warto wiedzieć

Szok! To nie endorfiny są odpowiedzialne za euforię biegacza!

2021-04-02 00:32:22 Redakcja EraKonopi.pl

Już od dawna podejrzewano, że to nie endorfiny, a... endokannabinoidy są odpowiedzialne za przyjemność odczuwaną po intensywnym wysiłku fizycznym, potocznie nazywaną euforią biegacza.

fot. Pixabay / superdirk
fot. Pixabay / superdirk

Euforia biegacza - czym jest?

To intensywne uczucie szczęścia pojawiające się podczas biegu długodystansowego lub innej długotrwałej aktywności fizycznej, powodujące często zwiększoną odporność na ból i stres. Teoria euforii biegacza pojawiła się w latach 70. w USA na fali rosnącego entuzjazmu dla biegania, kiedy odkryto receptory opioidowe w mózgu.

W zależności od osoby, odczucie euforii biegacza może pojawić się po 30 minutach ćwiczeń lub dopiero po godzinie od ich rozpoczęcia. Ten przedział czasowy zależy od tego, jak regularnie dana osoba ćwiczy i jaki jest jej poziom wytrzymałości.

Chociaż ludzie zazwyczaj kojarzą to uczucie z bieganiem, wiele innych form ćwiczeń aerobowych, takich jak jazda na rowerze, pływanie i wiosłowanie, może zapewniać podobne doznania.

Euforia biegacza - przyczyny?

Zgodnie z teorią ewolucyjną, uczucie towarzyszące euforii biegacza  zwiększało szansę na przeżycie. W czasach prehistorycznych, aby uniknąć niebezpieczeństwa, konieczna była szybka ucieczka. Możliwe, że pozytywne doznania, jakie jej towarzyszyły pomagały ludziom biec dłużej i szybciej, niwelując jednocześnie ból związany z wyczerpaniem.

Od dawna było oczywiste, że czynnikami wywołującym uczucie eforii biegacza są uwalniane przez mózg substancje chemiczne i hormony - takie jak endorfiny, dopamina i leptyna. Jednak kiedy naukowcy badający efekt eforii biegacza u myszy, doszli do wniosku, że bieganie aktywuje ich system endokannabinoidowy, zaczęto przeprowadzać podobne badania na ludziach...

W 2004 roku jedno z badań dowiodło, że ćwiczenia aerobowe stymulują produkcję endokannabinoidu zwanego anandamidem lub potocznie "naturalną marihuaną”. Jednak dopiero badania z 2015 roku wyraźnie pokazały, że korzystne efekty ćwiczeń nie zależą od receptorów opioidowych, jak wcześniej zakładano, lecz w dużej mierze od receptorów układu endokannabinoidowego.

Johannes Fuss z Medical Center Hamburg-Eppendorf (UKE) w Niemczech wraz ze współpracownikami przeprowadził ostatnio badanie, w którym zrekrutowano 63 zdrowych uczestników, którzy biegali w umiarkowanym tempie na bieżni przez 45 minut lub chodzili po niej w spokojnym tempie, również 45 minut. Jak się okazało, uczestnicy badania wykazywali zwiększoną euforię i zmniejszony niepokój, ale tylko po 45 minutach biegu. Udowodniono, że bieganie, w porównaniu do chodzenia, doprowadziło do zwiększenia poziomu anandamidu (AEA) i 2-arachidonoglicerolu (2-AG) w osoczu. Co ostatecznie potwierdziło, wcześniejszą hipotezę, że to głównie endokannabinoidy są odpowiedzialne za tak zwaną euforię biegacza.

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ