biznes & prawo

O legalizacji marihuany debatowano w Parlamencie Europejskim

2023-07-11 10:19:54 red.

Czy w Europie nastąpi reforma prawa dotyczącego konopi indyjskich? Czy będzie można posiadać marihuanę rekreacyjną na własny użytek? Pod koniec czerwca w Parlamencie Europejskim odbyła się pierwsza w historii debata dotycząca konopi indyjskich. 

Parlament Europejski - Biuro w Polsce
Parlament Europejski - Biuro w Polsce

Debata, której tematem była „Legalizacja osobistego użytku marihuany: wymiana najlepszych praktyk” została zorganizowana przez przedstawicieli czterech z siedmiu głównych bloków politycznych w Europie. Reprezentują one blisko połowę całego składu Parlamentu.

Debacie przewodniczył Luke Flanagan, irlandzki członek Parlamentu Europejskiego (MEP).

Flanagan podkreślił, że choć parlamentarzyści nie mają bezpośredniej kontroli nad tym obszarem, to Komisja Europejska posiada moc utrudniania wprowadzania reform w poszczególnych krajach. Dlatego głównym celem jest zapewnienie, aby wszystkie państwa, które chcą zalegalizować konopie indyjskie, miały do tego jak najłatwiejszą drogę.

Znaczenie tego spotkania polega nie tyle na tym, czy możemy zmusić Komisję Europejską do przeprowadzenia reform, ile na tym, by nie przeszkadzała i nie utrudniała tego procesu - mówił Luke Flanagan. - Jako posłowie do PE nie możemy bezpośrednio zmieniać prawa, ale możemy zapewnić, że dla każdego państwa, które chce podążać tą drogą, proces ten będzie jak najłatwiejszy.

Jednym z współorganizatorów debaty był Mikuláš Peksa, przewodniczący Europejskiej Partii Piratów, będącej częścią Zielonych/Wolnego Przymierza Europejskiego, z 73 posłami do PE. Wydarzenie poparły także inne znaczące bloki w parlamencie, w tym Socjaliści i Demokraci, Europejska Grupa Konserwatystów i Reformatorów oraz blok Lewicy.

Podczas sesji wysłuchano prelegentów z Niemiec, Irlandii i Czech, krajów, które obecnie analizują możliwość reformy swojego prawodawstwa dotyczącego konopi indyjskich.

Tomas Sadilek, współpracujący z czeskim rządem przy opracowywaniu przepisów, podkreślił, że większość obywateli Czech popiera reformę i podsumował trwające prace nad stworzeniem regulowanego rynku w jego kraju.

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ