Certyfikaty odzieżowe, które weryfikują zrównoważoną modę
Standardy certyfikacyjne to gotowe rozwiązania dla odpowiedzialnych marek odzieżowych, którym zależy na transparentnym łańcuchu dostaw. Choć certyfikaty funkcjonują w różnych systemach, takich jak np. GRS, RCS, OCS czy certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) wszystkie gwarantują, że certyfikowana odzież została wyprodukowana z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw pracowników.
Jeśli ważne jest dla Ciebie to, jak marki dbają w swoich działaniach o pracowników i o planetę, a nie masz czasu na dogłębne sprawdzanie łańcucha dostaw, szukaj ecocertyfikatów. Nie istnieje jeden certyfikat, który spełniałby oczekiwania wszystkich. Dlatego warto poznać, co oznacza konkretny certyfikat, jak wygląda i jakie warunki trzeba spełnić, by móc nim oznaczać swoje produkty.
Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard)
- Produkty zatwierdzone przez GOTS muszą zawierać co najmniej 70% włókna organicznego. W pozostałych 30% niedozwolona jest zawartość konwencjonalnej bawełny.
- Tkaniny GOTS nie zawierają natomiast potencjalnie szkodliwych chemikaliów, które można znaleźć w konwencjonalnej produkcji tekstyliów.
- Firmy realizujące standard GOTS zarządzają swoim wpływem na środowisko, redukując zużycie energii i wody, a także minimalizując ilość odpadów.
- GOTS to bezpieczne warunki pracy, brak dyskryminacji i pracy dzieci.
- Detal ma znaczenie. Guziki, nici, zamki muszą spełniać kryteria standardu Oeko-Tex. Ubrania z certyfikatem GOTS pakowane i oznaczane są wyłącznie materiałami pochodzącymi z recyklingu lub certyfikowanymi (zgodnie z wymaganiami FSC® lub PEFC).
- Jest to standard dobrowolny, a certyfikacja GOTS jest przeprowadzana przez niezależnych ekspertów. Audytorzy fizycznie kontrolują firmy i obiekty pod kątem spełniania norm.Global Organic Textile Standard to wiodący na świecie standard zrównoważonego przetwarzania tekstyliów wykonanych z włókien organicznych. Obejmuje on kryteria środowiskowe i społeczne. Podczas certyfikacji GOTS sprawdzany jest każdy etap łańcucha dostaw. Od pierwszego etapu przetwarzania włókien tekstylnych, poprzez produkcję aż po etykietowanie.
Certyfikat GRS (Global Recycle Standard)
Certyfikat GRS został opracowany w celu spełnienia wymagań w przemyśle tekstylnym i poza nim. GRS śledzi i weryfikuje zawartości materiałów wejściowych z recyklingu w danym produkcie końcowym. Znaku GRS można używać wówczas, gdy produkt posiada min. 50% surowców pochodzących z recyklingu.
Certyfikat OCS (Organic Content Standard)
OCS ma dwa różne rodzaje certyfikacji:
- OCS 100% jest używane tylko w przypadku produktów zawierających co najmniej 95% certyfikowanego materiału organicznego. OCS 100% obejmuje przetwarzanie, produkcję, pakowanie, etykietowanie, handel i dystrybucję produktu.
- OCS BLENDED jest stosowane dla produktów zawierających min. 5% materiału organicznego, zmieszanego z surowcami konwencjonalnymi lub syntetycznymi.
Certyfikat RDS (Responsible Down Standard)
System cechuje się dobrowolnością. Tylko produkty wykonane w 100% z certyfikowanego puchu/pierza mogą być oznaczone logotypem RDS.
Certyfikat RCS (Recycled Claim Standard)
Istnieją dwa rodzaje oświadczeń zawartości włókien pochodzących z recyklingu:
- RCS 100% dotyczy produktu zawierającego 95% lub więcej włókien z recyklingu.
- RCS BLENDED – dotyczy produktów zawierających min. 5% włókien z recyklingu, zmieszanych z surowcami syntetycznymi lub konwencjonalnymi.
Certyfikat FSC
Certyfikat PEFC
Pomimo dostępnych alternatywnych systemów certyfikacji leśnej, wiele osób decyduje się na certyfikację w systemie PEFC. Wysokie standardy w ramach PEFC zawierają wymagania dotyczące:
- Zabezpieczenia obszarów leśnych istotnych z ekologicznego punktu widzenia
- Ochrony i wzbogacania różnorodności biologicznej
- Zakazu zmiany lasów w inne formy użytkowania
- Zakazu stosowania szkodliwych substancji chemicznych
- Zakazu wprowadzania gatunków drzewiastych modyfikowanych genetycznie
- Przestrzegania praw pracowniczych i praw ludności tubylczej
- Wspierania lokalnego rynku pracy
- Zgodności z podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy
- Zapewnienia konsultacji z lokalną ludnością i interesariuszami
- Uwzględnianie tradycyjnych praw użytkowania gruntów i lokalnych zwyczajów