aktualności

Czy Luizjana wprowadzi ochronę zatrudnienia dla pacjentów z medyczną marihuaną?

2022-05-19 07:30:00 Inga

W Luizjanie pacjenci, którzy leczą się medyczną marihuaną, z uwagi na obecne przepisy, po przeprowadzeniu testów narkotykowych są zwalniani z pracy albo nie dostają szansy na możliwość jej podjęcia. Komisja Pracy Luizjany dzisiaj będzie analizowała projekt ustawy, zgodnie z którym pracownik nie będzie ponosił jakichkolwiek negatywnych konsekwencji z powodu dodatniego testu narkotykowego, jeśli stosuje marihuanę na zalecenie lekarza.

pexels.com
pexels.com

Legalizacja medycznej marihuany w Luizjanie nastąpiła w 2016 roku. Ceny leku od początku były stosunkowo wysokie. Na początku 2022 roku w mediach pojawiła się informacja, że dotychczasowy koszt marihuany medycznej został znacznie obniżony. Niestety w Luizjanie wejście do programu leczenia tym lekiem może skutkować problemami w miejscu pracy. Na tę chwilę, większość pracodawców absolutnie nie toleruje używania jakichkolwiek substancji psychoaktywnych, w tym marihuany.

Jak zaznacza jeden z lokalnych lobbbystów Peter Robins-Brown, problem ten nadal nie został rozwiązany, nawet w stanach, gdzie marihuana jest w pełni zalegalizowana. Działacz sugeruje, że powodem takich konfliktów jest to, że w Luzjanie brakuje naprawdę dobrych testów na obecność marihuany, więc obecne testy często wykrywają w organizmie człowieka substancje, które były używane kilka tygodni, a nawet miesięcy wstecz.

Dzisiaj Komisja Pracy Luizjany będzie sprawdzała projekt ustawy, dzięki któremu stan nie miałby prawa narażać pracowników lub przyszłych pracowników na jakiekolwiek negatywne konsekwencje wynikające wyłącznie z pozytywnego testu narkotykowego na marihuanę stosowaną na receptę.

Projekt  został ograniczony do publicznych pracodawców na szczeblu stanowym, zatem nie dotyczy prywatnych pracodawców ani władz lokalnych, włącznie z organami ścigania.

Jeśli projekt spotka się z akceptacją prawodawców, będzie to pierwszy krok Luizjany w kierunku ochrony osób posiadających karty medycznej marihuany.

W 2021 roku w Luizjanie zdekryminalizowano również marihuanę rekreacyjną. Od sierpnia tamtego roku, posiadanie małych ilości marihuany (do 14 gramów) przestało być karane więzieniem. Osoby dorosłe, zatrzymane z niewielką ilością konopi indyjskich, muszą jedynie zapłacić grzywnę wynoszącą maksymalnie 100 dolarów.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ