biznes & prawo

Marihuana w coffe shopach w Holandii. Ruszy eksperymentalna sprzedaż

2023-02-23 13:51:04 red.

Jesienią tego roku ma ruszyć eksperymentalna sprzedaż marihuany w dwóch holenderskich miastach - Tilburg i Breda. Taką decyzję podjął minister zdrowia publicznego Ernst Kuipers.zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com
zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com

W przedsięwzięciu udział ma wziąć docelowo dziesięć gmin i najprawdopodobniej jedna z dzielnic Amsterdamu. Na początku jednak w eksperymencie udział wezmą dwie gminy - Tilburg i Breda. Potrwa on pół roku.

Początkowo do eksperymentu kwalifikowało się dziesięć holenderskich gmin. Amsterdam kilkakrotnie wykazywał zainteresowanie w przeszłości, ale udział okazał się niemożliwy ze względu na dużą liczbę (166) kawiarni w mieście. Gabinet przygotowuje się teraz do rozszerzenia eksperymentu o jedenastą gminę. Nowelizacja ustawy o zamkniętych sieciach kawiarni, która to umożliwia, jest obecnie rozpatrywana przez Izbę Reprezentantów.

Skala i liczba ludności różnych dzielnic Amsterdamu sprawiają, że nadają się one do udziału w eksperymencie. Amsterdam prowadzi obecnie rozmowy z ministerstwami J&V i VWS na temat dalszego dopracowania. Gmina wkrótce omówi proponowany udział z dzielnicami miasta i sektorem kawiarni. Celem jest wybór dzielnicy miasta do eksperymentu w maju.

Ten eksperyment powinien wyjaśnić, czy możliwe jest dostarczanie coffee shopom marihuany o kontrolowanej jakości w zamkniętej sieci kawiarni w sposób regulowany i jakie są skutki dla porządku publicznego, przestępczości i zdrowia publicznego.

Zgodnie z pomysłem coffee shopy będą mogły posiadać do 500 gramów marihuany. Będą mogły ją kupować zarówno od oficjalnych, legalnych hodowców, jak również od dotychczasowych dostawców, którzy zaopatrywali je nielegalnie w marihuanę. Tym samy zniknąć ma luka prawna, za sprawą której w Holandii coffee shopy mogły sprzedawać konopie, ale nie mogły legalnie kupować tego miękkiego narkotyku. 

Choć marihuana w Holandii nie jest legalna, posiadanie do 5 gram produktu na własny użytek nie jest karane. A jednak, w przypadku kontroli policji, nawet taka ilość zostanie zarekwirowana i zniszczona. U osób, które nie ukończyły 18 roku życia, nie toleruje się posiadania i kupowania żadnych ilości marihuany.

Zgodnie z zapewnieniem holenderskiego rządu, uprawa do pięciu roślin konopi nie jest ścigana przez służby prawa. Tolerowana jest także sprzedaż detaliczna marihuany w Holandii w specjalnych kawiarniach, jeżeli spełniają one odpowiednie kryteria.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ