warto wiedzieć

Do czego naukowcy porównują zapach konopi? Będziesz zaskoczony

2022-04-30 07:30:00 Inga

Naukowcy z Kalifornii zaobserwowali, że specyficzny aromat konopi ma coś wspólnego z jajami, chmielem, a nawet.. sprayem skunksa! Taka woń charakterystyczna jest głównie dla odmiany Indica. Zapach Cannabis Sativa jest mieszanką słodko-owocową z nutą pikantnych przypraw. Ponadto, wiele osób opisuje zapach tej rośliny jako ziemisty, drzewny i ziołowy.

pexels.com
pexels.com

Zapach konopi jest koktajlem wielu pachnących związków. Najsilniej wyczuwane, zdaniem chemika analitycznego Iaina Oswalda z Abstrax Tech w Kalifornii są terpeny pachnące kwiatami, cytrusami i sosną.

Obecnie analitycy pracują nad identyfikacją związków siarki w konopiach indyjskich, które mają wpływ na "skunksowy" zapach rośliny. W normalnych warunkach siarka jest pierwiastkiem, który ma silnych zapach zgniłych jaj. Tak naprawdę, również niektóre warzywa zawierają związki siarki, np. cebula, czosnek, owies, groch, kapusta, kalafior, brokuły, chrzan, morele, awokado, a nawet ukochane przez wielu z nas truskawki. Co więcej, piwo i produkty bogate w białko również przyczyniają się do powstawania siarkowodoru w jelitach, a dzieje się tak dlatego, że bakterie trawiące pokarm produkują siarkowodór. 

W celu sprawdzenia, skąd pochodzi "skunksowy" zapach konopi, badacze poddali ocenie współczynnik skunksa kwiatów zebranych z kilkunastu odmian rośliny

Odkryliśmy nową rodzinę lotnych związków siarki, zawierających grupę funkcyjną prenylową (3-metylobut-2-en-1-ylową), która jest odpowiedzialna za ten zapach. W szczególności jako główny środek zapachowy zidentyfikowano związek 3-metylo-2-buten-1-tiol - wyjaśniają naukowcy. Następnie przeprowadziliśmy eksperyment w szklarni w pomieszczeniach, aby monitorować ewolucję tych związków podczas cyklu życia rośliny i podczas całego procesu utwardzania. Odkryliśmy, że stężenia tych związków znacznie wzrastają w ostatnich tygodniach fazy kwitnienia, osiągają maksimum podczas utwardzania, a następnie spadają już po tygodniu przechowywania.

Przypuszczenia naukowców się potwierdziły. Odkryli oni małe ilości kilku pachnących związków siarki w najbardziej śmierdzących odmianach. Dominującą cząsteczką był 3-metylo-2-buteno-1-tiolem, odpowiedzialny za ów "skunksowy" zapach.

Zatem, jak wynika z obserwacji naukowców, najwięcej cząsteczek siarki pojawia się w kwiatach konopi, kiedy osiągną dojrzałość i podczas procesu dojrzewania. Jak zaznacza Oswald, pierwiastek ten może występować w bardzo niskich stężeniach na kwiatach, a i tak ma znaczący wpływ na zapach.

Prenylotiol i inne, podejrzane o siarkę związki znajdujące się w konopiach, strukturalnie są podobne także do cząsteczek obecnych w czosnku oraz piwie.

Co więcej, chemiczne podobieństwo między tą nową rodziną VSC a tymi występującymi w czosnku ( Allium sativum) sugeruje możliwość zbadania również ich potencjalnych korzyści zdrowotnych - sugerują naukowcy.

Wskazane przez naukowców porównania zapachu konopi do czosnku, piwa a nawet wydzieliny gruczołowej skunksa nie są zachęcające, a jednak konopna woń ma swój udział w składzie aromatycznych perfum, olejków eterycznych czy żeli pod prysznic.

Warto zaznaczyć, że to odmiany Sativa mają łagodniejszy zapach, bardziej owocowy, wzbogacony ostrzejszymi związkami aromatyzującymi. 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ