zdrowie

Jaki lekarz może wypisać receptę na medyczną marihuanę?

2022-08-08 09:30:00 Inga

Receptę na medyczną marihuanę może wypisać lekarz prawie każdej specjalizacji, z wyjątkiem weterynarza. Taki lekarz musi mieć uprawnienia do wystawiania recept RPW, które są zarezerwowane dla leków narkotycznych.

pexels.com
pexels.com

Od 2017 roku konopie zostały dopuszczone w Polsce do wytwarzania preparatów farmaceutycznych. Mówi o tym art. 33a–33d ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pisaliśmy o tym w artykule Czym jest Medyczna Marihuana i dla kogo?

Leki wytwarzane z konopi medycznych teoretycznie są środkami odurzającymi i psychoaktywnymi, nawet jeśli u osoby używającej takich farmaceutyków nie występują widoczne objawy odurzenia. Lekarz, który decyduje o przepisaniu choremu marihuany medycznej ma obowiązek kierować się aktualnymi wynikami badań naukowych i nie działać poza zakresem swoich umiejętności i kompetencji.

Receptę na marihuanę leczniczą może otrzymać pacjent, który zdaniem lekarza ma szansę uzyskać korzyści dla swojego zdrowia, wynikające z zastosowania takiego leku. Marihuana medyczna oprócz tego, że znana jest ze swoich właściwości przeciwbólowych, ma również działanie nasenne, stymuluje łaknienie, działa przeciwzapalnie, a nawet wspiera walkę z niektórymi nowotworami.

Każdy preparat na bazie medycznej marihuany musi zostać wypisany na recepcie z symbolem RPW. Ponadto, musi się na niej znaleźć informacja o tym, ile takiej substancji pacjent ma przepisane i jaka jest dawka dzienna. Co więcej, ilość leku może zostać przepisana z wyprzedzeniem na maksymalnie 3 miesiące. Warto nosić przy sobie taką receptę, jako dowód, że posiadamy legalnie taki lek.

Receptę na marihuanę medyczną można zrealizować w każdej aptece, która ma zezwolenie na zamawianie leków z grupy I-N. Jeśli w momencie naszej wizyty, dany preparat nie będzie dostępny od razu, pacjent będzie zmuszony czekać na jego dostawę.

Niestety w Polsce mm nie jest refundowana, dlatego pacjenci płacą 100% ceny takiego leku. W świetle polskiego prawa, ustawa nie zezwala na obejmowanie refundacją leków recepturowych wytworzonych z konopi. 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ