aktualności

Czy wiesz, co Ci teraz grozi za jazdę pod wpływem marihuany?

2021-11-29 11:00:00 Tomasz Różański

W ramach omawianych w Sejmie zapisów w Ustawie o medycznej Marihuanie, omawiane mają być kwestie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego pojęć „stan po użyciu tetrahydrokannabinolu” i „stan upojenia tetrahydrokannabinolem”, analogicznych do stanu po użyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości. Przyjrzyjmy się zatem jak dziś wygląda kwestia kierowania pojazdem mechanicznym po wypaleniu skręta.

pexels
pexels

Niezaprzeczalnie, zażywanie jakichkolwiek środków odurzających nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Najczęściej policjanci drogówki dokonują zatrzymań osób pod wpływem alkoholu, niemniej jednak coraz częściej pojawia się problem innych używek w tym marihuany.

Marihuana, utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej, niż alkohol. Okres ten może sięgać nawet kilkunastu a nawet kilkudziesięciu dni.

Tak samo jak jazda pod wpływem alkoholu, jazda pod wpływem marihuany jest przestępstwem. Biorąc pod uwagę, że w przepisach dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem marihuany nie ma określonej dozwolonej zawartości THC, warto się jednak zastanowić czy warto się narażać na popełnienie przestępstwa.

Jak określa to art. 178a Kodeksu karnego:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nie ma znaczenia stężenie metabolitów THC w organizmie, np. 200 ng/ml (bezpośrednio po spożyciu marihuany) czy zaledwie 1 ng/ml. Liczą się wykryte przez narkotest policyjny metabolity THC, bez znaczenia na ich poziom. 

Jazda pod wpływem narkotyków jest traktowana jako przestępstwo, za które grożą następujące sankcje:

- grzywna w liczbie stawek dziennych od 10 do 540 przy czym stawka dzienna może wynosić od 10 do 2.000 zł;
- kara ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat;
- kara pozbawienia wolności do lat 2;
- zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata;

Sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w przypadku skazania w trybie art. 178a § 1 k.k. Zgodnie bowiem z treścią § 2 art. 43a: W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1, art. 179 lub art. 180 sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych, do wysokości określonej w § 1. W sytuacji, gdy kierujący był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków, kara będzie znacznie surowsza – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Dodatkowo, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, wynosi już nie mniej niż 10.000,00 zł. Ponadto, Sąd w takiej sytuacji orzeka dożywotnio środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Sąd Okręgowy w Elblągu VI Wydział Karny Odwoławczy, w dniu 25 maja 2017 r. wydał następujące orzeczenie:

dane zachowanie jest wykroczeniem lub przestępstwem, w przypadku  wyniku obecności marihuany na poziomie 2,5 ng/ml. Poniżej tego stężenia, osoba prowadzi pojazd mechaniczny “po spożyciu”, dlatego też zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za wykroczenie. Powyżej zaś 2,5 ng/ml, mamy już do czynienia z zachowaniem będącym przestępstwem, a co za tym idzie, znajdą zastosowanie przepisy Kodeksu karnego.

W przypadku odpowiedzialności za wykroczenie, czyli jazdę w stanie po spożyciu, grożą nam poniższe sankcje:

- areszt od 5 do 30 dni;
- grzywna od 50 do 5.000 zł;
- zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdów mechanicznych, w tym samochodu pod wpływem środków odurzających lub innego rodzaju substancji wpływających na układ nerwowy, w tym medycznej marihuany, jest przestępstwem. Dla organów ścigania, bez znaczenia będzie zatem fakt, że jesteśmy pacjentami przyjmującymi lek w postaci MM. 

Poniżej postanowiłem zacytować dwa ciekawe wyniki badań.

„Chociaż badania laboratoryjne wykazały, że konsumpcja marihuany może wpływać na czas reakcji i sprawność motoryczną danej osoby, badania wpływu konsumpcji marihuany na ryzyko udziału kierowcy w wypadku przyniosły sprzeczne wyniki, a niektóre badania wykazały niewielkie lub żadne zwiększone ryzyko katastrofy spowodowanej używaniem marihuany. Poziomy upośledzenia, które można zidentyfikować w warunkach laboratoryjnych, mogą nie mieć znaczącego wpływu w warunkach rzeczywistych, gdzie wiele zmiennych wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku”.

Congressional Research Service, Używanie marihuany i bezpieczeństwo na drogach, 2019

„Większość kierowców zatrutych marihuaną wykazuje tylko niewielkie upośledzenie podczas rzeczywistych testów drogowych. … Chociaż badania kognitywne sugerują, że używanie konopi indyjskich może prowadzić do niebezpiecznej jazdy, badania eksperymentalne sugerują, że może to mieć odwrotny skutek”.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ