zdrowie

Układ endokannabinoidowy i jego farmakomodulacja wykazały obiecujące korzyści terapeutyczne w marskości wątroby

2022-01-18 07:30:00 Tomasz Różański

Marskość wątroby to stan, w którym dochodzi do zaburzenia czynności wątroby i jej uszkodzenia. Jest konsekwencją wielu przewlekłych chorób wątroby. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, alkoholowe zapalenie lub stłuszczenie wątroby.

freepik pch.vector
freepik pch.vector

Efektem długotrwałego stanu zapalnego wątroby jest spadek liczby zdrowych komórek i gromadzenie się tkanki włóknistej w miąższu – forma drobnych blizn pozapalnych.

Włóknienie wątroby postępuje zazwyczaj przez wiele lat. Jest to proces bliznowacenia, czyli pojawiania się tkanki łącznej (guzki regeneracyjne), które zastępują prawidłowe komórki i sprawiają, że wątroba działa coraz gorzej. Ostatecznie prowadzi to do powstania wielu grubych zwłókniałych przegród oddzielających poszczególne obszary miąższu wątroby. Przepływ krwi w tak uszkodzonym narządzie jest znacznie mniejszy, a jego funkcje (neutralizacja produktów przemiany materii, wydzielanie żółci) ulegają upośledzeniu.

Zwłóknienie wątroby występuje w wyniku ekspozycji na przewlekłe bodźce (tj. wyżej wymienione czynniki etiologiczne), które uszkadzają jej architekturę. Przewlekłe bodźce powodują postępującą akumulację i zmniejszoną przebudowę macierzy zewnątrzkomórkowej, co może prowadzić od zwłóknienia i progresji do marskości. 

Leczenie marskości obejmuje w dużej mierze specyficzne postępowanie w powikłaniach marskości, leczenie etiologii w celu zapobiegania marskości oraz przeszczepienie wątroby w oparciu o etiologię marskości. 

Receptory kannabinoidowe CB1 i CB2, to dwa receptory białka G zidentyfikowane w układzie endokannabinoidowym, które mogą odgrywać rolę w chorobach wątroby.

W wątrobie CB1 wykryto w komórkach śródbłonka i hepatocytach, podczas gdy CB2 wykryto w komórkach Kupffera i jest wyraźnie wyrażany w wątrobie z marskością.

Agonizm i antagonizm CB1 i CB2 badano w marskości wątroby. Mallat i in. wykazali, że CB1 i CB2 są podwyższone w próbkach wątroby z marskością. Aktywacja CB1 wzmaga fibrogenezę, podczas gdy aktywacja CB2 przeciwdziała progresji do zwłóknienia. Badania poprzedzające te odkrycia wykazały, że niedobór CB2 powodował przedłużone przeżycie komórek włóknistych wątroby, zwiększając zwłóknienie ze zwiększonym odkładaniem tkanki włóknistej. Mallat i in. wykazali również, że CB2 przyspiesza odpowiedź regeneracyjną po ostrym uszkodzeniu wątroby, prawdopodobnie związaną z parakrynnym działaniem miofibroblastów wątrobowych. Same endokannabinoidy również odgrywają mechanistyczną rolę w marskości wątroby. AEA - anandamid, wykazuje właściwości antyfibrogenne ( hamowanie procesów włóknienia ) poprzez hamowanie proliferacji HSC i indukcję śmierci martwiczej. 

W badaniu udowodniono, że CBD poprawia funkcje poznawcze, motoryczne i neurozapalenie w encefalopatii wątrobowej, THC hamuje proliferację miofibroblastów wątroby i komórek gwiaździstych. 

Niezbędne są dalsze badania w celu opracowania farmakoterapii, które wykorzystują ten endogenny system jako środek do leczenia wyniszczającej, kosztownej choroby. Dodatkowo, dalsze badania nad stosowaniem egzogennych kanabinoidów : CBD, THC, THCV w marskości wątroby mogą być uzasadnione.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ