biznes & prawo

Pierwszy policjant wydalony ze służby za leczenie medyczną marihuaną! Sprawa została umorzona

2023-03-16 15:05:45 red. za Fundacja Otwieramy Oczy

Kamil Kaczorowski, znany jako Policjant Aktywista, jest pierwszym policjantem w historii, który został wydalony ze służby za leczenie medyczną marihuaną. W 2023 roku Sąd umorzył jego sprawę i może wrócić do służby. Jak przebiegał proces?

fot. Fundacja Otwieramy Oczy/ https://otwieramyoczy.pl/
fot. Fundacja Otwieramy Oczy/ https://otwieramyoczy.pl/

W 2020 roku policjant Kamil Kaczorowski został wydalony ze służby za leczenie medyczną marihuaną. W 2021 roku usłyszał wyrok: rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Jednak w 2023 roku, po odwołaniu Sąd warunkowo umorzył sprawę Kamila.

W obronie policjanta stała Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, organizacja pozarządowa Wolne Konopie, którą reprezentowała posłanka Beata Maciejewska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. legalizacji marihuany, oraz Fundacja Otwieramy Oczy. Policjanta Aktywisty bronił adwokat Stelios Alewras. Oprócz aktywnego uczestnictwa na sali rozpraw, organizowane były protesty pod Sądem, konferencje prasowe. Była to głośna sprawa w okolicach Włocławka. Kolejny raz okazało się, że wsparcie organizacji pozarządowych, polityków, aktywistów i dobrego adwokata może zmienić przebieg rozprawy. 

Jak podaje Fundacja Otwieramy Oczy, w pierwszej instancji Sąd nie dopuścił żadnego wniosku dowodowego, po prostu od razu skazał pacjenta medycznej marihuany. Wtedy Sędzia Patrycja Akenudbi pozostawiła oskarżonego praktycznie bez możliwości obrony. Na szczęście w drugiej instancji, Sąd był już chętny na wysłuchanie oskarżonego, obrońcy, stron społecznych, dopuszczenie wniosków dowodowych i biegłych.
 
I biegli właśnie mocno przyczynili się do wyroku. Przyznali oni rację Policjantowi Aktywiście, iż stosowanie konopi w jego przypadku było zasadne. Co ciekawe, prokurator poparł praktycznie wszystkie wnioski dowodowe adwokata Steliosa Alewrasa.

Sąd warunkowo umorzył postępowanie, anulował wszelkie grzywny oraz zakaz wykonywania zawodu policjanta. 

Komentarz Policjanta Aktywisty na temat całej sprawy przeczytacie na stronie Fundacji Otwieramy Oczy: https://otwieramyoczy.pl/policjant-wydalony-ze-sluzby-za-marihuane-warunkowo-umorzony/?fbclid=IwAR0zwsZBEUQEI9O4pw-C0VwwGpjW_RytlOdAVSgaMxt6RkNZsapV6p_Hkt0

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ