aktualności

W tym tygodniu do Sejmu miały trafić dwa projekty. Jeden z nich dotyczy przetwarzania konopi siewnych na dużą skalę

2022-07-23 15:08:23 Inga

We wtorek poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko przekazał w rozmowie z PAP-em, że w tym tygodniu złoży w Sejmie dwa projekty ustaw, będące efektem współpracy Kukiz'15 oraz PiS. Nowe koncepcje dotyczą przetwarzania konopi siewnych na dużą skalę, wykorzystania odpadów z ich ekstrakcji oraz poprawienia dystrybucji leków ziołowych.

pexels.com
pexels.com

W studiu PAP Sachajko poinformował, że w sumie przygotowanych jest osiem projektów, a w minionym tygodniu miał złożyć do Sejmu dwa z nich. 

Pierwszy ma umożliwić przetwarzania konopi siewnych na dużą skalę, a drugi ma udoskonalić dystrybucję leków ziołowych.

30 marca, prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o przeciwdziałania narkomanii. 28 kwietnia ustawa weszła w życie.

Zgodnie z ustawą, w Polsce można uprawiać konopie inne niż włókniste i zbierać ziele lub żywicę konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego. Taka uprawa jest prowadzona w instytutach badawczych, nadzorowany przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. Na uprawę i zbiór konopi, trzeba uzyskać zezwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Przed wydaniem zezwolenia, GIF konsultuje się z komendą policji, właściwą dla miejsca danej uprawy i objętej wnioskiem, w celu zweryfikowania jej zabezpieczenia przed dostępem dla osób nieuprawnionych.

Ponadto, zgodnie z ustawą, poziom psychoaktywnego THC w surowcu roślinnym może wynosić 0,3 proc., a nie tak jak do tej pory tylko 0,2 proc.

W rozmowie z PAP-em Sachajko powiedział, że po uchwaleniu ustawy Sieć Badawcza Łukasiewicz zawiadomiła, że chciałaby przerabiać konopie siewne na masową skalę. 

Sieć Badawcza Łukasiewicz to organizacja państwowych osób prawnych, powołana do planowania i koordynowania badań naukowych i prac rozwojowych, prowadzonych przez instytuty Sieci. W projekcie zatrudnionych jest 8000 pracowników. Sieć składa się z 26 instytutów badawczych, zlokalizowanych w 12 miastach, w całej Polsce. Jest trzecią, co do wielkości siecią badawczą w Europie.

Jak wynika z rozmowy z posłem Sachajko, działania związane z masową uprawą konopi, miałyby być prowadzone w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. Sachajko podkreślił, że jest tam zaawansowana linia technologiczna do ekstrakcji, na której wcześniej przerabiano chmiel.

Sachajko zwrócił również uwagę na to, że problemem są odpady po ekstrakcji, które w tej chwili traktowane są jako odpad farmaceutyczny, nadający się jedynie do utylizacji. Złożona w tym tygodniu ustawa ma pozwolić na użycie tych odpadów w branży odzieżowej czy budowlanej.

Drugi projekt ma umożliwić sklepom zielarskim wysyłkę leków ziołowych. Do takiej propozycji udało się przekonać Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rolnictwa. W tej chwili to apteki mają monopol na wysyłanie leków. 

Cały wywiad z posłem Sachajko znajduje się pod adresem Gość Studia PAP - Jarosław Sachajko: Co dalej ze współpracą Kukiz'15 i PiS.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ