ekologia & zrównoważony rozwój

Czas na autorefleksję. Czy chcesz zmienić świat? Zacznij od siebie!

2021-07-18 23:37:05 Anna Mizerska

Wakacje to znakomity czas, aby wygospodarować chwilę i popatrzeć na siebie i na świat zupełnie z innej perspektywy. Na naszym portalu często piszemy o zdrowiu, innowacyjnym patrzeniu na rośliny, ekologicznym i świadomym życiu i zmianie jaka dzieje się dookoła nas.

fot. pexels/ dziana hasanbekava
fot. pexels/ dziana hasanbekava

Świat, który nas otacza to niezwykłe miejsce pełne obszarów do odkrycia i do zmiany. Ten świat zmienia się na naszych oczach w różnych obszarach: społecznych, gospodarczych, klimatycznych. Czasem można pomyśleć, że te zmiany dzieją się poza nami. Czy, aby na pewno? My jesteśmy częścią tych zmian, uczestniczymy w nich świadomie lub nie.

Jesteśmy jego nieodzowną częścią. Według duchowych praw człowiek jest mikrokosmosem, odzwierciedleniem ogromu wszechświata. Uczestnikiem zmian i podróżnikiem.

Obecnie obserwujemy ogromne zmiany, ludzie powracają do natury, interesują się zdrowym i bardziej świadomym trybem życia, odkrywaniem na nowo zdrowotnych mocy roślin. Jeśli naprawdę chcemy wprowadzić zmianę do własnego życia i odkryć nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne moce w sobie, warto poświęcić kilka chwil na autorefleksję.

Czy wiesz, że nie jesteś tylko ciałem lub umysłem?

Jesteś czymś znacznie więcej. Poprzez pracę ze sobą możesz stopniowo odkrywać swoją prawdziwą naturę i uwalniać niezwykły potencjał, który w Tobie drzemie. Usuwając bariery umysłu, bariery własnego ego możesz dotrzeć do Twojej prawdziwej istoty. W trakcie pracy ze sobą przekonasz się, że masz już zasoby, których potrzebujesz. Być może zapomniałeś, jak z nich korzystać.

Każda zmiana, jaką możesz sobie wyobrazić, jest możliwa. Zmiany, których nie potrafisz sobie wyobrazić, również staną się możliwe, o ile będziesz chciał się rozwijać i uczyć.

Życie może być cudowne i fascynujące. Możesz poszerzyć swoją świadomość, swoje zrozumienie i swoje możliwości. Ograniczenie może zamienić się w wolność, słabość w siłę, nuda w radość. Wszystko, co musisz zrobić, aby zacząć, to uświadomić sobie, że jest to możliwe. Kiedy myślimy o autotransformacji, zwykle w mamy tendencję do koncentracji na tych aspektach naszego życia, których już nie chcemy - złych doświadczeniach, które przeżyliśmy, błędach, które popełniliśmy, ludziach, którzy nas zranili, rzeczach, które chcemy zostawić za sobą. Zapominamy o zatrzymaniu się w tym momencie i spojrzeniu na to kim jesteśmy teraz! Na takiej świadomości siebie w tym dokładnie momencie. Dlaczego to takie ważne? By móc zobaczyć siebie z umiejętnościami, możliwościami, talentami i doświadczeniem. W każdym z nas drzemie ogromna moc sprawcza do tego, by wpływać na własne życie i dokonywać świadomych wyborów, które tworzą pełne spełnienia i jakości życie.

Przygotowałam dla Ciebie 3 rozwojowe zadania/pytania. Zachęcam do pochylenia się nad nimi. Do zrobienia eksperymentu dla siebie i swojej zmiany, po to, by odkryć sprawczą moc w sobie.

ZADANIE NR 1
Czy Twoje mocne i słabe strony są naprawdę takie, jak Ci się wydaje?

Sporządź dwie listy: jedną z mocnymi i drugą z Twoimi słabymi stronami. Teraz zamień nagłówki tak, aby Twoje mocne strony stały się słabymi i odwrotnie. Jakie to uczucie? Mylące? Nieprawda? Dlaczego tak jest? To taka iluzja dualności, zwykliśmy nazywać nasze mocne cechy jako "dobre", a słabe jako "złe", podczas gdy obie te cechy pełnią ważną rolę w naszym rozwoju. Pomyśl przez chwilę w jaki sposób Twoje mocne strony mogą Cię ograniczać, a w jaki sposób Twoje słabe strony mogą przynosić Ci korzyści. Na przykład niezależność i pewność siebie można postrzegać jako mocne strony, ale mogą one również powstrzymywać nas przed proszeniem o pomoc lub okazywaniem wrażliwości. Lubię też przykład z uporem. Nieświadomy upór sam w sobie może być słabością, ale jeśli popatrzymy na tę samą cechę z innej perspektywy i wykorzystamy go do rozwoju, możemy zobaczyć jak zamienia się on w wytrwałość i zdeterminowanie.

ZADANIE NR 2
W jaki sposób możesz rozwijać się w tych obszarach, które są dla Ciebie ważne?

Poświęć czas na autorefleksję i zastanów się, jak możesz się rozwijać we wszystkich obszarach swojego życia. Bardzo często dążymy do perfekcjonizmu czy bycia idealnym, bez ponoszenia porażek. Dlatego zdarza się, że wypieramy momenty słabości, chcemy o nich zapomnieć i staramy się nie dostrzegać naszych niedociągnięć. Prawda jest też taka, że jesteśmy perfekcyjni w naszej nie perfekcyjności! Słowa takie jak porażka, wina i niedoskonałość mają negatywne konotacje, ale to właśnie te obszary dają nam ogromne możliwości rozwoju.Potraktuj to  ćwiczenie jako na informację zwrotną. Nie musisz podejmować żadnych natychmiastowych kroków - samo posiadanie tej informacji jest ogromnym pierwszym krokiem. Jeśli nie przeanalizujemy naszego życia, pozostaniemy tacy sami.

ZADANIE NR3
Na czym koncentrujesz się w swoich poszukiwaniach?

Nieustanne poszukiwanie to znak rozwoju, chęci zmiany. Ważne, aby w tym poszukiwaniu spełnionego i dobrego życia znajdować to co już jest. Tu przydaje się wdzięczność za wszystko. Bez wdzięczności, otwartości serca, nasz umysł skupi się na naszych brakach, zamiast na tym co już mamy.

Za jakie relacje jesteś najbardziej wdzięczny? Co udało Ci się pokonać? Czego się nauczyłeś? Jak się zmieniasz ?Tak ważne jest, abyśmy zrozumieli, kim i gdzie jesteśmy w naszej zmianie, abyśmy mogli skierować naszą energię we właściwym kierunku. Skąd mamy wiedzieć, nad czym musimy pracować, jeśli nie widzimy siebie jasno? Znajdź czas na autorefleksję i zrób to z życzliwością i współczuciem do samego siebie. Doceń to co już masz, dostrzeż swoją moc. To co odkryjesz to swoista mapa Twojej mocy! Wkraczając w nową erę Twojego życia wykorzystuj świadomie to co jest w Tobie do zmiany siebie i zmiany świata!

Pięknej podróży!

 

Anna Mizerska, partner portalu EraKonopi.pl , mentorka EMCC, doświadczony praktyk rozwoju osobistego i duchowości, . Twórczyni PowerMapa, miejsca w którym każdy, kto jest w podróży odkrywania siebie, znajdzie rozwojowe i duchowe narzędzia, które są inspiracją do wędrówki, do odkryć własnej mocy i potencjału drzemiącego głęboko w każdym z nas.Osobisty i duchowy rozwój polega na poznaniu siebie i na połączeniu się ze swoją wewnętrzną mocą, własną duszą. To połączenie racjonalnością z magnetyzmem serca.Power Mapa to nawigacja po Twojej wewnętrznej mocy!

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ