zdrowie

Jaka jest różnica między konopiami a marihuaną?

2021-04-18 09:30:00 Redakcja EraKonopi.pl

Czas rozwiać wszystkie wątpliwości! Tym bardziej, że konopne szaleństwo ogarnia właśnie cały świat.

fot. Pixabay/Bob G
fot. Pixabay/Bob G

Jakie skojarzenie z konopiami ma większość ludzi na świecie? Dokładnie tak. Słyszą konopie - myślą marihuana! Nic bardziej błędnego. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i nie popełniać więcej tego błędu.

Konopie to rodzaj roślin należących do rodziny konopiowatych, wśród których wyróżnia się różne gatunki. Do najważniejszych gatunków z rodziny konopiowatych należą: konopie siewne, konopie indyjskie i konopie dzikie.

Konopie zostały po raz pierwszy sklasyfikowane przez Karola Linneusza w latach 50. XVIII wieku. Linneusz uważał, że ten rodzaj jest monotypowy (zawierający tylko jeden gatunek) i nazwał go Cannabis sativa L. Linneusz, szwedzki botanik, dokonał tej klasyfikacji pracując z konopiami włóknistymi, które w tamtych czasach były powszechnie uprawiane w Europie.
 
W 1785 roku francuski przyrodnik Jean-Baptiste Lamarck opublikował opis innego gatunku konopi, który różnił się od odmiany Linneusza. Lamarck nazwał ten gatunek Cannabis indica Lam., zaznaczając, że wytwarza znacznie słabsze włókna, ale działa lepiej jako środek odurzający. Jego opis opierał się na roślinach, które zebrał w Indiach.
 
W XX wieku rosyjski botanik Dmitrij Erastowicz Janiszewski zidentyfikował trzecią odmianę konopi rosnącą naturalnie w Rosji, którą znamy jako Cannabis ruderalis. W latach 70. ubiegłego wieku taksonomiści oraz botanicy raz jeszcze próbowali ustalić, jak najlepiej klasyfikować rośliny konopi. Choć wciąż jest trochę kwestii spornych na temat poprawnej taksonomii gatunków indica, sativa i ruderalis, to naukowcy uważają, że jest wystarczająco dużo istotnych różnic pomiędzy tymi odmianami konopi, aby uznać je za trzy oddzielne gatunki. Przy czym, najogólniej mówiąc, sativa nie wykazuje działania psychoaktywnego, indica - właśnie z tego słynie.

Konopie siewne (zwane włóknistymi lub przemysłowymi)

Konopie siewne (Cannabis Sativa L.) zwane włóknistymi lub inaczej przemysłowymi uprawia się dziś w wielu krajach na świecie ze względu na różnorodność zastosowań. Ten gatunek konopi nie wykazuje działań psychoaktywnych zawiera bowiem niewielkie ilości psychoaktywnego THC. Konopie siewne można legalnie uprawiać w Polsce, jednak dopiero po otrzymaniu stosownego zezwolenia. Ich uprawa dopuszczana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zastosowanie konopi siewnych to temat rzeka, dlatego na potrzeby tego artykułu wymienimy tylko kilka najważniejszych możliwości.

Z łodyg konopi siewnych pozyskuje się paździerz i włókno – a z nich w dalszej kolejności tkaniny i materiały budowlane.

Nasiona konopi siewnych używa się do produkcji żywności i kosmetyków. Szczególną popularnością cieszą się oleje z nasion konopi - źródło najlepiej przyswajalnych przez ssaki 21 aminokwasów oraz kwasów omega 3 i 6 w doskonałej proporcji.

Z konopi siewnych pozyskuje się także prozdrowotne oleje konopne, zwane olejami CBD, które ze względu na szerokie zastosowania terapeutyczne stają się coraz bardziej popularne.

Oleje konopne są także wykorzystywane w sektorze weterynaryjnym. 

Konopie indyjskie (mylnie nazywane marihuaną)

Konopie indyjskie (Cannabis Indica L.) stanowią gatunek konopi o podwyższonej zawartości THC (tetrahydrokannabidiol). Poziom THC można regulować w warunkach indoor odpowiednim nawodnieniem oraz oświetleniem, a także terminem zbioru. W uprawie outdoorowej ciężko jest utrzymać stały poziom THC. Uprawa konopi indyjskich w Polsce jest nielegalna -  gdyż zawartość psychoaktywnego THC może wahać się pomiędzy 10% a 27% – zależnie od odmiany rośliny, a dopuszczalne normy nie pozwalają przekroczyć 0,2% THC

Konopie siewne vs konopie indyjskie

Są to dwa odrębne gatunki. Najbardziej oczywiste różnice pomiędzy tymi gatunkami to ich cechy fizyczne. Amerykański botanik Richard E. Schultes i zespół badaczy opisują je w sposób następujący:
  • konopie siewne: rośliny wysokie i luźno rozgałęzione, z wąskimi liśćmi
  • konopie indyjskie: rosliny niższe, o stożkowym kształcie i szerszych liściach

Liście

Jeden z najłatwiejszych sposobów na rozróżnienie roślin to przyjrzenie się ich liściom. Konopie indyjskie mają szersze liście wachlarzowe z grubszymi palcami, podczas gdy konopie siewne mają węższe, dłuższe liście z cieńszymi palcami.

Konopie indyjskie są też bardziej krzewiaste i krępe, podczas gdy konopie siewne są wyższe, cieńsze i posiadają więcej przestrzeni między węzłami.

Kwiaty

Te dwa podtypy również wytwarzają kwiaty o odmiennych cechach, chociaż w przypadku zadbanych pąków, odróżnienie odmiany siewnej od indyjskiej wymaga wprawnego oka. Nie wspominając o tym, że większość współczesnych odmian to hybrydy obu podtypów, co sprawia, że określenie dominującego podtypu przez samo oglądanie kwiatów jest praktycznie niemożliwe.

Upraszczając pąki konopi siewnych są lżejsze, dłuższe, cieńsze i bardziej puszyste. Są szanse, że ich worek pąków będzie wyglądać tak, jakby zawierał znacznie więcej kwiatów z powodu braku gęstości. I odwrotnie, pąki konopi indyjskich są zwykle dużo bardziej zwarte oraz jędrne.

Aromat i smak

Konopie siewne i indyjskie posiadają także znaczące różnice w smaku, ale tylko prawdziwy koneser będzie w stanie odróżnić je po smaku. Aromatyczne związki fitochemiczne znane jako terpeny stanowią podstawę żywego smaku i zapachu, a każda odmiana zawiera inne proporcje tych cząsteczek.

Czyste odmiany siewne i  indyjskie mają unikalne profile terpenów, które mogliby odróżnić doświadczeni eksperci. Pąki konopi indyjskich oferują słodszy, bogatszy smak o nutach miodu i owoców, podczas gdy konopie siewne wytwarzają bardziej ziemisty smak.

Czym jest marihuana?

Marihuana natomiast to susz pozyskiwany z kwiatostanów konopi indyjskich, do którego produkcji wykorzystuje się najczęściej suszone i czasem też sfermentowane żeńskie kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści). Marihuana zawiera substancje psychoaktywne - THC i jest stosowana głównie w celach rekreacyjnych lub leczniczych.

Przeprowadzone dotąd badania nie przedstawiają ostatecznych wniosków, co do kwestii szkodliwości oraz skutków długotrwałego przyjmowania marihuany. Popularna jest opinia o jej niskiej, względem innych środków, szkodliwości. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia potwierdzają tę tezę, pod względem zdrowotnym, uznając spożycie konopi za mniej szkodliwe niż konsumpcję legalnych używek takich jak, tytoń oraz alkohol.

Czy marihuana to narkotyk?

Konopie, same w sobie nie są narkotykiem. Psychoaktywne działanie wykazuje tylko THC - substancja, którą zawierają wszystkie gatunki konopi, ale w różnych ilościach, w zależności od odmiany. Komisja ONZ, w grudniu 2020 roku zagłosowała za usunięciem marihuany z przeznaczeniem do celów medycznych z listy najbardziej ryzykownych narkotyków, na której znajduje się między innymi heroina. Zestawienie konopi z substancjami silnie uzależniającymi, takimi jak np. heroina, od dawna budziło oczywiste kontrowersje, a poprawka w wykazie była postulowana od 2019 roku. Zmiana została przegłosowana stosunkiem 27 do 25 głosów.

Marihuana medyczna jest przepisywana na receptę tylko i wyłącznie do zastosowania w celach medycznych i tylko w takiej postaci jej posiadanie jest legalne w Polsce. W każdej innej postaci, posiadanie marihuany jest zabronione, podobnie jak posiadanie czy produkowanie innych produktów z konopi, których zawartość THC przekracza 0,2%. Uprawa i przetwarzanie tych odmian konopi, w których poziom THC przekracza 0,2% jest również w Polsce zabronione.

Teraz już na pewno nie pomylisz konopi z marihuaną, ani konopi siewnych z konopiami indyjskimi. A także nie złamiesz prawa!

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ