warto wiedzieć

Upalne lato - czy można zapobiegać stresowi cieplnemu u roślin konopi uprawianych na zewnątrz?

2022-07-10 07:30:00 Inga

Latem, podczas uprawy konopi, pojawia się takie pojęcie jak stres cieplny. Co to oznacza dla roślin uprawianych na polach? Czy jesteśmy w stanie zapanować na tym zjawiskiem na zewnątrz?

pexels.com
pexels.com

Jeśli wysokie temperatury latem utrzymują się przez dłuższy czas konopie, najprościej mówiąc - cierpią. Niestety taki stan pogody może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w naszych roślinach. I nie chodzi tutaj wyłącznie o opadające liście, ale również zatrzymanie wzrostu, brak kwiatów i oparzenia słoneczne.

Stres cieplny u roślin to różne dysharmonie w przeciętnej anatomii, rozwoju i funkcjonowaniu rośliny. Stres cieplny pojawia się, kiedy zbyt wysokie temperatury utrzymują się przez zbyt długi okres czasu, powodując wówczas trwałe uszkodzenia u roślin.

Podobnie, jak wiele innych roślin, konopie mogą wytrzymać wyłącznie określoną ilość takiego ciepła. Po pewnym czasie oznaki stresu cieplnego zaczną się pojawiać. Jednym z pierwszych symptomów tego zjawiska mogą być pożółknięte czy też brązowiejące liście, tak jakby były spalone. Czasami liście po prostu się zwijają.

Ważnym krokiem, pozwalającym zapanować nad stresem cieplnym jest monitorowanie takich czynników, jak temperatura, wilgotność, czy składniki odżywcze

Zdecydowanie, uprawa na zewnątrz jest trudniejsza do nadzorowania od tej praktykowanej w pomieszczeniach. Uprawy są narażone na szkodniki, infekcje oraz działanie niezależnych od nas warunków atmosferycznych.

Hodowcy zewnętrzni, muszą dbać o odpowiednie nawadnianie konopnego pola. Najlepiej podlewać rośliny rano i wieczorem, kiedy intensywność promieni słonecznych jest najmniejsza.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie roślin w doniczkach. Dzięki temu, zawsze możesz je przenieść w zacienione miejsce. 

Inna możliwość to przygotowanie tymczasowego schronienia dla roślin w postaci plandeki bądź innej tkaniny. Najlepiej, gdyby była mobilna i dała się zwijać i rozwijać. Daje to możliwość osłonięcia roślin w godzinach szczytu słońca. Osłona całodniowa zahamowałaby fotosyntezę.

Ciekawym pomysłem jest suplementacja roślin. Odporność może zwiększyć np. wyciąg z wodorostów. 

Ponadto, jeśli mamy świadomość, że klimat, w którym chcemy rozpocząć hodowle konopi cechuje się wysokimi temperaturami, warto wybierać odmiany odporne na działanie takiego ciepła.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ