aktualności

Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi - dbajmy o Naszą Planetę przez cały rok!

2022-04-22 07:30:00 Inga

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w dniu, kiedy na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. W tym roku wypada on 22 kwietnia. Mimo, że o Naszą Planetę tak naprawdę powinniśmy dbać przez cały rok, to właśnie tego dnia organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji ekologicznych, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

pexels.com
pexels.com

Pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Ziemi zrodził się podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r., a jego pomysłodawcą był John McConnell. Jednak po raz pierwszy Dzień Ziemi ogłosił burmistrz San Francisco, Joseph Alioto i było to 21 marca 1970 r.

Następnie, w 2009 roku, dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

Święto Ziemi przypada na dzień, w którym zachodzi równonoc wiosenna na półkuli północnej i w tym samym czasie równonoc jesienna na półkuli południowej. Jest to wyjątkowy dzień, ponieważ na całej Planecie dzień trwa dokładnie tyle samo, co noc.

Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 państwach na całych świecie. W tym dniu organizowane są różne przedsięwzięcia związane z oczyszczeniem Planety, m.in. zbiórki śmieci w lasach i parkach. W wielu miastach odbywają się pikniki, festyny i wydarzenia kulturalne promujące ekologię. 

źródło: pexels.com

Chociaż o Ziemie powinniśmy dbać przez cały rok, zdecydowanie to święto zmusza do refleksji nad aktualną sytuacją Planety. Każdego roku akcja skupia się wokół innego problemu dotyczącego środowiska i ekologii, jak na przykład  ochrona zagrożonych gatunków, popularyzacja odnawialnych źródeł energii czy eliminacja plastiku powodującego zanieczyszczenia.

Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 brzmi "Zainwestuj w naszą planetę"

źródło: EARTHDAY.ORG, Instagram

Organizatorzy apelują o wprowadzenie zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - firm, rządów i obywateli.
 
Musimy osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do połowy stulecia, aby utrzymać globalną temperaturę poniżej 1,5°C. Dołącz do nas, aby poznać kilka kluczowych rozwiązań, które pomogą nam osiągnąć redukcję gazów cieplarnianych potrzebną do 2030 r., aby spełnić porozumienie paryskie - czytamy na stronie earthday.org.
 

22 kwietnia Earthday.org zachęca do śledzenia cyfrowej transmisji na żywo na swoim Instagramie i Facebooku, która odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 14:00 czasu polskiego i o godzinie 8:00 czasu amerykańskiego. Tematyka nagrania będzie obejmowała rolnictwo regeneracyjne, środowisko w czasie wojny, biznes i środowisko oraz mnóstwo innych ważnych zagadnień związanych z Naszą Planetą.

 

Jak możesz świętować Międzynarodowy Dzień Ziemi?
 
1. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zacznij segregować odpady. To naprawdę proste. Wystarczy dobra organizacja i staje się to codziennym nawykiem.
2. Zabieraj zawsze na zakupy torbę wielokrotnego użytku, żeby w sklepie nie kupować kolejnej.
3. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz - wówczas nie generujesz dodatkowych odpadów.
4. Oszczędzaj światło, wyłączając niepotrzebne lampy i urządzenia elektryczne.
5. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Zainwestuj w dzbanek z filtrem, a kiedy jesteś zmuszony kupić wodę w sklepie wybieraj tę w szklanych butelkach.
6. Oszczędzaj gaz.
7. Staraj się nadawać drugie życie ubraniom, sprzętom, czy narzędziom.
8. Kupuj ubrania z drugiej ręki.
9. Kiedy masz taką możliwość, wybieraj komunikację miejską albo rower.
10. Oszczędzaj wodę.
 
 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ