biznes & prawo

Plantacje konopi włóknistych będą wspierane finansowo przez polskie ministerstwo w latach 2023-2027

2022-01-03 19:53:20 Inga

14 grudnia 2021 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. W nowym planie uwzględniono również dofinansowanie upraw konopi włóknistych. 

Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, źródło: pl.wikipedia.org
Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, źródło: pl.wikipedia.org

Nowy Plan Strategiczny ustanawia, że rolnicy w latach 2023-2027 otrzymają w sumie ok. 484 tysięcy euro dopłat. Autorzy planu ustalili bazową stopę dopłat do hektara w wysokości 29 euro, przy założeniu, że areał roczny to 3300 ha. Niestety wygląda to tak, że jeżeli trend zasiewów będzie wzrostowy to wysokość dopłat będzie malała. Czy to zachęci rolników do uprawy konopi? 

Według autorów planu to wsparcie ma zapewnić stabilność dochodów rolników, poprawić ich konkurencyjność oraz pomóc w utrzymaniu produkcji konopi włóknistych. Dofinansowanie ma również przeciwdziałać spadkowi opłacalności produkcji rolnej w gospodarstwach uprawiających konopie włókniste.

Do otrzymania płatności uprawnieni są wszyscy wnioskujący, spełniający warunki kwalifikowalności:

1. Rolnik aktywny zawodowo uprawiający konopie.
2. Minimalne wymagania: kwalifikujący się obszar gospodarstwa, w odniesieniu do którego wystąpiono z wnioskiem o płatności bezpośrednie, jest nie mniejszy niż 1,00 ha albo w przypadku rolników posiadających mniej niż 1,00 ha, ale otrzymujących płatności do zwierząt, minimalna kwota płatności bezpośrednich, która może zostać im wypłacona wynosi co najmniej 200,00 euro. Działka rolna deklarowana do wsparcia (min. 0,1 ha) musi być położona na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami.
3. Uprawa konopi odmian zawierających poziom tetrahydrokanabinolu (THC) nieprzekraczający maksymalnego poziomu, tj. 0,3% THC - novum!!
4. Uprawa zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

pexels.com

Od 2015 roku odnotowuje się wzrost zainteresowania uprawą konopi, chociaż nadal jest to uprawa niszowa. Uprawa konopi wiąże się z wysokimi kosztami produkcji - profesjonalne maszyny do zbioru konopi są bardzo drogie. Zbiór często odbywa się przy pomocy bardzo przestarzałych niskowydajnych maszyn, co uniemożliwia uprawy na dużych areałach - czytamy w  Planie Strategicznym. Słabą stroną tego sektora jest brak zainteresowania producentów maszyn z przyczyn ekonomicznych oraz wiele obostrzeń prawnych. Brak parku maszynowego do przerobu włókna powoduje, że większość rolników uprawia konopie na nasiona nie mając zbytu na słomę (włókno). Rośnie konkurencja cenowa włókien sztucznych względem włókien naturalnych.

Z opisu wynika, że osoby, które tworzyły plan mają świadomość, z jakimi trudnościami borykają się rolnicy zajmujący się uprawą konopi włóknistych. Niestety trzeba przyznać, że nie przekłada się to na wysokość wsparcia finansowego dla tego sektora upraw.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ