aktualności

W Nowym Jorku ubezpieczyciel będzie pokrywał koszty leczenia marihuaną

2022-09-22 10:00:00 Inga

W czerwcu 2022r.  Senat Nowego Jorku zatwierdził ustawę, która zobowiązuje publiczne firmy ubezpieczeniowe do pokrywania wydatków obywateli na marihuanę medyczną. Władze podkreślają, że ubezpieczyciele prywatni również mogą to praktykować.

pexels.com
pexels.com

Do tej pory, pacjenci marihuany medycznej w Nowym Jorku, podobnie jak w innych państwach, musieli pokrywać wysokie koszty leczenia z własnej kieszeni. Była to jedna z największych barier w dostępie pacjentów do medycznej marihuany.

Jak podaje MarihjuanaMoment, z dniem wejścia nowej ustawy w życie, marihuana w Nowym Jorku będzie na liście „leków na receptę”, „leków objętych ubezpieczeniem” czy też będzie traktowana jako „usługa opieki zdrowotnej”.

W notatce uzasadniającej potrzebę wprowadzenia takiej ustawy czytamy:

Dla tysięcy pacjentów, medyczna marihuana jest bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż inne leki, zwłaszcza opioidy. Chociaż leczenie może być zbyt drogie dla wielu pacjentów, zwłaszcza przy braku ochrony ubezpieczeniowej. Tak naprawdę, leczenie marihuaną medyczną może okazać się tańsze od innych leków na receptę. Podstawową barierą dostępu pacjenta do medycznej marihuany były do tej pory wysokie koszty leczenia. [...] Niektórzy pacjenci po rozpoczęciu leczenia są zmuszeni je przerwać z powodu niemożności zapłaty. Jeszcze inni korzystają z zasobów czarnego rynku.

Ubezpieczyciele publiczni tacy, jak Medicaid, Child Health Plus i Elderly Pharmaceutical Insurance Coverage (EPIC) mają obowiązek pokrycia kosztów leczenia marihuaną medyczną. Ponadto ubezpieczenie ma obejmować odszkodowania dla pracowników, jeśli czynnikiem zmuszającym do podjęcia leczenia była szkoda zaistniała w miejscu pracy.

Ustawę przegłosowano stosunkiem głosów 53 za do 10 przeciw. Ma ona wejść w życie od 1 kwietnia przyszłego roku.

Warto również wspomnieć, że w lutym tego roku, stanowe biuro zarządzania konopiami indyjskimi (OCM) rozszerzyło program medycznej marihuany. Od tamtej pory, lekarze mogą wydawać pacjentom zalecenie używania medycznej marihuany w przypadku każdego schorzenia, które w ich opinii można leczyć marihuaną. To oznacza, że nie są zobowiązani korzystać z listy konkretnych chorób, które teoretycznie kwalifikują się do takiego leczenia.

Dzięki programowi Office of Cannabis Management (OCM) pacjenci marihuany medycznej są zwolnieni z obowiązku opłat rejestracyjnych. Co więcej, w ramach OCM została poszerzona lista specjalistów uprawnionych do wydawania zaświadczeń o medycznej marihuanie. 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ