zdrowie

THC ma znaczący wpływ na powikłania u pacjenta po udarze krwiotocznym

2022-01-19 14:30:00 Inga

Badacze zaobserwowali, że konopie indyjskie mogą zaburzać metabolizm tlenu i produkcję energii w komórkach. Pod wpływem pękniętego tętniaka, komórki są znacznie bardziej podatne na zmiany, które wpływają na dostarczanie tlenu i przepływ krwi do mózgu.

pexels.com
pexels.com

Krwotok podpajęczynówkowy (aSAH) to sytuacja, w której krew przedostaje się do przestrzeni między oponą pajęczą i miękką (przestrzeń podpajęczynówkowa), gdzie znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy. W większości  przypadków krwawienie występuje nagle i najczęściej z powodu pękniętego tętniaka mózgu lub wskutek urazu głowy. Na kilka dni lub tygodni przed krwotokiem, chory może skarżyć się na bóle głowy, jednak podstępność choroby polega na tym, że bóle nie wyróżniają się niczym szczególnym, by można było podejrzewać, że to zwiastun krwotoku.

Obraz tomografii komputerowej głowy pacjenta z krwotokiem podpajęczynówkowym (widoczny jako biała plama na środku mózgu), autor: James Heilman, źródło: pl.wikipedia.org

Leczenie polega na zatrzymaniu krwawienia, następnie usunięciu krwi z przestrzeni podpajęczynówkowej i zmniejszeniu stopnia uszkodzenia mózgu. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia, u wielu pacjentów mogą pojawić się nasilające objawy - problemy z mową lub trudności w poruszaniu się. Przyczyną takich symptomatów jest odcięcie krwi do części mózgu, do czego doszło w następstwie zwężenia (przez krew z pierwszego udaru) naczyń krwionośnych. Takie komplikacje powodują dodatkowe uszkodzenia w mózgu. Niestety są one najczęstszymi przyczynami zgonów i niepełnosprawności po udarze aSAH.

Według raportu Instytutu Ochrony Zdrowia, udar krwiotoczny stanowi 10-20% przypadków.

Dane statystyczne wskazują, że w Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru, a to daje wynik ponad 60 000 zachorowań rocznie. Na świecie, z powodu udaru, umiera co 6 sekund 1 człowiek, a rocznie jest to ponad 5 milionów ludzi. Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Współczynniki zapadalności na udar mózgu w naszym kraju wynoszą 177/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet. 

THC i jego wpływ

Badanie opublikowane w czasopiśmie American Stroke Association, jest największym badaniem wpływu THC  (psychoaktywnego składnika konopi) na powikłania po udarze krwotocznym.

Zgodnie z jego wynikami, osoby po krwotoku podpajęczynówkowym (aSAH), będące niedawno użytkownikami marihuany, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie poważnego powikłania, takiego jak niepełnosprawność, a nawet śmierć.

Wszyscy jesteśmy podatni na udar krwotoczny lub pęknięty tętniak; jednak, jeśli jesteś rutynowym użytkownikiem marihuany, możesz być predysponowany do gorszego wyniku udaru po pęknięciu tętniaka – powiedział Health Europa, jeden z autorów badania Michael T. Lawton.

Badanie

Analizie zostały poddane dane dotyczące ponad 1000 pacjentów, leczonych po udarze aSAH w Instytucie Neurologicznym Barrow, w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 lipca 2019 r. Wszystkie badane osoby były hospitalizowane w celu zatamowania krwawienia albo poprzez otwartą operację albo poprzez przeciągnięcie cienkiej rurki przez naczynie krwionośne do podstawy tętniaka, by uwolnić cewki, które fałdują się, aby wypełnić przestrzeń i zapewnić "tamę" dla dalszego krwawienia.

Każdy chory miał zrobione przesiewowe badanie toksykologiczne moczu. Spośród 1014 osób poddanych testowi, 46 osób miało wynik pozytywny i były to osoby w wieku średnio 47 lat. Osób z ujemnym wynikiem było 968, wiek średni 56 lat.

Pacjenci, którzy w ciągu ostatnich kilku dni używali marihuany, nie mieli znacząco większych tętniaków ani gorszych objawów udaru, nie byli też bardziej narażeni na wysokie ciśnienie krwi lub inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego niż pacjenci "negatywni". 

Spośród 1014 osób, u 36% rozwinęło się opóźnione niedokrwienie mózgu, 50% pozostało z umiarkowaną lub ciężką niepełnosprawnością, a 13,5% zmarło.

U pacjentów, którzy mieli pozytywny wynik testu THC zauważono:

  • 2,7 razy większe prawdopodobieństwo rozwoju opóźnionego niedokrwienia mózgu;
  • 2,8 razy większe prawdopodobieństwo długotrwałej niepełnosprawności fizycznej w stopniu od umiarkowanego do ciężkiego; oraz
  • 2,2 razy większe prawdopodobieństwo śmierci.

Jak podkreśla Lawton, osoby z pękniętymi tętniakami i pozytywnym wynikiem toksykologicznym są bardziej narażone na skurcz naczyń i powikłania niedokrwienne.

Spośród wszystkich substancji, wykrytych na ekranie toksykologicznym, tylko konopie indyjskie zwiększały ryzyko opóźnionego niedokrwienia mózgu. Kokaina i metamfetamina to leki na nadciśnienie, więc prawdopodobnie są związane z faktycznym pęknięciem, ale nie oczekuje się, że będą miały wpływ na skurcz naczyń - relacjonuje badacz. Lawton zaobserwował, że marihuana może zaburzać metabolizm tlenu i produkcję energii w komórkach. Pod wpływem pękniętego tętniaka, komórki są znacznie bardziej podatne na zmiany, które rozstrajają transport tlenu i przepływ krwi do mózgu.

Obecnie prowadzone są badania kontrolne w laboratorium, w celu lepszego zrozumienia zagrożeń związanych z THC, które może mieć wpływ na powstawanie i pękanie tętniaka.

Według badaczy, ocena korzyści i zagrożeń związanych z używaniem marihuany teraz jest bardzo ważna, chociażby z uwagi na to, że coraz więcej stanów legalizuje marihuanę rekreacyjną.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ