aktualności

Dziś Dzień konopi! Jaka jest historia święta 420 ?

2022-04-20 09:31:08 redakcja@erakonopi.pl

Dziś 20 kwietnia - w środowiskach wielbicieli popularnego zioła - data uważana za Święto zwane w skrócie 420. Czy wiemy jakie są jego początki?

happy 420
happy 420

Na temat pochodzenia symbolu 420 powstało wiele mitów. Jak podaje Wikipedia - liczby tej doszukiwano się m.in. piosence Rainy Day Women ♯12 & 35 Boba Dylana[a] oraz dacie urodzin Adolfa Hitlera. Miała to być również liczba związków chemicznych zawartych w marihuanie lub pora na tea time w Holandii, a także artykuł kalifornijskiego kodeksu karnego odnoszącego się do przestępstw związanych z marihuaną, czy też kod radiowy używany przez policjantów do zgłaszania tego typu czynów[

Liczba 420 używana była od jesieni 1971 przez grupę pięciu uczniów San Rafael High School w stanie Kalifornia zwanych Walldos, który za pomocą kodu „420 Louis” umawiali się po skończonych zajęciach o godzinie 16:20 w okolicach pomnika Louisa Pasteura na palenie marihuany oraz poszukiwanie roślin konopi, które rosły rzekomo – według mapy, w której posiadanie weszli Walldos – nieopodal przybrzeżnej stacji ratowniczej na przylądku Point Reyes. Dzięki znajomościom członków Walldos z zespołem Grateful Dead określenie 420 rozpowszechniło się w latach 70. i 80. W tym okresie było ono znane w prywatnych kręgach miłośników marihuany. Do światowej popularności 420 przyczynił się festiwal Hemp Tour, który dzięki zaangażowaniu Walldos zaczął towarzyszyć koncertom Grateful Dead, na których osoby zaangażowane w Hemp Tour zaczęły sprzedawać naszywki i plakaty z symbolem 420.

W 1990 kopia ulotki promującej 420, która pojawiała się na koncertach Grateful Dead (szczególnie w północnej Kalifornii), trafiła z koncertu w Oakland do redakcji czasopisma High Times, które opublikowało jej treść rok później. W 2005 High Times postulowało zastąpienie 4:20 godziną 5:20 z myślą o osobach kończących pracę o godzinie 17. 

A jaka jest definicja 420? 

Jak zapewne wiecie, amerykańskie daty zapisywane są w następujący sposób: 4/20 to 20 kwietnia, ponieważ miesiąc umieszcza się jako pierwszy.

Jeśli chodzi o godziny, to zapisywane są w formacie 4:20 AM lub 4:20 PM, gdzie AM oznacza godziny przed południem (od północy do 12:00), a PM godziny popołudniowe (od południa do północy). A zatem 4:20 PM to – według polskiego zapisu – godzina 16:20. 

Historia tajemniczego zapisu 420 (4/20) sięga 1971 roku, kiedy to grupa nastolatków otrzymała specjalną mapę skarbów od swojego znajomego. Rzecz działa się w San Rafael, jednym z najbardziej słonecznych zakątków Kalifornii.

Waldo Dave - Prawdziwa historia 420
Waldo Dave – Prawdziwa historia 420 (źródło: wikipedia)

Dokąd prowadziła "mapa 420"?

Zgodnie z intencją jej autora, miała ona doprowadzić do pola konopi, ukrytego w lesie. Autor mapy, który przekazał ją nastolatkom, sam nie mógł się tam wybrać.

Był jednak na tyle wspaniałomyślny, że przekazał mapę innym mówiąc, że to, co zbiorą, będzie należało do nich. Nietrudno się domyślić, że grupa nastolatków szybko wybrała się na poszukiwanie konopnego raju, który mieli znaleźć w środku lasu.

Leśna wyprawa miała wystartować pod pomnikiem Louisa Pasteura o godzinie… 4:20 PM. Niestety, skarbu nie udało się znaleźć, jednak – jak głosi legenda – nastolatkowie spędzili bardzo przyjemne popołudnie. Wyprawa spodobała im się do tego stopnia, że zaczęli organizować podobne regularnie, a znakiem do wyruszenia w kolejną podróż było hasło „420 Louie”.

Z czasem hasło to zostało skrócone do samego „420″ i stało się niezwykle popularne. Przejmowali je inni nastolatkowie, hipisi, wielbiciele ziół, a nawet … Steve Hager, naczelny znanego czasopisma High Times.

Steve, za sprawą swojego magazynu doprowadził do tego, że 420 stało się popularne w całych Stanach Zjednoczonych, a później w każdym innym zakątku świata

High Times 1980 420
High Times 1980 420

 

20 kwietnia na świecie. Data 420 – Święto konopi. 

Choć droga hasła „420″ była bardzo długa – od tajemniczej mapy skarbów aż po magazyn Steve’a Hagera, 20 kwietnia jest dzisiaj bardzo hucznie obchodzony na całym świecie.

To niemal magiczna liczba dla wszystkich fanów konopi, którzy tego dnia o godzinie 16:20 sięgają do swoich zapasów. W jaki sposób 20 kwietnia obchodzony jest na świecie? 

Kultowym wręcz wydarzeniem jest Hush Bush – odbywa się ono w Michigan i rozpoczyna się na początku kwietnia. W ramach wydarzenia odbywają się liczne prelekcje, przemówienia, parady i koncerty. Pierwsze Hush Bush odbyło się już w 1972 roku. 

Innym ciekawym wydarzeniem jest 420 Hippie Hill Festival, który odbywa się w San Francisco. Przybywają tam tysiące ludzi, a o godzinie 4:20 PM odpalają symbolicznego skręta.

420 Hippie Hill Festival
420 Hippie Hill Festival

Popularność święta ciągle rośnie. Ważne, że jest ono bardzo spontaniczne – nikt go nie organizuje. Po prostu każdego roku pojawiają się w określonych miejscach fani konopi, którzy chcą na jeden dzień mieć poczucie wspólnoty. 

Spotkania odbywają się także w londyńskim Hyde Parku, gdzie gromadzą się tysiące aktywistów, protestując przeciwko zbyt rygorystycznym przepisom dotyczącym rekreacyjnego stosowania konopi.

Każdego 20 kwietnia obchody święta 420 przybierają na sile, a wiele osób obchodzi je w zaciszu własnego domu lub w ulubionym miejscu w plenerze.

Warto jednak mieć świadomość, że – nawet jeśli 20 kwietnia o godzinie 4:20 po południu świętujemy w samotności – w tym samym momencie robią to miliony osób na całym świecie. 

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wokół #420 pojawiło się mnóstwo mitów!

Które z informacji nie są prawdziwe?

  • Na przykład to, że liczba ta bierze się stąd, że konopie zawierają 420 substancji aktywnych. Oczywiście, biorąc pod uwagę popularność liczby 420 byłoby to bardzo ciekawe, ale… niestety, nie jest to zgodne z prawdą. 
  • Niektórzy uważają również, że 420 było specjalnym kodem, używanym przez nowojorską policję w celu oznaczenia przestępstw, związanych z konopiami. Cóż, z pewnością świadczyłoby to o niezłym poczuciu humoru policjantów, ale… to również mit. 
  • Wiele osób wierzy również, że 20 kwietnia zmarł Bob Marley i właśnie dlatego tego dnia fani z różnych zakątków świata oddają mu cześć.

W rzeczywistości jeden z najbardziej znanych rastafarian odszedł 11 maja 1981 roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tego dnia oddać mu hołd – w taki sposób, w jaki uważa się za stosowne. 

420 – Ciekawostki i inspiracje

Liczba 420 stała się inspiracją dla artystów na całym świecie. Popularna jest w szczególności wśród zespołów muzycznych, których członkowie nie stronią od popularnego zioła.

Wystarczy wpisać w Google jakiekolwiek hasło, związane z 420, aby zobaczyć mnóstwo utworów muzycznych czy playlist. 

Fani filmowych ciekawostek uwielbiają powtarzać, że w kultowym już filmie Pulp Fiction wszystkie zegary wskazują godzinę… 4:20! Przypadek?

Niekoniecznie. Wystarczy uważnie obejrzeć film, aby zauważyć, że co prawda wielokrotnie zegary wskazują właśnie 4:20, jednak w niektórych scenach ustawione są na godzinę 20:18 czy 14:25…

Pozostaje mieć nadzieję, że według początkowego zamysłu rzeczywiście wszystkie zegary miały wskazywać godzinę 4:20 po południu, jednak – gdzieś na etapie postprodukcji – pojawiła się osoba, która nie doceniła pomysłu Quentina Tarantino. 

Inną ciekawostką jest to, że… w niektórych hotelach nie ma pokoju nr 420. Po pokoju 419 od razu pojawia się pokój 421.

Błąd w oznaczeniu?

Niekoniecznie. Wielu właścicieli hoteli, szczególnie w USA, doskonale wie, że tego dnia entuzjaści mają swoje święto. Chcąc zabezpieczyć się przed imprezowymi gośćmi, właściciele rezygnują z pokoju 420. 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ