dieta

Uwaga! Jeśli przyjmujesz te leki - lepiej nie pij soku z grejpfrutów!

2021-05-05 00:56:45 Redakcja EraKonopi.pl

Z pewnością słyszeliście o tym, że grejpfruty są zdrowym i smacznym źródłem witaminy C, potasu, błonnika pokarmowego oraz innych składników odżywczych a także wykazują działanie wspomagające odchudzanie. Tego jesteśmy pewni. W przeciwieństwie do tego, że wiecie o niebezpiecznej interakcji grejpfrutów z popularnymi lekami. 

fot. Pixabay/silviarita
fot. Pixabay/silviarita
Sok z grejpfrutów może wchodzić w interakcje z dziesiątkami leków!
 
Lekarze nie są pewni, które z setek substancji chemicznych zawartych w grejpfrutach są za to odpowiedzialne. Głównym kandydatem jest furanokumaryna. Występuje ona również w pomarańczach sewilskich i tangelos,  chociaż te owoce nie zostały tak szczegółowo przebadane jak grejpfruty.
 
Powstanie interakcji składników pokarmowych z lekami zależy głównie od tego, czy są one metabolizowane przy współudziale tych samych enzymów cytochromu P-450.

Winowajca chemiczny w grejpfrucie nie wchodzi w bezpośrednią interakcję z lekami, za to wiąże się z enzymem w przewodzie jelitowym, znanym jako CYP3A4, który zmniejsza wchłanianie niektórych leków. Kiedy sok grejpfrutowy blokuje ten enzym, lek łatwiej przechodzi z jelit do krwiobiegu. Poziom leku we krwi wzrasta szybciej i jest wyższy niż powinien, co może być niebezpieczne.

Jakich leków nie należy przyjmować razem z sokiem grejpfrutowym?

Składniki soku grejpfrutowego spowalniają metabolizm niektórych leków przeciwhistaminowych (przeciwalergicznych) takich jak Hismanal. Skutkiem tego jest wzrost stężenia leku nawet o 300-700 proc. i zaburzenia rytmu serca.

Sok grejpfrutowy powoduje również wielokrotny wzrost stężenia we krwi statyn, leków obniżających poziom cholesterolu we krwi, takich jak lowastatyna i simwastatyna.

Interakcja z grejpfrutem może dotyczyć wielu leków stosowanych w praktyce lekarskiej. Należą do nich blo­kery kanału wapnio­wego (np. nitrendypina) – stosowane w leczeniu nadciś­nienia tętniczego i cho­roby niedo­krwiennej serca, wiele leków przeciwwiru­sowych stosowanych w leczeniu zakażenia HIV i pełnoobja­wo­wego AIDS, cyklosporyna – ważny chemioterapeutyk stosowany w im­muno­supresji po przeszczepie narządów, zespole nerczycowym i in­nych schorzeniach na tle immunologicznym, cyzapryd szeroko stoso­wany w lecze­niu zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmo­wego (np. chorobie refluksowej żołądkowo-przełykowej i dyspepsji czynnoś­ciowej) i wiele innych leków.

Soki z innych owoców cytrusowych, ze względu na swój kwasowy charakter, mogą również zaburzać wchłanianie i metabolizm niektórych leków, z którymi nie należy ich łączyć. Są jednak i takie leki, które wymagają kwasowego środowiska, a więc korzystnie jest je łączyć z sokami.

Z sokami owocowymi nie należy łączyć następujących leków: acenokumarol, acetazolamid, alfa-metyldopa, buprenorfina, furosemid, imipramina, kaptopryl, klomipramina, kwas foliowy, metformina, propranolol, tyklopidyna.

Czy należy całkowicie zrezygnować z grejpfrutów podczas przyjmowania leków?

Jeśli zażywacie jeden z leków, których dotyczy ta interakcja zawsze możecie poprosić lekarza o jego zmianę na pokrewny, który jest mniej podatny na działanie grejpfruta. Najlepiej jednak unikać jednoczesnego przyjmowania tabletek i soku grejpfrutowego. Im zachowacie większy odstęp czasowy między nimi, tym lepiej.

Jak się okazuje nawet jedna szklanka soku grejpfrutowego może zmniejszyć o 47% działanie enzymu jelitowego, który reguluje wchłanianie.

Aby uniknąć interakcji leku z sokiem grejpfrutowym, nie należy pić soku ani spożywać owocu grejpfruta przez co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po przyjęciu lekarstwa. Jeśli soki grejpfrutowe spożywane są regularnie, to wpływ składników grejpfruta na metabolizm leku może się utrzymywać dłużej. Dlatego też w  przypadku przyjmowania leków mogących wchodzić w interakcje ze składnikami grejpfruta zaleca się nie spożywać grejpfrutów i nie pić soków grejpfrutowych w trakcie kuracji.

Czytajmy ulotki leków, które przyjmujemy - naprawdę warto! Jeśli dany lek wchodzi w interakcję z substancjami zawartymi w grejpfrucie, z pewnością  dowiemy się o tym z jego ulotki.

Ps. Mężczyźni, którzy przyjmują Viagrę powinni być świadomi, że sok grejpfrutowy może zwiększyć poziom leku we krwi. To może być dobra wiadomość, ale warto pamiętać, że może też wiązać się z bólem głowy, zaczerwienienie lub niskim ciśnieniem krwi.

TUTAJ dowiesz się czy CBD można przyjmować z sokiem grejpfrutowym i innymi lekami.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ