ekologia & zrównoważony rozwój

Konopie w przemyśle: Tak będą wyglądały auta wyścigowe przyszłości!

2021-11-24 09:30:00 Inga

Włoski zespół inżynierów projektuje i buduje pierwszą wersję karoserii z włókna węglowego, z częściami wykonanymi z tkaniny konopnej. Czy to oznacza, że w przyszłości włókno szklane, dotąd używane w produkcji samochodów, będzie można zastąpić jego tańszym odpowiednikiem?

pexels.com
pexels.com

Inżynierowie z Włoch prowadzą obecnie eksperyment z tkaniną na bazie konopi, wykorzystując ją w niektórych częściach karoserii samochodu wyścigowego.

Nowoczesny samochód sportowy M1RA, oparty na Alfie Romeo Giulia z mocą 500 kW (680 KM) to majstersztyk Romeo Ferraris, wieloletniego włoskiego konstruktora nieszablonowych samochodów wyścigowych.

źródło: M1RA, facebook.com

Producent tkanin Fibertech Group, SRL, Linificio i Canapificio Nazionale SPA, producent lnu i przędzy oraz dostawca części samochodowych Bercella SRL podjęli współpracę, aby zbudować części do M1RA, samochodu turystycznego, który zadebiutował na Pure ETCR, nowo uruchomionym torze wyścigowym dla samochodów elektrycznych o dużej mocy.

źródło: M1RA, facebook.com

Załoga projektuje i buduje pierwszą wersję karoserii z włókna węglowego, z częściami wykonanymi z tkaniny MJ 404/100 „Turkish Raso Hemp”, którą stworzyły trzy firmy.

Wiele części korpusu składa się z materiału roślinnego MJ 404/100, który jest podobny pod względem wagi, elastyczności i odporności na elementy stosowane w sporcie motorowym, ale może to być wielki krok w kwestii zrównoważonego rozwoju - zapowiadają twórcy.

Wykorzystanie włókna konopnego w karoserii świadczy o tym, że producent poszukuje ulepszeń i innowacji. Chociaż tak naprawdę, konopie coraz częściej znajdują dzisiaj zastosowanie jako spoiwo w przemyśle motoryzacyjnym

źródło: M1RA, facebook.com

Inżynierowie zajmujący się tkaninami konopnymi uważają, że materiał na bazie konopi, może okazać się tańszą alternatywą dla włókna szklanego. Zapotrzebowanie na rynku na taki surowiec może wzrosnąć tylko w sytuacji, kiedy takie produkty są powszechnie dostępne i można je szybko wyprodukować.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ