aktualności

Ustawy konopne wyciągnięte z zamrażarki sejmowej. Czy przejdą w Polsce?

2021-11-04 20:00:00 Inga

Po wielu miesiącach ciszy na temat projektów ustaw konopnych, które w kwietniu br. trafiły do Sejmu, w końcu możemy mówić o przełomie w tej sprawie. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany właśnie podał do informacji publicznej, że dwie ustawy z trzech, przygotowanych przez sejmową komisje, otrzymały numery druków.

pl.wikipedia.org
pl.wikipedia.org

Pakiet Ustaw Konopnych - złożony 20 kwietnia br. przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, obejmuje trzy akty prawne. Dotyczą one konopi włóknistych, marihuany medycznej oraz zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku.

Pisaliśmy o tym w artykule NASZ NEWS: Znamy szczegóły Pakietu Ustaw Konopnych, które właśnie zostały złożone w Sejmie!

źródło: Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany/facebook

 

Zgodnie z treścią projektów Instytuty Państwowe mogłyby legalnie uprawiać konopie indyjskie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa. Ponadto, po zatwierdzeniu ustaw, do polskiego porządku prawnego weszłyby pojęcia stan po spożyciu tetrahydrokannabinolu i stanu upojenia tetrahydrokannabinolem.

Co więcej, pacjenci przyjmujący produkty lecznicze sporządzone z konopi indyjskich, mogliby je przetwarzać i przerabiać na własny użytek. Oprócz tego, prawo pozwalałoby na uprawę, przetwarzanie, przerabianie, obrót i posiadanie konopi włóknistych i produktów pochodnych.

Do tej pory wszystkie trzy projekty ustaw były zamrożone a ich los wiązał się z miesiącami oczekiwań na decyzję Sejmu. Właśnie w mediach społecznościowych ukazała się informacja, że dwie z trzech ustaw zostały przygotowane do pierwszego czytania podczas sejmowych obrad.

Niestety projekt ustawy dotyczący legalnej marihuany do celów rekreacyjnych  nadal pozostanie w sejmowej zamrażarce. 

Nie dziwi to o tyle, że projekt budzi najwięcej emocji. W projekcie zaproponowano, aby posiadanie do 5 gram marihuany i haszyszu na własne potrzeby nie było karane. Posiadanie więcej niż zostałoby dopuszczone byłoby karane grzywną. Obywatele mogliby również hodować po 4 krzaki marihuany na jedno gospodarstwo domowe.

Jak podkreśliła w rozmowie z Gazeta Prawną, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska, zespół dąży do tego, żeby polityka narkotykowa w Polsce była jak najbardziej konstruktywna. Zdaniem członków zespołu, w XXI wieku osoby dorosłe mają prawo do korzystania z rekreacyjnego potencjału marihuany.

Po przyjęciu powyższych ustaw, prawo narkotykowe doznałoby dużej dynamizacji, a ta z kolei mogłaby zapoczątkować liberalizację całego prawa narkotykowego, bądź jego części. 

Warto dodać, że marihuana została skreślona z listy narkotyków w grudniu 2020 roku - pisaliśmy o tym w artykule Marihuana usunięta przez ONZ z listy najgroźniejszych narkotyków.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ