aktualności

Tłumy za legalizacją - Marsz Wyzwolenia Konopi - Warszawa 2022

2022-05-17 07:30:00 redakcja@erakonopi.pl

W niedzielę, 29 maja przez centrum Warszawy przeszedł po raz kolejny Marsz Wyzwolenia Konopi, organizowany przez aktywistów konopnych. Marsz, będący najważniejszym wydarzeniem związanym z promowaniem legalizacji stosowania konopi indyjskich od lat organizowany jest przez Stowarzyszenie Wolne Konopie. Hasło tegorocznego Marszu brzmi: Mamy MILIARDY powodów.

Marsz Wyzwolenia Konopi 2022 - fot. EraKonopi.pl
Marsz Wyzwolenia Konopi 2022 - fot. EraKonopi.pl

Pomimo niepewnej pogody, kilkuset aktywistów i zwolenników legalizacji przeszło ulicami stolicy: spod Placu Zamkowego pod Sejm.

Organizatorzy podkreślają właściwie jeden podstawowy fakt: w porównaniu z innymi używkami, na przykład alkoholem, marihuana praktycznie nie jest szkodliwa. Alkohol - pity w nadmiernych ilościach wyniszcza organizm, a dostępny jest w tysiącach miejsc. Tymczasem konopie indyjskie, których szkodliwość jest nieporównywalnie mniejsza (o ile w ogóle występuje) - są nadal nielegalne.

Kilkaset osób zgromadziło się na Placu Zamkowym już na godzinę przed marszem. Pojawiło się nieco osób, które stosują marihuanę leczniczo, które nierzadko poprawiły swój stan zdrowia dzięki tej nadal nielegalnej z punktu widzenia państwa - substancji. Oczywiście sytuacja się zmienia, medyczna marihuana jest już w Polsce dostępna, jednak do pełnej legalizacji "zioła" jeszcze daleko.  Właśnie dlatego aktywiści nie składają broni - zdeterminowani, by doprowadzić w Polsce, wzorem innych krajów, których liczna powoli, ale zdecydowanie rośnie - do legalizacji.

Już najwyższy czas, aby przestać aresztować odpowiedzialnych palaczy marihuany. 3 miliony Polaków używa tej rośliny jako używki, kilkaset tysięcy jej nadużywa. Aresztowanie tych najczęściej uczciwych i praworządnych obywateli nie służy poniekąd słusznemu celowi, jakim jest ograniczenie używania narkotyków, a zmusza rząd do niewłaściwej ingerencji w obszary naszego życia prywatnego i powoduje ogromne szkody dla życia, kariery i rodzin -  więcej niż 30.000 palaczy marihuany aresztowanych każdego roku w Polsce.

Marsz ruszył spod Kolumny Zygmunta punktualnie o 16:20 - symbolicznej dla stosujących marihuanę godzinie. Przy dźwiękach muzyki z mobilnych platform, w asyście policji, której zresztą organizatorzy podziękowali za ochronę, Marsz przedefilował przez centrum stolicy. 
 
Dwuletnia przerwa w marszach, spowodowana pandemią,  nie zaszkodziła duchowi tego wydarzenia: poziom energii i zapału dla idei legalizacji był na Marszu ten sam, co dawniej. Mniej więcej w połowie wydarzenia rozpadał się deszcz, ale słowami głównego organizatora wydarzenia, Andrzeja Diołeckiego, prezesa Stowarzyszenia Wolne Konopie, cytowanymi przez media: "THC nie rozpuszcza się w wodzie" - idea jest silniejsza od chwilowego załamania aury.  
 
W tym roku organizatorzy mogą mieć coraz większe nadzieje na realizację swojego celu: międzynarodowy klimat, aby legalizować konopie indyjskie, staje się coraz bardziej przyjazny. Rządy wielu państw zaczynają zdawać sobie sprawę z korzyści budżetowych z legalizacji i opodatkowania tej rośliny. Mimo pozornie nieprzyjaznego klimatu politycznego w naszym kraju, widać, że decyzje liberalizujące prawo w zakresie konopi indyjskich - mogą zapaść wzorem innych państw.
 
Marsz przebiegał w spokojnej, ale dynamicznej atmosferze, w której czuło się determinację,  ale całkowicie pozbawioną agresji tak często towarzyszącej rozmaitym marszom i demonstracjom.
 
Jako portal Era Konopi wspieramy wszelkie aspekty związane z popularyzacją tej rośliny, której oba gatunki mogą przyczynić się do prawdziwej rewolucji w naszym życiu.   

     


 

Marsz Wyzwolenia Konopi to wydarzenie  organizowane cykliczne od 2003 roku przez aktywistów konopnych, którzy walczą o zmiany w polskim prawie narkotykowym. Obecne przepisy są powodem wielu absurdów, takich jak chociażby zamykanie w więzieniach pacjentów medycznej marihuany. 

 

Dlaczego w ogóle ludzie wychodzą na ulice?

Ponad 60% polskiego społeczeństwa jest za zniesieniem kar za posiadanie marihuany na własny użytek.

Badania pokazują, że około 3 mln Polek i Polaków przynajmniej raz w roku pali marihuanę. Od początku prohibicji, skazanych za posiadanie konopi zostało ponad 2 miliony osób. Co więcej, badania i przykłady krajów, w których nie ma zakazu, jasno pokazują, że używanie konopi wśród młodzieży po legalizacji nie wzrasta, a nawet spada. Poza tym, w Polsce kontakt z tą rośliną ma większy odsetek nastolatków niż chociażby w Holandii, gdzie są przecież coffeshopy. Prohibicja nie działa, diler nie pyta o dowód, a podatek od sprzedaży tej rośliny mógłby być przeznaczany na przykład na pomoc, a nie zamykanie ludzi w więzieniach. Legalna marihuana to około 10 miliardów złotych więcej rocznie dla państwa. Konopie stosuje każda grupa społeczna - od nauczycieli, przez lekarzy do policji. 

Aby dowiedzieć się więcej: Dlaczego doszło do  delegalizacji marihuany - koniecznie przeczytaj komiks "Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę", której autorem jest amerykański rysownik i scenarzysta  - Box Brown. Książkę można nabyć w sklepie Stowarzyszenia Wolne Konopie https://wolnekonopie.pl/sklep/ksiazki/komiks-trawka-jak-zdelegalizowano-marihuane/

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ