uroda & moda

Haj po zrównoważonych ubraniach z konopi!

2021-04-28 14:30:00 Redakcja EraKonopi.pl

Nie skręcisz jointa z t-shirta konopnego, ale mając go na sobie możesz poczuć innego rodzaju haj! To haj świadomości, że nosisz ubrania z najbardziej zrównoważonej tkaniny! Tkaniny konopne wytwarzane z konopi przemysłowych to ekologiczny hit przemysłu włókienniczego.

Screen z https://eu.afends.com/
Screen z https://eu.afends.com/

Ubrania z konopi kojarzone są najczęściej z workowatymi ubraniami w stylu grunge w odcieniach khaki. Nic mylnego. Tkaniny konopne wcale nie muszą już tak wyglądać, ani reprezentować takiego stylu.

Czy nowe materiały konopna zmienią negatywne i powszechne postrzeganie? tkanin konopnych Korzyści dla środowiska wynikające z uprawy konopi, w połączeniu z niezwykłymi właściwościami tkanin konopnych sprawiają, że materiał konopny coraz częściej jest wykorzystywany do produkcji odzieży, w której można czuć się i wyglądać świetnie.

Czym są tkaniny konopne?

Konopie mają bardzo długą historię wykorzystania jako włókno, w rzeczywistości są uprawiane od tysięcy lat na prawie wszystkich kontynentach. Wykorzystywano je do produkcji odzieży, lin i żagli - plotka głosi, że słowo "płótno" pochodzi od słowa "cannabis".

Konopie to rodzaj "włókna łykowego", co oznacza, że jest to jedno z wielu naturalnych włókien pochodzących z łodyg, podobnie jak len, czy juta. Tkanina ta ma wiele naturalnych zalet, takich jak utrzymywanie ciepła w zimie, chłodu w lecie, a nawet ochrona przed promieniami UV.

Włókno produkowane z czystych konopi jest podobne w strukturze do lnu. Można je również mieszać z innymi włóknami naturalnymi, tworząc tkaniny o trwałości konopi i miękkości bawełny lub bambusa.

Co sprawia, że tkaniny konopne to najlepsza zrównoważona opcja?

Czym materiał konopny różni się od innych włókien naturalnych? To nie przypadek, że konopie często były nazywane chwastami. Jako gęsto rosnąca roślina, dosłownie wypierają wszystkie konkurujące z nimi rośliny. Oznacza to, że nie ma potrzeby stosowania ostrych chemicznych środków chwastobójczych. Konopie w naturalny sposób ograniczają również występowanie szkodników, więc zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania pestycydów. Co zadziwiające, konopie zwracają również 60-70% składników odżywczych, które pobierają z gleby.

Konopie wymagają również bardzo mało wody, zwłaszcza w porównaniu z bawełną, która zużywa około 50 procent więcej wody na sezon niż konopie, a podczas przetwarzania bawełna zużywa ponad cztery razy więcej wody niż konopie.

Konopie wymagają również stosunkowo niewielkiej ilości ziemi do uprawy. Według przewodnika po zrównoważonych tekstyliach, oznacza to, że może produkować do dwóch razy więcej włókien z hektara niż bawełna.

Należy jednak mieć świadomość, że konopie nie zawsze oznaczają produkty organiczne, a wielu rolników nadal stosuje szkodliwe dla środowiska nawozy. Decydując się na konopie, upewnij się, że są one organiczne i dokładnie zbadaj markę, od której zamierzasz dokonać zakupu.

Tak więc z punktu widzenia ochrony środowiska, korzyści płynące z konopi są dość oczywiste. Ale jak to wygląda, gdy zaczniemy przetwarzać surowy produkt w tkaninę?

Jak konopie przemysłowe przekształca się w tkaninę?

Tkanina konopna jest wytwarzana z długich pasm włókien, które tworzą łodygi rośliny. Włókna te są oddzielane od kory w procesie zwanym roszeniem. Włókna te są następnie przędzone razem w celu wytworzenia ciągłej nici, która może być utkana w tkaninę.

Poszczególne etapy tego procesu mogą być wykonywane organicznie w procesie mechanicznym, który nie wymaga użycia środków chemicznych. Jednak wiele firm produkuje teraz tkaniny konopne chemicznie, w procesie, który jest znacznie bardziej intensywny dla środowiska, ale szybszy i tańszy w tworzeniu.

Jak rozpoznać, że tkanina konopna przeszła przez ten intensywny proces? Jest wtedy oznaczona jako "wiskoza konopna", co zwykle wiąże się z tym samym szkodliwym przetwarzaniem z toksycznymi chemikaliami, co wiskoza.

Wpływ tkaniny nie kończy się po jej utkaniu. Po wyprodukowaniu tkaniny może zostać poddana barwieniu, co również może mieć różne skutki dla środowiska, w zależności od zastosowanej techniki.

Faza produkcji jest więc nieco mniej oczywista. Chociaż konopie są rośliną uprawianą w sposób zrównoważony, musimy mieć pewność, że proces przekształcania rośliny w tkaninę jest mało szkodliwy. Producenci są odpowiedzialni za to, by ich proces produkcyjny uwzględniał środowisko, pracowników i konsumentów, a także rentowność.

Wybrane marki odzieżowe, które postawiły na zrównoważone tkaniny konopne:

Jest pionierem w branży odzieży konopnej, oferując najwyższej jakości bieliznę konopną. Wykorzystuje ona dużą ilość ekologicznych materiałów, w tym organiczną bawełnę i konopie, a także jest wegańską firmą zatwierdzoną przez PETA!

To marka lifestylowa, która sadzi 10 drzew za każdą zakupioną rzecz. Jest certyfikowana przez B-Corp i przyczyniła się już do usunięcia ton CO2 z atmosfery i zalesiła ponad 5 000 hektarów ziemi (co odpowiada 12 000 boisk piłkarskich). Jednak jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój wykracza daleko poza drzewa. Używając tkanin z recyklingu i organicznych Tentree redukuje ogromne ilości odpadów i zużycia wody w każdym ubraniu.

Założona przez mistrza surfingu Kelly Slatera, Outerknown jest marką, której celem jest łączenie stylu i funkcjonalności z ochroną zasobów naturalnych. Marka posiada certyfikat Bluesign i współpracuje z organizacją Fair Labour Association.

"Love Fashion, Think Organic, Be Responsible" to maksyma marki LANIUS. Ta niemiecka marka używa ekologicznych materiałów, takich jak bawełna z certyfikatem GOTS. Wszystkie zakłady LANIUS posiadają certyfikat SA8000 i są członkiem Fair Wear Foundation.

Afends to australijska marka odzieżowa, która jest liderem w dziedzinie mody z organicznych konopi i wykorzystuje energię odnawialną w swoim łańcuchu dostaw, aby zmniejszyć swój wpływ na klimat.

Misją L'ENVERS jest projektowanie mniejszej ilości ubrań, wykonanych w lepszy sposób. Ta hiszpańska marka, specjalizująca się w dzianinach, wierzy w świadomą, ostrożną i powolną konsumpcję, oferując ponadczasowe kolekcje z wykorzystaniem świadomych, zrównoważonych materiałów.

Vege Threads posiada certyfikat ECA i produkuje całą swoją odzież w Australii. Jej asortyment jest zrównoważony i przyjazny dla środowiska, obejmuje damskie i męskie ubrania podstawowe, a także damską odzież aktywną i stroje kąpielowe.

A.BCH jest australijską marką odzieżową z siedzibą w Melbourne dla osób, które przywiązują wagę do pochodzenia odzieży. Wykorzystuje ona materiały odnawialne, organiczne i pochodzące z recyklingu. Z
Uwaga redaktora

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ