ekologia & zrównoważony rozwój

"Bla, Bla, Bla..." - Greta Thunberg komentuje klimatyczne obietnice przywódców

2021-09-30 12:51:59 Redakcja EraKonopi.pl

"Wszystko, co słyszymy, to bla bla bla. Jest wiele pięknych słów, ale nauka nie kłamie - emisje CO2 wciąż rosną!" - tymi słowami, sławna aktywistka, Greta Thunberg otworzyła wrześniowy, młodzieżowy szczyt klimatyczny Youth4Climate w Mediolanie. Młodzi ludzie z całego świata zebrali się po to, by debatować o tym, jak mogą zwiększyć swój udział w procesie podejmowania decyzji i jaką rolę mogą odegrać w realnej zmianie wykorzystania energii, ochronie przyrody i adaptacji do klimatu oraz jak edukacja może przyczynić się do stworzenia klimatycznych wyzwań społeczeństwa.

fot. screenshot/ https://www.youtube.com/watch?v=ZwD1kG4PI0w
fot. screenshot/ https://www.youtube.com/watch?v=ZwD1kG4PI0w

"To wszystko, co słyszymy od naszych tak zwanych przywódców to słowa, które brzmią wspaniale, ale jak dotąd nie doprowadziły do działania. Nasze nadzieje i ambicje toną w ich pustych obietnicach" - takimi słowami Greta Thunberg skomentowała obietnice dotyczące rozwiązania problemu kryzysu klimatycznego składane przez globalnych przywódców.

Aktywistka zacytowała także, w swoim wystąpieniu, wypowiedz Borisa Johnsona: "To nie jest jakiś kosztowny, politycznie poprawny, zielony akt przytulania króliczków", oraz Narendry Modiego: "Walka ze zmianami klimatu wymaga innowacji, współpracy i siły woli".

"Oczywiście potrzebujemy konstruktywnego dialogu" - powiedział Thunberg, która swoim strajkiem klimatycznym w 2018  roku zapoczątkował światowy ruch milionów młodych ludzi.

"Wciąż możemy to odwrócić - to jest całkowicie możliwe. Będzie jednak wymagało natychmiastowej, drastycznej redukcji emisji w skali roku. Celowy brak działań ze strony naszych przywódców jest zdradą wobec wszystkich obecnych i przyszłych pokoleń" - podsumowała Thunberg.

 

Przewidywany przez ONZ wzrost emisji dwutlenku węgla o 16% do 2030 r.  - jest wyjątkowo niepokojący i nie pozwoli na  utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie uzgodnionego limitu 1,5C.

Gospodarzem forum Youth4Climate był rząd włoski, partner Wielkiej Brytanii w organizacji Cop26. Szczyt klimatyczny Cop26 rozpocznie się w Glasgow, w Wielkiej Brytanii, 31 października, a wszystkie kraje emitujące duże ilości zanieczyszczeń muszą dostarczyć ostrzejsze zobowiązania do redukcji emisji, aby utrzymać założony cel 1,5 C.

Słychać opinie, że konferencja Cop26 nie przyniesie przełomu potrzebnego do realizacji porozumienia paryskiego, ale cel w postaci utrzymania ocieplenia 1,5 C - jest nadal możliwy.

Niedawno opublikowane badania wykazały, że dzieci urodzone dzisiaj doświadczyłyby w ciągu swojego życia wielokrotnie więcej ekstremalnych fal upałów i innych katastrof klimatycznych niż ich dziadkowie, nawet jeśli kraje wypełnią swoje obecne zobowiązania dotyczące emisji.

Kryzys klimatyczny to bez wątpienia jedno z największych wyzwań naszych czasów. Emisja dwutlenku węgla ponownie wzrasta, a susze, pożary, powodzie i ekstremalne upały sprawiają, że coraz większe obszary ziemi nie nadają się do zamieszkania.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ