aktualności

Kolejny kraj usunie marihuanę z listy narkotyków. We wtorek odbyła się "ceremonia legalizacji konopi"

2022-01-27 14:30:00 Inga

Pierwsze państwo w Azji Południowo-Wschodniej wkrótce zalegalizuje posiadanie, użytkowanie i uprawę marihuany. 25 stycznia br. Wydział ds. Narkotyków Ministerstwa Zdrowia Publicznego Tajlandii poinformował, że usunie konopie indyjskie z listy narkotyków.

pexels.com
pexels.com

Dokument dotyczący wykreślenia konopi indyjskich z listy kontrolowanych leków ministerstwa, po podpisaniu przez ministra zdrowia, wejdzie w życie 120 dni po opublikowaniu go w rządowym biuletynie. Po upływie tych 4 miesięcy, uprawa konopi indyjskich w warunkach domowych i sprzedaż produktów na bazie rośliny była by formalnie dozwolona, po wcześniejszym uzyskaniu licencji. Niestety nadal nie jest jasne, czy posiadanie marihuany poza obszarem gospodarstwa domowego będzie przestępstwem podlegającym aresztowaniu.

Nie opublikowano jeszcze szczegółowych zasad zarządzenia, ale z pewnością w najbliższych dniach władze określą  ograniczenia wiekowe i inne warunki, takie jak chociażby wyznaczenie miejsc do palenia rekreacyjnego.

Oczywiście nie wejdziemy na scenę kawiarni konopnych, ale istnieją różne modele jej rekreacyjnego używania w innych krajach. Wybierzemy najlepszy, który pasuje do naszego kontekstu społecznego – powiedział sekretarz generalny FDA.

Ludzie będą mogli uprawiać konopie w domu i wyłącznie do celów medycznych, po uprzednim powiadomieniu władz. Marihuana nie może być używana do celów komercyjnych bez dalszych licencji. Za nie powiadomienie władz o zasadzeniu konopi w danym gospodarstwie grozi grzywna w wysokości do 605 USD, a za sprzedaż bez licencji kara w wysokości do 9059 USD lub trzy lata więzienia lub te obie konsekwencje.

Zmiany mają duże poparcie ministerstwa - twierdzi zastępca sekretarza ds. zdrowia publicznego Thongchai Kiratihatthayakon. We wtorek zostały przekazane do zatwierdzenia przez Radę Kontroli Narkotyków. Liberalizację przepisów dotyczącą konopi poparł również premier Prayuth Chan-ocha.

Poziom THC w ekstraktach produkowanych z tajskich konopi nadal nie będzie mógł przekroczyć 0,2%.

Warto dodać, że decyzja rządu jest związana z tajlandzkim planem promowania konopi indyjskich jako rośliny uprawnej. Raport Banku Światowego wskazuje, że około jedna trzecia siły roboczej pracuje w rolnictwie.

Analitycy obliczyli, że dzięki tej decyzji dochody z napojów zawierających konopie, które pojawiły się w kawiarniach i restauracjach w całym kraju w ubiegłym roku, wyniosą do 2025 r. nawet 230 mln USD.

Jak donoszą tajskie media, pełni euforii, zwolennicy legalizacji konopi nazwali ten dzień „Ceremonią legalizacji konopi”.

źródło: Facebook

W tym tygodniu ministerstwo przedstawi parlamentowi również odrębny projekt ustawy na temat legalnego używania konopi indyjskich - ich produkcji, wykorzystania komercyjnego, a także zalecenia dotyczące używania rekreacyjnego.

Sekretarz generalny FDA, Paisarn Dankum ma opracować przepisy dotyczące plantacji, na wzór obecnych zasad, dotyczących niegdyś nielegalnego psychoaktywnego środka ludowego kratom.

W 2018 roku Tajlandia stała się pierwszym krajem azjatyckim, który zdekryminalizował produkcję i używanie marihuany do celów leczniczych. Wówczas, oprócz nasion i pąków rośliny (używanie rekreacyjne), konopie zostały usunięte z listy kontrolowanych leków „Kategorii 5”. Obecnie FDA wdraża propozycję usunięcia wszystkich części konopi z listy.

Taki krok, zdaniem ministra Anutina to pilna kwestia, która będzie miała znaczący wpływ na rozwój rynku konopnego dla opieki zdrowotnej, rozwoju technologii i dochodów społeczeństwa.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ