóknionej słomy i 17 000 ton nasion. Warto zaznaczyć, że do celów produkcyjnych we Francji można używać wyłącznie włókien i nasion. Pomimo, iż kłóci się to z przepisami europejskimi - kwiaty są niszczone, jako odpady przemysłowe.

Obecnie francuski przemysł kształtują następujące gałęzie:

- żywność, oparta na modelu północnoamerykańskim i rosnącym zainteresowaniu dietetyką i alternatywą dla źródła białka 

- kompozyty z tworzyw sztucznych, z konopiami jako substytutem włókien mineralnych lub kopalnych

- materiały budowlane, z konopiami jako kluczowym graczem w zrównoważonym rozwoju i ekologicznymi alternatywami dla tradycyjnych rozwiązań

 

W 2004 roku Francja złagodziła przepisy dotyczące konopi włóknistych. W konsekwencji rośliny te mogą być tam uprawiane i wykorzystywane komercyjnie, jeśli nie zawierają więcej niż 0,2% THC (taki sam próg obowiązuje również w Polsce). 

Oprócz tego, jeszcze w 2020 roku we Francji funkcjonował zakaz stosowania produktów na bazie CBD, nieodurzającej substancji zawartej w konopiach. Pod koniec 2020 roku został on unieważniony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznano wówczas, że dostępne badania naukowe nie wykazały u CBD (kannabidiol) działania psychoaktywnego czy szkodliwego dla zdrowia.

Utworzona w 1932 roku Francuska Narodowa Federacja Producentów Konopi jest jedną z najstarszych francuskich organizacji rolniczych. Celem federacji jest dostarczanie najlepszych nasion i odmian konopi, aby sprostać wymaganiom rynkowym. Korekty obejmują ilość błonnika, wielkość nasion, skład oleinowy i zawartość białka. To sprawiło, że Francja stała się głównym dostawcą nasion konopi na świecie. Kraje, takie jak Japonia, Kanada, Nowa Zelandia i Australia kupują znaczną ilość nasion z Francji. Z Francji eksportowanych jest 40% produkowanych nasion! W latach 2018-2020 FNPC zainwestowała 80 000 euro w rozwój badań nad uprawą konopi siewnych. Ponadto w ciągu ostatnich 30 lat Francja potroiła swoją powierzchnię uprawy konopi. Produkcja konopi mogłaby zająć 25 000 - 30 000 hektarów w ciągu dziesięciu lat.

Jak widać, francuski przemysł konopny ma ogromny potencjał. Trzeba przyznać, że świetnie się wpisuje w aktualne zapotrzebowanie konsumentów na zdrową żywność, wsparcie dla lokalnej gospodarki i ochrony środowiska.

Jednym z najlepiej rozwijających się sektorów przemysłu konopnego we Francji jest sektor budowlany, gdzie konopie znajdują zastosowanie w izolacji i betonie. Od roku 2000 we Francji zbudowano około 300 domów. Mówi się, że tempo budowy wzrosło o 400% w ciągu ostatnich 10 lat. Według najnowszych badań, zastosowanie włókien konopnych w tym kraju w ciągu najbliższych 25 lat wzrośnie o 300%. Prawdopodobnie konopie zostaną wykorzystane przy budowie wioski olimpijskiej w 2024 roku.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ