aktualności

Stworzyli ekologiczne pręty zbrojeniowe z konopi

2022-03-30 15:30:00 Inga

Naukowcy z Centrum Nauki o Architekturze i Ekologii w USA stworzyli odporne na korozję, niezwykle trwałe, a do tego znacznie bardziej przyjazne dla środowiska konopne pręty zbrojeniowe. Amerykanie twierdzą, że ich wynalazek może zastąpić w przyszłości stal w budownictwie cementowym.

pexels.com
pexels.com

Według raportu Dezeen, stworzone przez naukowców z Centrum Nauki o Architekturze i Ekologii pręty zbrojeniowe z konopi mogą doprowadzić do rewolucji w budownictwie. Ich zdaniem, zbrojenia na bazie konopi mogą wzmacniać betonowe konstrukcje tak samo skutecznie, jak stalowe, a przy tym z mniejszym wpływem na środowisko ze względu na niski ślad węglowy. 

Konopne pręty zbrojeniowe składają się z połączonych ze sobą, naturalnych włókien konopnych, które następnie zostały "zabudowane" w materiał termoplastyczny. W ten sposób powstało mocne, niezwykle trwałe i niepodatne na korozję zbrojenie dla projektów budowlanych, których bazą jest cement.

 

źródło: Rensselaer Polytechnic Institute, facebook.com

 
Alexandros Tsamis, architekt i adiunkt w Centrum Nauki o Architekturze i Ekologii (RPI), powiedział w raporcie, że konstrukcje z betonu mogą przetrwać mniej więcej od 40 do 50 lat, z powodu korozji w środowiskach o wysokim stężeniu soli. Zdaniem Tsamisa, gdyby pręty zbrojeniowe nie ulegały korozji, mogłyby wytrzymać trzy razy tyle, co wpłynęłoby na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. 
 
Co więcej, konopne pręty zbrojeniowe mogą być produkowane szybciej dzięki maszynie CNC, która odczytuje pliki cyfrowe, aby wygiąć i przyciąć produkt do określonego kształtu. Naukowcy uważają, że konopne pręty zbrojeniowe mogą skrócić czas budowy, utrzymując przy tym niskie koszty. Architekci chcą dążyć do tego, aby produkt był konkurencyjny cenowo bądź tańszy niż standardowe stalowe pręty zbrojeniowe.
 
Rensselaer Polytechnic Institute (Centrum Nauki o Architekturze i Ekologii) obecnie prowadzi warsztaty mające na celu rozwój przemysłu konopnego w Nowym Jorku, jako rewolucji w zrównoważonym budownictwie.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ