biznes & prawo

Czy rolnicy pokochają Henolę - liderkę polskich odmian konopi?

2021-11-10 15:20:08 Inga

W celu rozpowszechnienia upraw konopi włóknistych w Polsce, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich stworzył nowy projekt dla rolników. Tym razem ukierunkowany na konkretną odmianę konopi, która okazała się rekordzistką w swojej kategorii. Jak wygląda koncepcja HenolaHemp?

Program Konopny/fb
Program Konopny/fb

Zarówno popularność konopi przemysłowych, jak i świadomość społeczna na temat ich właściwości dynamicznie wzrasta.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich od 90 lat promuje roślinę, wspierając rozwój branży konopnej w Polsce i na świecie. Odmiany konopi wyprodukowane przez IWNiRZ rosną już w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, RPA, Australii i Europie.

Projekt HenolaHemp to inicjatywa Programu Konopnego, którego celem jest zbadanie parametrów dużej ilości plantacji towarowych konopi przemysłowych odmiany Henola. Obserwacje mają się odbywać w zróżnicowanych warunkach glebowych i pogodowych w Polsce, w kontekście czynników wpływających na wzrost wydajności plonu ziarna z hektara. Te informacje pozwolą naukowcom z Instytutu na określenie optymalnej agrotechniki dla odmiany Henola dla różnych lokalizacji i czynników egzogennych mających wpływ na plon.

Dlaczego Henola?

Henola to jedna z odmian konopi oleistych, która daje wysokie plony nasion i oleju z jednostki powierzchni pola w porównaniu do innych wariantów dostępnych na rynku. 

Roślina może osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Charakteryzuje się również krótszym o ok. 3 tygodnie od innych odmian okresem wegetacji (115-120 dni po siewie). Henola plonuje na poziomie 1,5-2,1 t/ha, a nasiona mają wyjątkowo korzystny stosunek kwasów tłuszczowych. 

Ponadto Henola może się poszczycić wyróżnieniem w konkursie Polski Produkt Przyszłości, jako niepowtarzalna na światową skalę odmiana konopi przemysłowych. Gatunek jest zarejestrowany w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także uzyskała aprobatę Colorado Department of Agriculture, USA oraz Canadian Seed Grower’s Associaciation.

Badania nad zbiorami odmiany Henola 

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w latach 2013-2015 w zależności od gęstości siewu, uzyskano następujące średnie plony nasion z hektara: gęstość siewu kolejno 20, 40, 60 kg – plon 2,38; 3,46; 4,39 tony. Najwyższe plony nasion uzyskano przy wysiewie 60 kg/ha o masie 1000 nasion. Duże różnice w zbiorach występowały przy zmiennej pogodzie. Najwyższe plony nasion (66,0 dt/ha) uzyskano w 2014 roku przy korzystnym przebiegu pogody. Najniższe plony otrzymano w 2015 roku, w którym wystąpiła długotrwała susza glebowa (28,4 dt/ha). W 2021 roku plantatorzy i klienci Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich uzyskiwali bardzo wysokie plony nasion Henoli. Rekordowe wartości to 1,7 tony z hektara z plantacji ekologicznej i 2,5 tony z hektara z plantacji konwencjonalnej.

 

Korzyści z projektu!

Każdy uczestnik projektu niezależnie od areału uzyska:

• 30% rabat na zakup certyfikowanego materiału nasiennego

• wsparcie agrotechniczne

• atrakcyjne warunki cenowe w przypadku zlecenia Instytutowi usług przetwórstwa ziarna oraz słomy

• atrakcyjne warunki cenowe w zakresie analiz laboratoryjnych

 

W zamian -  pod koniec sezonu - należy przesłać raport z przeprowadzonych upraw.

Zgłoś się tutaj!

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ