aktualności

Kannaflawina silniejsza niż aspiryna?

2022-03-25 07:30:00 Inga

Kannaflawiny to charakterystyczna grupa flawonoidów, które występują wyłącznie w roślinach Cannabis sativa (konopie włókniste). Te flawonoidy okazały się nieocenione w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych.

pexels.com
pexels.com

W 1980 roku doktor Marilyn Barrett przypadkiem odkryła flawonoidy i kannaflawinę. Badaczka zaobserwowała dziwne zjawisko podczas badań laboratoryjnych dotyczących oddziaływania THC na myszy. Godzinę przed podaniem czystego THC, podano zwierzęciu ekstrakt z konopi, z którego wyizolowano kannabinoidy. Wówczas okazało się, że poziom psychoaktywności THC u myszy był mniejszy. Badaczka wywnioskowała, że ekstrakt miał pozytywny wpływ na zaburzenia ruchowe. Ponadto obniżał produkcję prostaglandyny – hormonu odpowiedzialnego za wywołanie i utrzymanie stanu zapalnego. Barrett postanowiła zbadać ekstrakt, tym samym badając kannabinoidy. Wtedy po raz pierwszy w niepsychoaktywnym ekstrakcie wyizolowano kannaflawinę.

Właściwości terapeutyczne kannaflawin są zbliżone do cech flawonoidów, jakie występują w naturze, takich jak właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz przeciwrakotwórcze. Nieco mniej skutecznie działają również jako środek neuroochronny i środek przeciwpasożytniczy.

Kannaflawina ma działanie rozluźniające podczas skurczów mięśni. Oprócz tego poprawia trawienie poprzez stymulację produkcji żółci w wątrobie. Co więcej, kannaflawina jest antyoksydantem, co oznacza, że ma wpływ na opóźnianie procesów starzenia. Jest również wykorzystywana jako niesteroidowy lek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Badania z 2020 r. pokazały, że w tej chwili najkorzystniejszą właściwością kannaflawin jest ich silne działanie przeciwzapalne. Jak donosi The Toronto Star kannaflawin A i kannaflawin B mają zdolność zadziałać 30 razy silniej niż aspiryna. Teraz potrzebne są dalsze badania, aby poznać faktyczne korzyści płynących z kannaflawin. 

Zawartość kannaflawin w konopiach zależy od odmiany konopi i warunków uprawy (tj. nawodnienia, czy rodzaju gleby). Niektóre szczepy konopi zawierają aż 2% kannaflawiny. Kannaflawinę zawierają również olejki CBD i inne ekstrakty z kwiatostanów konopi.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ