aktualności

Szwajcaria jako pierwsza w Europie rozpoczyna pilotażowy program sprzedaży konopi

2022-03-17 08:00:00 Inga

Szwajcaria, żeby zbadać skutki legalizacji marihuany, uruchamia pierwszy w Europie pilotażowy program sprzedaży konopi indyjskich. Weed Care, bo tak został nazwany projekt, oficjalnie został rozpoczęty 15 września br.

pexels.com
pexels.com

Przez najbliższe 2,5 roku w szwajcarskich aptekach (dokładnie w Bazylei) kilkaset osób będzie mogło kupować konopie indyjskie w celach rekreacyjnych. Wszystko w ramach projektu, który został zatwierdzony 19 kwietnia br.

Program Weed Care oficjalnie zostanie uruchomiony 15 września br. i ma trwać do marca 2025 roku.

W programie bierze udział 370 uczestników z Bazylei. Wszyscy mają ukończone 18 lat. Osoby badane będą regularnie dokonywały zakupu marihuany w jednej z dziewięciu aptek i przez cały ten okres będą przesłuchiwane w celu sprawdzenia, jaki wpływ ma ta substancja na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. 

Autorzy projektu zdradzają, że badanie ma wykazać między innymi, czy stan zdrowia konsumentów zmieni się, jeśli spożywane przez nich konopie indyjskie będą pochodziły z apteki. Badani będą mieli do wyboru cztery rodzaje produktów z konopi indyjskich oraz dwa rodzaje produktów na bazie haszyszu.

Uczestnicy badania mogą konsumować produkty wyłącznie w prywatnych lokalach.

Jak podkreśla Federalny Urząd Zdrowia ideą pilotażu jest próba zrozumienia opcjonalnych form regulacyjnych, m.in. regulowanej sprzedaży od oficjalnych dostawców. Ponadto, Szwajcarzy szukają sposobu na walkę z czarnym rynkiem i tak, jak założyło dotychczas wiele państw legalizujących konopie, taki krok może doprowadzić do spadku obrotów na czarnym rynku.

Dyrektor medyczny Departamentu Zdrowia w Bazylei, Lukas Engelberger wyjaśnił w poście na Facebooku, że testowanie konopi umożliwia eksperymentalny artykuł w ustawie o środkach odurzających, która obowiązuje od 2021 roku. 15 maja 2021 r. weszła w życie poprawka do federalnej ustawy o środkach odurzających, dzięki, której można prowadzić pilotażowe próby kontrolowanej sprzedaży konopi indyjskich dla osób dorosłych w Szwajcarii.

źródło: facebook.com

Projekt jest szwajcarską premierą, inne miasta pracują nad czymś podobnym - podkreśla Engelberger. Cieszę się z tego. Oczywiście wolałbym, abyśmy w ogóle nie używali marihuany, ze wszystkimi jej zagrożeniami i wadami. Musimy jednak stwierdzić, że obecny system prohibicji nie doprowadził do spadku konsumpcji. Dlatego słuszne i ważne jest testowanie nowych modeli regulacyjnych. W duchu pragmatycznej polityki narkotykowej, która koncentruje się na osobach dotkniętych chorobą i ich zdrowiu oraz bezpieczeństwie ich środowiska. [...] na małą skalę, w bezpiecznym otoczeniu, można wypróbować to, co może stać się wzorem przyszłości.

Obecny status marihuany w Szwajcarii

Od 2017 roku legalna marihuana z THC na poziomie 1,0% jest sprzedawana w większości sklepów tytoniowych w postaci kwiatów konopi do palenia. 

Według raportu Cannavigia, w 8 milionowym kraju jakim jest Szwajcaria, około 500 000 to użytkownicy konopi medycznych i rekreacyjnych. Używanie konopi w celach rekreacyjnych jest zabronione. Z kolei stosowanie marihuany medycznej jest legalne w Szwajcarii od 2011 roku. Dozwolona jest uprawa, sprzedaż i importowanie marihuany do celów medycznych.

6 lat temu, cztery miasta zapowiedziały, że biorą pod uwagę utworzenie pilotażowych klubów konopnych, aby sprawdzić, jaki wpływ miałaby ewentualna legalizacja marihuany. To zapoczątkowało proces polityczny i legislacyjny, który doprowadził do podjęcia decyzji o badaniach pilotażowych, które rozpoczęły się latem tego roku.

W 2021 roku Komisja ds. Ubezpieczeń Społecznych i Zdrowia Rady Stanów (SGK-S) orzekła, że status ​​konopi indyjskich w Szwajcarii powinien zostać regulowany, ponieważ dzięki takiej kontroli rynku konopi można by było lepiej chronić konsumentów, zwłaszcza tych nieletnich. Celem SGK-S jest także wyeliminowanie czarnego rynku w Szwajcarii.

1 sierpnia 2022r. Szwajcaria zalegalizowała dostęp do medycznej marihuany na receptę i umożliwiła eksport medycznych produktów z konopi indyjskich w celach "zarobkowych".

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ