uroda & moda

Syntetyczne perfumy zastąp naturalnymi olejkami-trend, który ma sens!

2021-04-10 23:15:00 Redakcja EraKonopi.pl

Jak używać olejków eterycznych zamiast syntetycznych perfum i cieszyć się ich terapeutycznymi właściwościami?

fot.  Pexels/Nataliya Vaitkevich
fot. Pexels/Nataliya VaitkevichNaturalne olejki coraz częściej zastępują syntetyczne perfumy. Dlaczego? Jest w nich coś wyjątkowego- stworzyła je natura, która dobrze wie, co robi i warto jej i w tym przypadku zaufać. Olejki eteryczne nie tylko są zdrowsze, ale wykazują też terapeutyczne działanie oraz potrafią fantastycznie pobudzać nasze zmysły.

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile chemii zawierają syntetyczne perfumy? To prawda, rzadko kto się nad tym zastanawia. Nie wiemy też najczęściej, jak bardzo syntetyczne środki zapachowe niszcząco wpływają na nasza gospodarkę hormonalną. Na szczęście wzrost świadomości sprawia, że naturalne perfumy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Różnica między naturalnymi i syntetycznymi perfumami polega też na bezpieczeństwie ich stosowania. Kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi obecnymi w syntetycznych zapachach może spowodować niepożądane reakcje na skórze i ciele.

Naturalne olejki eteryczne to wieloskładnikowe mieszanki substancji zapachowych, które w połączeniu z alkoholem etylowym lub olejem roślinnym czy parafinowym tworzą naturalne perfumy. Jednak komponowanie takich perfum, to nie tylko odmierzanie składników, to sztuka, która wymaga precyzji i ostrości zmysłów a także wytrwałości, doświadczenia i czasu.

Na szczęście, możemy też używać zamiast perfum pojedyńcze olejki lub mieszanki kilku zapachów. Stawiając na klasykę przetestujmy olejek różany lub olejek eteryczny ylang-ylang. Osoby, które lubię eksperymentować, mogą postawić na kombinację zapachów i połączyć olejek sandałowy z paczuli, neroli z różanym, ylang-ylang z cynamonowym, czy cedrowego z sandałowym.

Oto nasze ulubione naturalne zapachy, które warto wykorzystać do masażu, kąpieli lub po prostu wlać do dyfuzora. Możemy też  kilka kropel wklepać w wewnętrzną stronę nadgarstków, chociaż z aplikacją czystych olejków  bezpośrednio na skórę, należy uważać, gdyż mogą one wywołać uczulenie lub podrażnienie. 

Jaśmin

Olejek eteryczny jaśminu to popularny kwiatowy olejek aromatyczny, który zapewnia nagły powiew świeżości i ukojenia. Pomaga w łagodzeniu niepokoju, depresji i nerwowych dreszczy. Jaśmin jest silnym afrodyzjakiem i jest niezwykle pomocny w budowaniu pewności siebie i zwiększaniu elastyczności skóry.

Masaż: Olejek eteryczny jaśminowy może być stosowany do masażu. Wymieszaj 2-3 krople olejku eterycznego z olejem nośnikowym i dobrze wymieszaj.

Dyfuzor: Użyj 4-5 kropli olejku eterycznego z jaśminu w miseczce dyfuzora wypełnionej w trzech czwartych wodą. Olejki eteryczne nigdy nie powinny być spalane bezpośrednio, ponieważ ich struktura chemiczna może ulec zmianie w spalarni.

Kąpiele: Dodaj 4-5 kropli olejku eterycznego z jaśminu do wanny i delikatnie zamieszaj. Jeśli masz suchą skórę, dodaj łyżkę stołową oleju roślinnego razem z olejkiem eterycznym.

Lawenda

Naturalny olejek lawendowy ma wiele właściwości - uspakajające,  łagodzi ból i likwiduje kołatanie serca. Reguluje wysokie ciśnienie krwi i przeciwdziała stresowi oraz łagodzi zmęczenie. Pomaga leczyć oparzenia, ukąszenia  przez owady, pomaga na egzemę i trądzik.

Masaż: Olejek eteryczny z lawendy może być używany do masażu. Wymieszaj 2-3 krople olejku eterycznego z olejem nośnikowym i dobrze wymieszaj.

Kąpiele: Dodaj 4-5 kropli lawendowego olejku eterycznego do wanny i delikatnie zamieszaj wodę, aby dobrze wymieszać olejek. Jeśli masz suchą skórę, dodaj łyżkę stołową oleju roślinnego wraz z olejkiem eterycznym.

Dyfuzor: Użyj 4-5 kropli olejku eterycznego z lawendy w miseczce dyfuzora wypełnionej w trzech czwartych wodą. Olejki eteryczne nigdy nie powinny być palone bezpośrednio, ponieważ ich struktura chemiczna może ulec zmianie w spalarce.

Neroli

Naturalny olejek eteryczny Neroli jest pozyskiwany z płatków kwiatu pomarańczy. Neroli pomaga w leczeniu bezsenności i niepokoju a także jest bardzo delikatnym i subtelnym afrodyzjakiem.  Poprawia też nastrój. Neroli działa również regenerująco na skórę.

Masaż: Olejek eteryczny Neroli może być używany do masażu. Wymieszaj 2-3 krople olejku eterycznego z olejem nośnikowym i dobrze wymieszaj.

Kąpiele: Dodaj 4-5 kropli olejku eterycznego Neroli do wanny lub 3-4 krople do wiadra i delikatnie zamieć wodę, aby dobrze wymieszać olejek. Jeśli masz suchą skórę, dodaj łyżkę stołową oleju roślinnego wraz z olejkiem eterycznym.

Dyfuzor: Użyj 4-5 kropli olejku eterycznego Neroli w miseczce dyfuzora wypełnionej w trzech czwartych wodą. Olejki eteryczne nigdy nie powinny być palone bezpośrednio, ponieważ ich struktura chemiczna może ulec zmianie w spalarni.

Pomarańcza

Pomarańczowy olejek eteryczny produkowany jest głównie w Hiszpanii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Działa energetyzująco i poprawia nastrój. Ten olejek eteryczny łagodzi depresję, bezsenność i niepokój. Pomaga leczyć zaburzenia trawienia i zapobiega chorobie lokomocyjnej. Wzmocnienia też naturalną odporność. Może być pomocny w leczeniu gorączki i łagodzeniu zaparcia. Zapobiega również powstawaniu zmarszczek i zapaleniu skóry.

Masaż: Naturalny olejek pomarańczowy może być stosowany do masażu. Wymieszaj 2-3 krople olejku eterycznego z olejem nośnikowym i dobrze wymieszaj.

Kąpiel: Dodaj 4-5 kropli pomarańczowego olejku eterycznego do wanny lub 3-4 krople do wiadra i delikatnie wymieszaj wodę, aby dobrze wymieszać olejek. Jeśli masz suchą skórę, dodaj łyżkę stołową oleju roślinnego wraz z olejkiem eterycznym.

Dyfuzor: Użyj 4-5 kropli pomarańczowego olejku eterycznego w misce dyfuzora wypełnionej trzema czwartymi wody. Olejki eteryczne nigdy nie powinny być spalane bezpośrednio, ponieważ ich struktura chemiczna może ulec zmianie w spalarni.

Róża

Jeden z najdroższych olejków, róża jest uważana za "królową kwiatów". Jest również znana jako tradycyjny symbol miłości. Uważa się ją za bardzo dobry środek ściągający. Różany olejek pomaga w odmładzaniu zmęczonych mięśni. Dzięki swojemu pięknemu zapachowi, olejek eteryczny z róży można stosować jako perfumy. Zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe, łagodzi depresję i zmęczenie psychiczne, tonizuje cały organizm, leczy egzemę, pajączki i trądzik. Jest też afrodyzjakiem.

Ciekawostka
Najdroższym olejkiem na świecie jest olejek eteryczny z róży damasceńskiej. Na wyprodukowanie 1 kg olejku potrzeba zebrać ok. 5 ton kwiatów róży. Oznacza to, że do otrzymania jednej kropli olejku potrzeba aż 30 róż.

Masaż: Olejek różany może być stosowany do masażu. 2-3 krople olejku eterycznego dodajemy do oleju bazowego i mieszamy go dobrze.

Kąpiele:
Dodaj 4-5 kropli olejku różanego do wanny i delikatnie wymieszaj wodę, aby dobrze wymieszać olejek. Jeśli masz suchą skórę, dodaj łyżkę stołową oleju roślinnego wraz z olejkiem eterycznym.

Dyfuzor:
Użyj 4-5 kropli różanego olejku eterycznego - dodaj je do miseczki dyfuzora wypełnionej w trzech czwartych wodą.

Drzewo sandałowe

Olejek eteryczny z drzewa sandałowego jest produkowany w Indiach, Indonezji i Chinach. Znany jest z zastosowania w wielu ceremoniach. Drzewo sandałowe ma niesamowite naturalne właściwości, które pomagają w nawilżaniu i oczyszczaniu skóry. Drzewo sandałowe działa również jako antyseptyk. Łagodzi też napięcie nerwowe, zaczerwienienia i stany zapalne. Olejek eteryczny z drzewa sandałowego może być stosowany jako perfumy lub jako dezodorant.

Masaż: Olejek eteryczny z drzewa sandałowego może być stosowany do masażu. Wymieszaj 2-3 krople olejku eterycznego z olejem nośnikowym i dobrze wymieszaj.

Kąpiele: Dodaj 4-5 kropli olejku eterycznego z drzewa sandałowego do wanny i delikatnie wymieszaj wodę, aby dobrze wymieszać olejek. Jeśli masz suchą skórę, dodaj łyżkę stołową oleju roślinnego wraz z olejkiem eterycznym.

Dyfuzor: Użyj 4-5 kropli olejku eterycznego z drzewa sandałowego w miseczce dyfuzora wypełnionej trzema czwartymi wody. Olejki eteryczne nigdy nie powinny być spalane bezpośrednio, ponieważ ich struktura chemiczna może ulec zmianie w spalarni.

Ylang ylang

Olejek eteryczny ylang ylang znany jest jako "kwiat kwiatów" i jest bardzo silnym afrodyzjakiem. Obniża wysokie ciśnienie krwi, łagodzi napięcia nerwowe i kołatanie serca. Ylang ylang ma działanie odmładzające skórę i włosy. Działa jak perfumy do włosów, dodaje blasku matowym, suchym włosom.

Masaż: Dodaj 2-3 krople olejku ylang ylang do oleju bazowego i wymieszać go dobrze.

Kąpiele: Dodaj 4-5 kropli olejku Ylang ylang do wanny i delikatnie wymieszaj. Jeśli masz suchą skórę, dodaj łyżkę stołową oleju roślinnego wraz z olejkiem eterycznym.

Dyfuzor: Użyj 4-5 kropli olejku eterycznego Ylang ylang w miseczce dyfuzora wypełnionej trzema czwartymi wody.

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ