ekologia & zrównoważony rozwój

Certyfikaty zrównoważonej mody, które warto znać!

2021-05-05 11:54:04 Redakcja EraKonopi.pl

Branża odzieżowa zmienia się w przyśpieszonym tempie, to już nie ewolucja, to rewolucja! Kierunek zmian, jeszcze rok temu widniał gdzieś daleko na horyzoncie, dziś stał się priorytetem. Te nieuniknione innowacje przyśpieszyła pandemia - zakłócone zostały łańcuchy dostaw, zmieniły się zachowania konsumentów.

Czego dotyczą te najważniejsze zmiany? Oczywiście cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju - to obszary jawiące się dziś jako szanse dla firm , które chcą utrzymać się i wzrastać. Wg. raportu “The State of Fashion 2021” przygotowanego przez The Business of Fashion i McKinsey & Company klienci oczekują stałego podnoszenia standardów etycznych, zarówno w obszarze społecznym jak i tych dotyczących środowiska naturalnego. To stawia przed przemysłem odzieżowym nowe wyzwania.

Wspólne wdrożenie ujednoliconych standardów pozwoliłoby rozwijać się całemu sektorowi. Dlatego na znaczeniu zyskują rozwiązania służące transparentności prezentowania całego łańcucha dostaw. Dzięki przejrzystości tych procesów, na bazie informacji o produktach, sposobach ich wytwarzania i dystrybucji, klienci łatwiej będą mogli podejmować świadome wybory.

fot. Pixabay / Free-Photos
fot. Pixabay / Free-Photos

Certyfikaty odzieżowe, które weryfikują zrównoważoną modę

Standardy certyfikacyjne to gotowe rozwiązania dla odpowiedzialnych marek odzieżowych, którym zależy na  transparentnym łańcuchu dostaw. Choć certyfikaty funkcjonują w różnych systemach, takich jak np. GRS, RCS, OCS czy certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) wszystkie gwarantują, że certyfikowana odzież została wyprodukowana z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw pracowników.


Jeśli ważne jest dla Ciebie to, jak marki dbają w swoich działaniach o pracowników i o planetę, a nie masz czasu na dogłębne sprawdzanie łańcucha dostaw, szukaj ecocertyfikatów. Nie istnieje jeden certyfikat, który spełniałby oczekiwania wszystkich. Dlatego warto poznać, co oznacza konkretny certyfikat, jak wygląda i jakie warunki trzeba spełnić, by móc nim oznaczać swoje produkty.

 

Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard)

Zrównoważona moda to przyszłość. Certyfikat GOTS
Kryteria społeczne i środowiskowe, które trzeba spełnić, by uzyskać ten certyfikat są bardzo rygorystyczne. GOTS został opracowany przez renomowane organizacje normalizacyjne (OTA, IVN, Soil Association, JOCA). Powstał w celu ujednolicenia różnych istniejących standardów w dziedzinie przetwarzania tekstyliów i określenia uznanych na całym świecie wymagań, które zapewnią ich ekologiczny status. Począwszy od zbioru surowca, poprzez odpowiedzialną dla środowiska i społeczeństwa produkcję, aż po etykietowanie, zapewniające gwarancję konsumentowi końcowemu.
 
  • Produkty zatwierdzone przez GOTS muszą zawierać co najmniej 70% włókna organicznego. W pozostałych 30% niedozwolona jest zawartość konwencjonalnej bawełny.
  • Tkaniny GOTS nie zawierają natomiast potencjalnie szkodliwych chemikaliów, które można znaleźć w konwencjonalnej produkcji tekstyliów.
  • Firmy realizujące standard GOTS zarządzają swoim wpływem na środowisko, redukując zużycie energii i wody, a także minimalizując ilość odpadów.
  • GOTS to bezpieczne warunki pracy, brak dyskryminacji i pracy dzieci.
  • Detal ma znaczenie. Guziki, nici, zamki muszą spełniać kryteria standardu Oeko-Tex. Ubrania z certyfikatem GOTS pakowane i oznaczane są wyłącznie materiałami pochodzącymi z recyklingu lub certyfikowanymi (zgodnie z wymaganiami FSC® lub PEFC).
  • Jest to standard dobrowolny, a certyfikacja GOTS jest przeprowadzana przez niezależnych ekspertów. Audytorzy fizycznie kontrolują firmy i obiekty pod kątem spełniania norm.Global Organic Textile Standard to wiodący na świecie standard zrównoważonego przetwarzania tekstyliów wykonanych z włókien organicznych. Obejmuje on kryteria środowiskowe i społeczne. Podczas certyfikacji  GOTS sprawdzany jest każdy etap łańcucha dostaw. Od pierwszego etapu przetwarzania włókien tekstylnych, poprzez produkcję aż po etykietowanie. 

Certyfikat GRS (Global Recycle Standard)

standard GRS

Certyfikat GRS został opracowany w celu spełnienia wymagań w przemyśle tekstylnym i poza nim. GRS śledzi i weryfikuje zawartości materiałów wejściowych z recyklingu w danym produkcie końcowym. Znaku GRS można używać wówczas, gdy produkt posiada min. 50% surowców pochodzących z recyklingu.
 
 

Certyfikat OCS (Organic Content Standard)        

certyfikat ocs
OCS oparty jest o wymogi Content Claim Standard, definiujące identyfikowalność towarów, określone przez organizację Textile Exchange. Certyfikacja ta weryfikuje, czy produkt spełnia normy ekologiczne na całej swojej drodze produkcji, od źródła surowca organicznego aż do gotowy produkt. OCS gwarantuje, że produkt końcowy zawiera dokładną ilość danego materiału organicznego, pochodzącego z uprawy ekologicznej. Program wymaga, aby każda organizacja łańcucha dostaw podjęła wystarczające kroki, aby zapewnić zachowanie integralności i tożsamości wejściowego materiału pochodzenia roślinnego. 
 
Certyfikacja ta jest dobrowolna. Produkty zatwierdzone przez OCS podlegają weryfikacji całego łańcucha dostaw (śledzi się tutaj przepływ surowca od źródła do produktu końcowego). Certyfikacja ta jest przeprowadzana przez stronę trzecią. System pozwala na przejrzystą, spójną i kompleksową ocenę oraz weryfikację oświadczeń o zawartości materiałów organicznych w produktach.

OCS ma dwa różne rodzaje certyfikacji:

  • OCS 100% jest używane tylko w przypadku produktów zawierających co najmniej 95% certyfikowanego materiału organicznego. OCS 100% obejmuje przetwarzanie, produkcję, pakowanie, etykietowanie, handel i dystrybucję produktu.
  • OCS BLENDED jest stosowane dla produktów zawierających min. 5% materiału organicznego, zmieszanego z surowcami konwencjonalnymi lub syntetycznymi. 

 

Certyfikat RDS (Responsible Down Standard)

certyfikat RDS
Certyfikacja RDS świadczy o tym, że puch wykorzystany w produkcji odzieży lub innych tekstyliów jak śpiwory, kołdry pozyskany został, w najwyższym stopniu, w sposób odpowiedzialny. RDS to norma odpowiedzialnego puchu i pierza! Certyfikat dotyczący humanitarnych praktyk i procesów pozyskiwania surowca bez narażania zwierząt na jakiekolwiek niepotrzebne szkody. Jest to globalny, wiodący standard najlepszych praktyk w zakresie holistycznego poszanowania dobrostanu zwierząt - kaczek i gęsi. Od wylęgu do uboju, a więc w całym

System cechuje się dobrowolnością. Tylko produkty wykonane w 100% z certyfikowanego puchu/pierza mogą być oznaczone logotypem RDS.

 

Certyfikat RCS (Recycled Claim Standard)

Certyfikat RCS
System RCS należy do organizacji Textile Exchange. Ten dobrowolny, międzynarodowy standard skupia się na certyfikacji zawartości włókien z recyklingu w produkcie końcowym. Nie uwzględnia natomiast społecznych ani środowiskowych aspektów przetwarzania i produkcji, jakości i zgodności z prawem. Recycled Claim Standard umożliwia śledzenie surowców wtórnych w całym łańcuchu dostaw, wykorzystując do tego wymagania kontroli pochodzenia produktu Content Claim Standard (CCS). RCS przeznaczony jest do stosowania dla każdego produktu, zawierającego co najmniej 5% materiału pochodzącego z recyklingu. Tutaj każdy etap produkcji, zgodnie z wymogami, musi być certyfikowany.

Istnieją dwa rodzaje oświadczeń zawartości włókien pochodzących z recyklingu:

  • RCS 100% dotyczy produktu zawierającego 95% lub więcej włókien z recyklingu.
  • RCS BLENDED – dotyczy produktów zawierających min. 5% włókien z recyklingu, zmieszanych z surowcami syntetycznymi lub konwencjonalnymi. 


Certyfikat FSC

 

FSC
System FSC stanowi gwarancję odpowiedzialnego zarządzania lasami, z których to pozyskuje się produkty. Dziś włókna drzewne czyli celulozowe wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym do produkcji sztucznego jedwabiu, wiskozy i  stanowią mniej niż 10% światowego rynku. Jednak prognozuje się, że popyt na tkaniny bardziej przyjazne dla środowiska, pochodzące z odnawialnych źródeł, cały czas będzie wzrastać. Zasoby leśne to nie tylko włókna celulozowe. W branży odzieżowej wykorzystuje się też papier do pakowania, metki, a także etykiety. Certyfikat FSC to najbardziej zaufane rozwiązanie dla zrównoważonej gospodarki leśnej. Oznakowanie FSC jest gwarancją, że marka używa materiałów pochodzących z legalnych i zrównoważonych źródeł.

Certyfikat PEFC

certyfikat PEFC
PEFC jest gwarancją, że włókna celulozowe pochodzą ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Certyfikat ten  gwarantuje, że zakup włókien leśnych nie przyczynia się do degradacji lasów, a także wspiera osiąganie celów klimatycznych.

Pomimo dostępnych alternatywnych systemów certyfikacji leśnej, wiele osób decyduje się na certyfikację w systemie PEFC. Wysokie standardy w ramach PEFC zawierają wymagania dotyczące:

  • Zabezpieczenia obszarów leśnych istotnych z ekologicznego punktu widzenia
  • Ochrony i wzbogacania różnorodności biologicznej
  • Zakazu zmiany lasów w inne formy użytkowania
  • Zakazu stosowania szkodliwych substancji chemicznych
  • Zakazu wprowadzania gatunków drzewiastych modyfikowanych genetycznie
  • Przestrzegania praw pracowniczych i praw ludności tubylczej
  • Wspierania lokalnego rynku pracy
  • Zgodności z podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy
  • Zapewnienia konsultacji z lokalną ludnością i interesariuszami
  • Uwzględnianie tradycyjnych praw użytkowania gruntów i lokalnych zwyczajów
 
 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ