ekologia & zrównoważony rozwój

Ekologiczne sprzątanie - jak wybrać naturalne środki czystości?

2023-06-29 14:45:35 reklama@erakonopi.pl

Czystość w domu to ważna kwestia. Dzięki regularnym porządkom możemy pozbyć się z wszelkich powierzchni kurzu i znajdujących się w nim chorobotwórczych patogenów. Bardzo często jednak tradycyjne środki czystości zawierają wiele drażniących substancji, które mogą powodować, zwłaszcza u alergików, sporo nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak na przykład zaczerwienienie, pieczenie czy złuszczanie naskórka. Z tego powodu coraz więcej osób stawia na naturalne środki czystości. Jakie wybrać, planując ekologiczne sprzątanie? Podpowiadamy.

Grafika: freepik.com
Grafika: freepik.com

Jakie naturalne środki czystości wybrać do swojego domu?

Jeżeli chcemy wykorzystywać do sprzątania swojego mieszkania lub domu wyłącznie ekologiczne środki, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakich produktów najczęściej do tej pory używaliśmy. Obecnie zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, można znaleźć szeroką gamę ekologicznych produktów, które ułatwiają utrzymywanie czystości w domu, a więc nie tylko tzw. chemię gospodarczą, ale również różnego rodzaju płyny czy żele do prania, ekologiczne proszki, a nawet mgiełki do pościeli.

Wybierając naturalne środki czystości, warto więc kupić wszystkie niezbędne podczas porządków produkty. Wśród nich można wymienić płyny do podłóg, pasty czyszczące, spraye do sprzątania łazienki czy kuchni, płyny do szyb czy żele dezynfekujące. Obecnie dostępne naturalne środki czystości obejmują również produkty takie, jak tabletki i płyny do zmywarek, kostki toaletowe czy odkamieniacze. 

 

Jakie składniki zawierają naturalne środki czystości?

Naturalne środki czystości zawierają przede wszystkim składniki pochodzenia naturalnego. Dlatego są idealne, jeżeli w mieszkaniu znajdują się alergicy, dzieci czy osoby wrażliwe. Podobnie jak tradycyjne produkty do sprzątania, mogą one jedynie odświeżać czy nabłyszczać, ale i usuwać zabrudzenia, a nawet dezynfekować poszczególne powierzchnie. W ich składzie można znaleźć związki takie, jak: sól kamienna, kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, węglan sodu, siarczan magnezu, woda utleniona, boraks ocet spirytusowy czy naturalne ekstrakty z ziół, kwiatów i owoców, które nadają tym produktom bardzo przyjemną woń.

Jak widać, składniki, które znajdziemy w naturalnych środkach czystości, od wielu lat były wykorzystywane do tworzenia domowych produktów do sprzątania. Takie naturalne detergenty są wolne od substancji podrażniających, wysuszających i alergizujących, dzięki czemu mogą być stosowane nawet przez osoby zmagające się z alergiami czy wrażliwą skórą. Nie powodują też uczucia duszności czy łzawienia oczu. Zawsze jednak warto do sprzątania założyć rękawiczki.

 

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ