ekologia & zrównoważony rozwój

Jak to możliwe, że wciąż zaprzeczamy globalnemu ociepleniu!

2021-07-20 08:32:36 Redakcja EraKonopi.pl

Poznaj mity, które powtarzają nie tylko negacjoniści klimatyczni. Jeśli czytasz ten artykuł, wiesz lub przeczuwasz, że zmiany klimatyczne są faktem. Gdyby brakowało Ci jednak argumentów w dyskusji ze sceptykami, lub chciałbyś zrozumieć, jak to możliwe, że wciąż tak wiele osób nie wierzy w zmiany klimatyczne - czytaj dalej.

fot. pexels/ron lach
fot. pexels/ron lach

Zaprzeczanie globalnemu ociepleniu czyli negacjonizm klimatyczny to zjawisko będące częścią kontrowersji wokoł globalnego ocieplenia. Na negacjonizm lub inaczej denializm klimatyczny składają się bezzasadne – zdaniem przeważającej części naukowców – wątpliwości lub poglądy negujące fakty naukowe o zmianach klimatu, włączając w to podważanie działalności ludzkiej jako podstawowej przyczyny zmian klimatycznych oraz konsekwencji globalnego ocieplenia dla przyrody i ludzkości

Negacjonizm klimatyczny może również przybierać charakter niejawny. Wskazują na to badania społeczne, które wyróżniają niejawny negacjonizm klimatyczny jako jeszcze jedną formę negacjonizmu. Pojęcie to odnosi się do sytuacji, gdy akceptowane są fakty naukowe, jednak akceptacja ta nie przekłada się na konkretne działania. Oto najczęściej powtarzane przekonania, które z samego założenia są fałszywe.

MIT NR 1:
Zmiana klimatu jest częścią naturalnego cyklu

Tak, istnieją naturalne cykle. Negacjoniści uwielbiają wskazywać na XVII-wieczne holenderskie obrazy olejne jako dowód na istnienie mini epoki lodowcowej, ponieważ często przedstawiały one zamarznięte jeziora. Jednak zamarznięcie jeziora zajmuje tylko kilka dni, a rozmrożenie jeszcze mniej.

Rolą naukowców jest sprawdzenie, czy zmiany klimatyczne przypominają przeszłe naturalne cykle. Nie przypominają! Zmiany klimatyczne, których doświadczamy w ciągu ostatnich 40 lat są zbyt duże i zbyt szybkie. W rzeczywistości, najpotężniejsze cykle, o których wiemy, powoli popychają nas w kierunku... zimniejszego klimatu.

"Inny problem z naturalnymi cyklami polega na tym, że ludzie patrzą na zbyt małe próbki. Mroźna zima w USA nie obala zmian klimatycznych. Czy sprawdziłeś, jak gorąco było w Azji w tym samym czasie? Musimy patrzeć globalnie i dłużej niż przez ostatnie kilka lat, które pamiętamy." - mówi profesor Mike Rogers, wykładowca nauk o systemie Ziemi na Uniwersytecie w Hull.

Przede wszystkim wystarczy spojrzeć na średnią roczną temperaturę powierzchni ziemi na świecie, która od 1910 do 2010 roku systematycznie rosła!

Przyjrzyjmy się pomiarom temperatury wykonanym przez trzy wiodące ośrodki badania klimatu: NOAA National Climatic Data Center, NASA Goddard Institute for Space Studies oraz Hadley Centre for Climate Prediction and Research

W ciągu ostatniego stulecia temperatura Ziemi wzrosła średnio o 0.7-0.8°C. Wykres zmian temperatury pokazuje, że szczególnie szybki wzrost jest obserwowany w ciągu ostatnich 20-tu lat.
Od momentu rozpoczęcia regularnych pomiarów w 1850 roku aż 12 spośród ostatnich 13 lat było najcieplejszymi w historii pomiarów.

MIT NR 2:
Zmiana klimatu nie jest taka zła

A jednak, tempo zmian klimatycznych powoduje ogromny stres ekologiczny. W przeszłości, gdyby na przykład środowisko jakiegoś gatunku drzew stało się dla nich zbyt gorące, każdej zimy drzewa te zrzucając swoje szyszki, przez setki lat przeniosłyby się na północ, gdzie byłoby chłodniej. Dziś problem polega na tym, że ludzie zurbanizowali tak dużą część środowiska, że nasiona prawdopodobnie uderzą po drodze w beton. To samo dotyczy owadów, małych ssaków i ryb. Po prostu nie mają gdzie uciekać.

MIT NR 3:
Nie jest aż tak gorąco i sucho, przecież mamy coraz więcej opadów

To jest naprawdę logiczne. Słońce ogrzewa planetę, a ciepło odparowuje wodę. Para gromadzi się w postaci chmur. Z chmur spada deszcz. Mówiąc wprost: im cieplej, tym bardziej mokro.

Ekstremalne zdarzenia pogodowe, takie jak silne burze, powodzie czy huragany, występują znacznie częściej niż w przeszłości, a także zdarzają się na obszarach, na których wcześniej nie były obserwowane. Mimo to wciąż jesteśmy skłonni do ignorowania problemu, chociaż coraz częściej zaczynamy odczuwać bezpośrednie ich konsekwencje nie kojarzymy ich z działalnością człowieka. A wizję klimatycznej katastrofy wciąż od siebie odsuwamy.

MIT NR 4:
Pomiar zmian klimatycznych na świecie nie jest wiarygodny

Są to te same modele, które przewidują codzienną pogodę i które śledzisz codziennie. Czy wiesz, że pierwsza prognoza klimatu powstała w 1901 roku, a jej autorem był naukowiec, który chciał ocenić, ile węgla będzie musiał spalić, aby założyć winnicę w Szwecji?

Za pomocą zaledwie kilku bazgrołów na kartce papieru przewidział, jak spalanie różnych poziomów CO2 będzie ogrzewać planetę w czasie. Co zadziwiające i niepokojące, jego przewidywania są zgodne z dzisiejszymi pomiarami.

Poza pomiarami temperatury wykonywanymi przez  wiodące ośrodki badania klimatu, wnioski na temat zmian klimatycznych pozwalają nam dodatkowo wysnuć badania paleoklimatologicznych próbek pochodzących z naturalnych źródeł, takich jak rdzenie lodowe, słoje drzew, koralowce oraz osady oceanów i jezior. To właśnie dzięki nim mamy możliwość dodatkowego potwierdzenia długoterminowych zmian zachodzących w ziemskiej atmosferze, oceanach czy na powierzchni Ziemi.

MIT NR 5:
Nie ma naukowego konsensusu

 "To nie jest prawda od ponad dekady. Problem polega na tym, że społeczeństwo otrzymuje informacje o klimacie od mediów, a nie od naukowców. A media, starając się sprawiać wrażenie bezstronnych, często ustawiają jednego naukowca zajmującego się klimatem przeciwko jednemu zaprzeczającemu. Ale to nie znaczy, że społeczność naukowa jest podzielona w kwestii zmian klimatycznych." - mówi profesor Mike Rogers, wykładowca nauk o systemie Ziemi na Uniwersytecie w Hull.

MIT NR 6:
Wszystkie teorie dotyczące ocieplenie klimatu to spisek

Naprawdę wierzysz w to, że naukowcy kłamią, aby zdobyć duże granty na badania i prawie każdy naukowiec na świecie stara się utrzymać ten wielki sekret?

"Ostatnio Trump twierdził, że zmiany klimatyczne to finansowany przez Chińczyków spisek. Moja żona odwróciła się do mnie i zapytała, gdzie jest nasz tajny chiński czek w takim razie?" -  śmieje się profesor Mike Rogers, wykładowca nauk o systemie Ziemi na Uniwersytecie w Hull.

Z kolei co dziesiąta badana osoba nie wierzy raportom naukowym i uznaje je za przesadzone. Zmiany klimatyczne są abstrakcyjnym pojęciem, z którym nie jesteśmy w stanie się utożsamić. Przez to jesteśmy skłonni uznać je za prawdziwe, ale nie mające bezpośredniego wpływu na nasze życie. Do tego dochodzi naturalna dla ludzkiego mózgu tendencja do wypierania informacji, które są dla nas niepokojące. Tak jak z wypadkiem samochodowym – wiemy, że może się zdarzyć, ale jesteśmy raczej skłonni uznać, że przydarzy się on innym, nie nam. Nie bez znaczenia jest także to, czy z danymi doniesieniami zgadza się nasze otoczenie. I choćbyśmy sami byli skłonni uznać coś za prawdziwe, jeśli nasi najbliżsi nie podzielają tego zdania, to wielce prawdopodobne jest, że te informacje odrzucimy ze strachu przed wykluczeniem społecznym.

MIT NR 7:
Zanieczyszczenie powietrza i smog są większym zagrożeniem niż ocieplenie klimatu

Jak wynika z tegorocznego raportu Blue Media, zmiany klimatu znalazły się na ostatnim miejscu na liście zjawisk, których obawiają się mieszkańcy Polski. Mimo, że 72% respondentów uznaje te zjawiska za groźne, wciąż uważamy, że są rzeczy gorsze i bardziej dla nas niebezpieczne, jak smog czy zanieczyszczenie powietrza i wód. Podczas gdy zastanawiamy się, czy smog nie spowoduje u nas raka płuc, Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że między 2030 a 2050 rokiem zmiany klimatu będą odpowiedzialne za blisko 250 tysięcy dodatkowych zgonów rocznie.

Według raportu Blue Media, trzy czwarte z nas zgadza się, przynajmniej częściowo, z doniesieniami naukowców na temat tego, że mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym. Jednak pytani o to, co nas najbardziej niepokoi, wskazujemy dodatkowo: zanieczyszczenie gleby i wód, niedobory wody i susze, zanieczyszczenie powietrza oraz degradację środowiska naturalnego. Paradoksalnie najmniej obawiamy się globalnego ocieplenia i anomalii pogodowych, takich jak gwałtowne burze czy wielkie pożary, na które największą uwagę zwracają naukowcy, ponieważ są bezpośrednimi przejawami zmian klimatycznych. Mimo, że zjawiska, które budzą nasze największe obawy wiążą się w oczywisty sposób ze zmianą klimatu, najczęściej zapominamy o tej zależności dodatkowo nie łącząc ich z działalnością człowieka, wzrostem stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze powodujących destrukcję ekosystemów oraz ociepleniem klimatu.

Dlaczego wciąż zatykamy uszy i zaciskamy oczy ignorując zmiany klimatu? 

Odpowiedź mogą przynieść badania przywoływane przez George’a Marshalla w książce "Don’t Even Think About It: Why Our Brains Are Wired to Ignore Climate Change", według których ludzie, którzy przeżyli klęskę żywiołową mają tendencję do popadania w pewien rodzaj negacjonizmu. 

Ludzie po traumatycznych doświadczeniach często zachowują się tak, jak gdyby wyczerpali już cały limit katastrof w swoim życiu. Może to być przyczyną, zgoła mało racjonalnych zachowań związanych z tym, że tam, gdzie najwięcej zniszczeń - ludzie przejawiają najwięcej optymizmu. Co prowadzić może do tego, że zamiast zabezpieczyć się na przyszłość, odszkodowania przeznaczają na trywialne rzeczy, aby zapomnieć o rosnącym globalnym zagrożeniu. Niestety powrót jest możliwy, ale tylko i wyłącznie do nowej normalności!

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ