biznes & prawo

Kluby Konopne - maltański sposób na marihuanę

2021-11-04 18:07:21 Inga

Owen Bonnici, Minister Nauki, Innowacji i Koordynacji Strategii Post-COVID-19, przedstawił szczegóły projektu legalizującego marihuanę, żrodło: en.wikipedia.org
Owen Bonnici, Minister Nauki, Innowacji i Koordynacji Strategii Post-COVID-19, przedstawił szczegóły projektu legalizującego marihuanę, żrodło: en.wikipedia.org

Wygląda na to, że już niedługo również Malta zliberalizuje przepisy dotyczące uprawy, kupna i spożycia marihuany. Zgodnie z rządowym projektem legalizującym marihuanę rekreacyjną, obywatele będą mogli posiadać przy sobie do 7 gramów marihuany i uprawiać w domu do 4 krzaków tej rośliny, przy czym ilość suszu, który zostanie wytworzony nie może być większa niż 50 gramów.

Ustawowy limit 7g będzie dotyczył wyłącznie osób dorosłych. Wszystkie osoby poniżej 18 r.ż. , u których zostałaby znaleziona marihuanie będą musiały stawić się przed komisarzem sprawiedliwości, aby przygotować plan opieki - podaje Times of Malta.

Spożywanie marihuany w miejscu publicznym ma być nadal zabronione, a za złamanie przepisu grozić będzie grzywna w wysokości do 235 euro. W przypadku osoby, która nie ukończyła 18 roku życia - kara wzrasta do 300 euro.

Projekt ustawy złożony w maltańskim parlamencie powołuje także do życia tzw. kluby i stowarzyszenia konopne, gdzie będzie można kupić maksymalnie 50 gramów suszu miesięcznie, bardzo podobnie jak w Hiszpanii, czy Urugwaju. Takie organizacje będą mogły sprzedawać konopie osobom, które się zapiszą do klubu. Maksymalnie 7 g dziennie będzie mógł kupić jeden członek klubu. Ponadto, członkowie będą mogli kupować do 20 nasion miesięcznie od swoich stowarzyszeń. Ilość członków dla każdego zrzeszenia została ograniczona do 500, a także ilość magazynowanego surowca jest limitowana do 500 g. Stowarzyszenia dedykowane są osobom, które nie chcą lub nie będą mogły uprawiać konopi w swoim gospodarstwie. Każdy będzie mógł zostać członkiem tylko jednego stowarzyszenia i przedsiębiorcy nie będą mogli ich zakładać, będą to wyłącznie organizacje pozarządowe.

Stowarzyszenia muszą znajdować się w odległości większej niż 250 metrów od szkół lub miejsc uczęszczanych przez młodzież i nie mogą reklamować konopi ani promować kultury konopi - informuje Times of Malta.

Co więcej, wszystkie stowarzyszenia konopne będą musiały zarejestrować się w Responsible Use of Cannabis Authority i co kwartał składać w nim raport.

Ustawa zawiera również zapis o możliwości usunięcia z akt wyroku karnego, dotyczącego dysponowania niewielkimi ilościami marihuany. Na wniosek skazanego wyrok może zostać usunięty.

Propozycja nowego prawa konopnego na razie nie zakłada powstania regulowanego rynku marihuany.

Obecnie w projekcie ustawy legalizującej marihuanę na Malcie  są wprowadzane poprawki. Prawdopodobnie niebawem projekt zostanie poddany głosowaniu w parlamencie.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ